אמהות וילדים : חיי משפחה באשכנז בימי הביניים

אמהות וילדים : חיי משפחה באשכנז בימי הביניים

מחבר: אלישבע באומגרטן
שנת ההוצאה: תשס"ה - 2005
מילות מפתח: ימי הביניים; יהודי אירופה; משפחה יהודית; יהודי ארופה
"אמהות וילדים : חיי משפחה באשכנז בימי הביניים" הוא ניסיון ראשון לתאר את תולדותיה של המשפחה היהודית באשכנז בימי הביניים.
הספר עוסק בפרק הזמן שמִן הלידה ועד הגיע הילדים לגיל חינוך, בערך בגיל שבע, תוך התמקדות ביחסים שבין ההורים לילדיהם ובמיוחד בין האמהות לילדיהן.
המחברת דנה במגוון רחב של מקורות, יהודיים ונוצריים, ובכלל זה כתבי יד שטרם פורסמו, ובאמצעותם היא מציגה תמונה מקיפה של המשפחה היהודית בימי הביניים.
אמהות וילדים: חיי משפחה באשכנז בימי הביניים בוחן שורה של נושאים, ובהם: הריון ולידה, מיילדוּת, ברית מילה, טקסי לידה, הנקה, מוות בעריסה, נטישת תינוקות, עקרות ופוריות, ומקומם של הילדים במערכת הערכים של התקופה – כל זאת תוך השוואה מתמדת לחברה הנוצרית.
ההשוואה בין החברה היהודית לחברה הנוצרית היא אחת מתרומותיו החשובות של החיבור, שכן היא חושפת את היסודות המשותפים לשתי החברות ומדגימה את החשיבות של ניתוח אורח החיים היהודי על רקע החברה שבה חיו היהודים.
בנוסף למתודה ההשוואתית מתבססת המחברת על מתודות מתחום לימודי המִגדר, ובאמצעותן היא משרטטת את מקומם של הגברים והנשים בחברה הימי ביניימית ואת המתחים והשינויים שחלו ביחסים ביניהם.
הגרסה האנגלית של הספר, שראתה אור בהוצאת אוניברסיטת פרינסטון, זכתה בפרס קורת לספר הטוב בהיסטוריה יהודית שהתפרסם בשנת 2004.
המחברת, אלישבע באומגרטן, מרצה בחוג לתולדות ישראל ובתכנית ללימודי מגדר באוניברסיטת בר-אילן. אל הספר
נושא/נושאים: , ימי הביניים
תוכן הספר:
מרכז זלמן שזר לחקר תולדות העם היהודי

עמודים:
1  3  4  5  6  7  9  10  11  12  13