רווח בין האותיות : שיעוריו התלמודיים של לוינס: התאמה בין תוכן וצורה

רווח בין האותיות : שיעוריו התלמודיים של לוינס: התאמה בין תוכן וצורה

מחבר: אליזבט גולדוין
שנת ההוצאה: תשע"א - 2011
מילות מפתח: יהדות וחברה; פרשנות התלמוד; לוינס, עמנואל; חברה ויהדות; עמנואל לוינס
האם יש דרך להיות יהודי וגם משכיל ומעורה בתרבות המערבית? האם יש סתירה בין יהדות לערכים הומניסטיים כגון פלורליזם, רב-תרבותיות ופמיניזם? איך אפשר להיות יהודיה לאחר השואה? מהי משמעותה של מדינה יהודית ודמוקרטית? האם קדושת ישראל וירושלים יוצרות בהכרח מלחמת דמים אינסופית?
ספר זה מציע דיון בסוגיות אלה דרך פרשנותו התלמודית של עמנואל לוינס.
עמנואל לוינס, מגדולי הפילוסופים במאה העשרים, פרסם גם "שיעורים תלמודיים", בהם הציע פרשנות משלו לסוגיות תלמודיות. שיעורים אלה נלמדו במקורם בצרפתית, בכנסים השנתיים של "האינטלקטואלים היהודיים דוברי הצרפתית" במחצית השנייה של המאה העשרים. הקישור בין לימוד תלמוד לסוגיה בת הזמן ולפילוסופיה של לוינס יצר כתיבה בין-תחומית שסגנונה ותכניה ייחודיים. מהם מאפייני השיעורים הללו? האם הם דומים לפרשנות תלמודית אחרת, ובמה הם מתאפיינים ושונים מכל טקסט אחר?
המחברת ניגשת לשיעורים התלמודיים של לוינס לא רק כטקסטים פילוסופיים אלא גם כמדרשים, בעלי מאפיינים דומים למדרשי חז"ל למקרא. גישה זו מאפשרת למצוא בהם רובדי משמעות חדשים, להבין את המבנה המורכב שלהם ולראות בהם נדבך נוסף במסורת הדרשנית היהודית הנמשכת לאורך הדורות.
חלק ניכר מהשיעורים התלמודיים של לוינס כבר תורגם לעברית. עם זאת, ובשל המפגש הנוצר בהם בין תלמוד לפילוסופיה, קריאתם מאתגרת. מוצעים כאן כלי עזר ללימודם.
התייחסותו של לוינס לסוגיות יהדות זמנו דרך לימוד תלמוד, היא דוגמה לאופן שבו אפשר ללמוד תלמוד גם היום במדינת ישראל, בהתייחס לסוגיות שמעסיקות את החברה הישראלית התוהה על משמעות היותה יהודית. לוינס מציע דרכי לימוד ותכנים רלוונטיים לחלוטין לקוראים עכשוויים מכל זרמי היהדות וסוגיה.
ד"ר אליזבט גולדוין מלמדת הגות יהודית ותלמוד באוניברסיטת חיפה, במדרשה באורנים ובבינה, ועורכת טקסי חיים במסגרת "הוויה". תרגומה לספרו של לוינס "מעבר לפסוק" ראה אור בשנת 2007 בהוצאת שוקן. אל הספר
תוכן הספר:
הקיבוץ המאוחד

עמודים:
1  2  3  4  5  6  7  9  10  11  12  13