המשפט הבינלאומי בין מלחמה לשלום

המשפט הבינלאומי בין מלחמה לשלום

מחבר: ארנה בן-נפתלי ויובל שני
שנת ההוצאה: תשס"ז - 2006
מילות מפתח: משפט בינלאומי; משפט בין לאומי; משפט בין-לאומי; משפט בנלאומי
כשהתותחים רועמים, המשפט אינו שותק: המשפט בכלל -והמשפט הבינלאומי בפרט - מספק את מסגרת השיח הדומיננטית לחשיבה על עצם השימוש בכוח, על אופן השימוש בו, על היחס בין ביטחון לבין זכויות אדם, על אחריות להפרתן של זכויות אדם ועל חלופות לשימוש בכוח.
המשפט הבינלאומי מספק אפוא שפה משותפת למדינות, לארגונים, למוסדות ולבני אדם, וממילא הוא מתווה את האופן בו אנו מבנים את המציאות ומבקשים להסדיר אותה.
תודעה זו אינה נעדרת מן התודעה הפוליטית והמשפטית בישראל: כאשר בית המשפט העליון בישראל בוחן, במאות פסקי דין, את חוקיות פעולות המדינה, בין היתר, לאור כללי המשפט הבינלאומי, הוא משקף תודעה זו, וממקם את השיח המשפטי בישראל במסגרת השיח המשפטי הבינלאומי ותוך שימוש בשפתו. הכרת תבנית שיח זו נדרשת להבנה ראויה של מערך היחסים הבינלאומיים של מדינת ישראל, והיכולת לעשות שימוש בשפת המשפט הבינלאומי, כלומר להכיר את מקורותיו, עקרונותיו וכלליו, הינה חיונית למשפטן הישראלי. הספר המשפט הבינלאומי בין מלחמה לשלום מיועד לסייע לקורא בהכרה זו. המשפט הבינלאומי בין מלחמה לשלום דן באופן מקיף במספר נושאים מרכזיים הממחישים את הניסיון של המשפט הבינלאומי למנוע מלחמות, להפחית את נזקיהן ולהגן על זכויות אדם: דיני השימוש בכוח, המשפט הבינלאומי ההומניטארי, דיני זכויות האדם, המשפט הבינלאומי הפלילי והחובה ליישב סכסוכים בדרכי שלום.
בכל אחד מן התחומים הללו מציע הספר ניתוח ביקורתי של הדין הקיים, מיפוי שאלות משפטיות הקשורות ליישומו והתייחסות לבעיות המשפטיות המיוחדות שהמצב הקיים בישראל ובשטחים מעורר.
ד"ר ארנה בן נפתלי :מרצה בכירה בבית הספר למשפטים, המסלול האקדמי, המכללה למינהל. עומדת בראש אשכולות הלימודים בנושא משפט בין לאומי ובנושא משפט ותרבות בבית הספר. היא חברה בוועד המנהל של מרכז קונקורד לחקר יחסי הגומלין בין הדין הבינלאומי למשפט הישראלי. בעבר, עבדה במחלקת כוחות שמירת השלום של האו"ם.
ד"ר יובל שני: מרצה בכיר בפקולטה למשפטים, האוניברסיטה העברית. ד"ר שני עומד בראש הקתדרה למשפט בינלאומי ע"ש הרש לאוטרפכט והינו המנהל האקדמי של מרכז מינרבה לזכויות אדם באוניברסיטה העברית. הוא חבר בפורום למשפט בינלאומי של האוניברסיטה העברית, כמו גם בוועד המנהל של מרכז קונקורד לחקר יחסי הגומלין בין הדין הבינלאומי למשפט הישראלי. אל הספר
נושא/נושאים: , מדע המדינה
תוכן הספר:
רמות

עמודים:
1  2  3  4  5  6  7  8  9  11  12  13