כלכלה פוליטית : בין מראית עין כלכלית למציאות כלכלית

כלכלה פוליטית : בין מראית עין כלכלית למציאות כלכלית

מחבר: יורם גבאי
שנת ההוצאה: 2009
מילות מפתח: ישראל - כלכלה; פוליטיקה; מדיניות כלכלית; כלכלת ישראל; מדינאות; מעורבות הממשלה במשק; מעורבות ציבורית; תוכנית כלכלית
רק מעטים מתעניינים בכלכלה הישראלית, לעומת זאת רבים מתעניינים בניהול העסקים שלה. עוד לפני שהבהרנו לקורא מהי "כלכלה נכונה", נאמר שכבר למעלה משלושה עשורים היא מתנהלת בחלק העסקי אולם לא במכלול הכלכלה והחברה, ונושאת אופי של מסחר "מיקרו" ו"מקרו" ללא כל בחינה רציונאלית של סדר עדיפויות ביחסים בין המשק והחברה. תחלואי הכלכלה הישראלית הם מבניים, וניכרים היטב בהיסטוריה הכלכלית הקצרה של ישראל ומסמנים בבירור את החולשות העתידיות שלה.
בתובנות אלה עוסק ספרו של יורם גבאי כלכלה פוליטית. בין מראית עין כלכלית למציאות פוליטית. מצד אחד מצביע הספר על ההישגים הכלכליים המרשימים של החברות העסקיות במדינה, ומצד אחר הוא מדגיש ומנתח את הגורמים שהביאו לשקיעת הפריפריה, החרפת אי השוויון והעוני, הגדלת הפערים בין גוש דן לשאר אזורי הארץ, והפער בין יהודים למיעוטים.
יורם גבאי מדגיש את הקשר בין ביורוקרטיה ושחיתות, ומתאר את תופעת ההתחזקות הבלתי סבירה של האוצר, כאחד הסימפטומים המרכזיים לכשלי הממשל והפוליטיקה הישראלית.
בפרק הסיכום מציע המחבר רופורמות אחדות בחינוך, משילות ורווחה. יישומן יאפשר לחברה הישראלית לשלב צמיחה עסקית עם רווחה חברתית.
יורם גבאי כיהן בעבר כממונה על הכנסות המדינה במשרד האוצר. הוא פעיל בתחומים עסקיים וציבוריים, היה מעורב בחלק גדול מן ההחלטות הכלכליות במהלך הדור האחרון ובכללן שיחות שלום כלכליות עם ירדן והפלשתינאים, מרצה באקדמיות שונות וחוקר את כלכלת ישראל ומדיניותה הציבורית.
יורם גבאי הוא כלכלן הראשי ויו"ר דירקטוריון חברת "פעילים", ניהול תיקי השקעות, בשוק ההון בישראל ובחו"ל. אל הספר
נושא/נושאים: , כלכלה, ביטחון וכלכלה
תוכן הספר:
הקיבוץ המאוחד

עמודים:
1  3  4  5  7  8  9  10  11  12  13