ברוח הזמן : החזרת ספרות הילדים להקשרה ההיסטורי-תרבותי

ברוח הזמן : החזרת ספרות הילדים להקשרה ההיסטורי-תרבותי

מחבר: יעל דר, יהודית שטיימן, חנה לבנת וטל קוגמן
שנת ההוצאה: תשס"ז - 2007
מילות מפתח: ספרות ילדים ונוער; טיפוח הקריאה; תרבות עברית; קונוטציה; סיפרות; ספרות; ילדים; נוער; עידוד הקריאה; קריאה מונחית; תרבות ישראלית; קונוטסיה; הקשר
הספר: ברוח הזמן - החזרת ספרות הילדים להקשרה ההיסטורי-תרבותי מבקש להחזיר את היצירה הספרותית לילדים אל העבר, אל ההקשר שבתוכו היא נכתבה. בהציען "קריאה הקשרית" ביצירות ספרות, מקוות ארבע המחברות להעצים את הפוטנציאל האמפתי של הקריאה הספרותית. קריאה הקשרית היא קריאה המזמינה השוואה: מה היו הנסיבות ההיסטוריות והתרבותיות שעליהן מגיב הספר? במה שונים אנחנו, הקוראים עכשיו, מקוראי העבר שאליהם כיוון הסופר במקור? מה קרה למסרים הערכיים במהלך השנים ומה קרה למילים ולביטויים? האם השתנו הקריטריונים של מה שנחשב "יפה" ו"חשוב"? קריאה הקשרית מעין זו מצניעה את הווה הקריאה ומעודדת עניין בקורא האחר. היא פותחת צוהר אל זמנים אחרים, אל הוויה שונה, אל צורות כתיבה שונות, ומוכיחה שהשכלה וריגוש חוויתי-אסתטי שלובים יחדיו.
הספר כולל ארבעה פרקים המדגימים את הקריאה ההקשרית ההשוואתית על פי יצירות לילדים השונות מאוד זו מזו באופיין ובהקשרן ההיסטורי והתרבותי. כל פרק מציע מגוון סיפורים נוסף לאלה המנותחים בו ושיטות עבודה ישימות לכיתה.
ד"ר יעל דר עומדת בראש ההקבץ לחינוך ותרבות הילד בפקולטה למדעי הרוח באוניברסיטת תל-אביב ובראש החטיבה לספרות ילדים במכללה האקדמית ספיר. היא משמשת כמבקרת ספרות ילדים בעיתון "הארץ".
מחברות:
ד"ר יהודית שטיימן היא המנהלת והעורכת הראשית של הוצאת הספרים של מכון מופ"ת. היא מלמדת ספרות ילדים במכללת לוינסקי לחינוך, וכן חברה ברשות המחקר במכללה.
ד"ר חנה לבנת עומדת בראש "מרכז ימימה לחקר ספרות ילדים ולהוראתה". היא מלמדת ספרות ילדים במכללה האקדמית בית ברל ובסמינר הקיבוצים, וכן בהקבץ לחינוך ותרבות הילד בפקולטה למדעי הרוח באוניברסיטת תל-אביב.
ד"ר טל קוגמן היא חוקרת השכלה, וכן מלמדת בהקבץ לחינוך ותרבות הילד ובהקבץ יהדות כתרבות בפקולטה למדעי הרוח באוניברסיטת תל-אביב. אל הספר
נושא/נושאים: , ספרות ילדים
תוכן הספר:
מכון מופ"ת

עמודים:
1  2  3  4  5  6  7  8  9  10  11  12  13