יהדות ללא אל : יהדות כתרבות, תנ"ך כספרות

יהדות ללא אל : יהדות כתרבות, תנ"ך כספרות

מחבר: יעקב מלכין
שנת ההוצאה: 2003
מילות מפתח: זרמים ביהדות המודרנית; חילוניות; יהדות וחברה; פלורליזם ביהדות המודרנית; יהדות חילונית הומניסטית; יהדות הומניסטית חילונית; חברה ויהדות
הגישה החילונית בספר זה רואה את היהדות כתרבות ומציגה את האלוהים כגיבור ספרותי.
גישה זו רואה בתנ"ך את היסוד המשותף לכל ה"יהדויות" שביהדות, לכל מגווני התרבויות העדתיות ולכל הזרמים, הדתיים, ההגותיים, החופשיים והחילוניים, שהתפתחו בהיסטוריה ושבמסגרתו חיים יהודים בישראל ובתפוצות.
הספר מצביע על הפלורליזם אשר שרד ביהדות כמאפיין את תרבותו של העם היהודי בכל עידני תולדותיו.
זוהי תרבות המיוצגת במכלול של יצירות אמנות וספרות, הגות ואורחות חיים, טקסי חג דתיים וחילוניים, ריטואלים וכללי התנהגות. השיח החילוני ההומניסטי המוצע כאן, שיח הדן ביהדות כתרבותו של העם היהודי, כולל הגדרה מחודשת של מושגי מפתח, כגון: יהדות, חילוניות, דת, הומניזם והומניזציה.
הספר מצביע על הדרך לחינוך ולהפנמת ערכים מוסריים וכלל אנושיים, לא על ידי הסתגרות וייחוד בדלני, אלא אימוץ ערכים אוניברסליים ופתיחות לתרבויות העולם – וזאת במסגרת התרבות הלאומית היהודית.
חלקו השני של הספר דן בספרות התנ"כית מנקודת המבט של ביקורת התרבות. הספרות מייצגת ומשפיעה כאחת. כמו כל ספרות יפה בעולם, מהווה גם ספרות התנ"ך עדות היסטורית למציאות חברתית, רוחנית ותרבותית של גיבוריה ויצריה בעידן שבו נוצרה ספרות זו.
אך ספרות זו מילאה גם תפקיד פעיל ומכונן בהיסטוריה של מגוון התרבויות של העם היהודי, ובייחוד בהתחדשותה של התרבות העברית בישראל במאה ועשרים השנים האחרונות.
פרופ´ יעקב מלכין (אוניברסיטת תל אביב) מרצה לאסתטיקה ולרטוריקה של הספרות והקולנוע באוניברסיטת תל אביב (1969-1994), מייסד ומנהל אקדמי של "מית"ר- המכללה ליהדות כתרבות" מ-1994 ועורך כתב העת יהדות חופשית. אל הספר
נושא/נושאים: , העת החדשה
תוכן הספר:
כתר הוצאה לאור

יהדות חופשית

עמודים:
1  3  4  5  6  7  8  9  10  11