דלות ההיסטוריציזם

דלות ההיסטוריציזם

מחבר: קרל פופר
שנת ההוצאה: התש"ע - 2009
מילות מפתח: פילוסופיה של המדע; פופר, קארל; ליברליזם; מדע (פילוסופיה); פופר, קרל; פופר, ק.; פופר, קארל ריימונד
המאה העשרים הייתה זירה למאבקים עקובים מדם - בבואות להתנגשויות רעיוניות רבות-עוצמה שאמות הספים נעות לקולם אף בימינו. קרל פופר, מן המאורות הגדולים של הפילוסופיה של המדע, התייצב בחזית המאבק האינטלקטואלי נגד התנועות הפוליטיות הפשיסטיות והקומוניסטיות ולצדם של הזרמים הליברליים-דמוקרטיים שהקדמה המדעית היא נר לרגלם.
החיבור דלות ההיסטוריציזם מוקדש "לזכרם של האנשים, הנשים והילדים הרבים מספור, בני כל האמונות, העמים והגזעים שנפלו קרבן לאמונה הפשיסטית והקומוניסטית בחוקים הנחרצים של הייעוד ההיסטורי". פופר נרתם למאבק האיתנים על נפשה של הציביליזציה המערבית ויצא בספר זה למתקפה מרוכזת וחסרת פשרות נגד רעיון אחד ויחיד, ועם זאת בסיסי ושופע חיוניות הרת אסון גם היום -הרעיון ההיסטוריציסטי, הרעיון ש"חוקים" או "מגמות" עומדים ביסוד האבולוציה של ההיסטוריה, ושמטרתם העיקרית של מדעני החברה היא לחשוף חוקים אלו ובכך לאפשר לאנושות לחזות את שלבי התפתחותה העתידיים.
סר קרל ריימונד פופר (1902-1994) היה פרופסור ללוגיקה ולמתודה מדעית ב´לונדון סקול אוף איקונומיקס´. עם ספריו הנודעים ביותר נמנים החברה הפתוחה ואויביה והלוגיקה של התגלית המדעית.
זאב לוי הוא פרופסור אמריטוס לפילוסופיה כללית ויהודית מודרנית באוניברסיטת חיפה. הוא מחברם של 17 ספרים בעברית ובשפות אחרות, ובהם הספרים מדע וערכים: על מעמדם ההכרתי של ערכי האתיקה, סטרוקטורליזם: בין מתוד ותמונת עולם, והרמנויטיקה במחשבה היהודית בעת החדשה. אל הספר
נושא/נושאים: , מדע המדינה
תוכן הספר:
הוצאת שלם

עמודים:
א  ב  ג  ד  ה  ז  ח  ט  י  יא  יב  יג