בשם האומה : מסות ומאמרים על לאומיות וציונות

בשם האומה : מסות ומאמרים על לאומיות וציונות

מחבר: חדוה בין ישראל
שנת ההוצאה: תשס"ד - 2004
מילות מפתח: ציונות; לאומיות יהודית; לאומיות; לאומנות; לאום
הספר ב'שם האומה' הוא אסופה של מסות ומאמרים על לאומיות שנכתבו על פני כעשרים שנה, בתקופה שהלאומיות שבה למרכז הזירה הבין - לאומית בתנופה גדולה בעקבות התמוטטות ברית - המועצות, וגם העיסוק האקדמי בתופעה פרץ בהיקף חסר תקדים והתפשט על דיסציפלינות רבות.
הספר, המכיל 26 פרקים שכל אחד מהם עומד ברשות עצמו, משקף את התפתחות החשיבה והמחקר על הלאומיות בכלל ובמידת - מה גם על הציונות כביטוי פרטיקולרי של תופעה אוניברסלית.
חלק מן המאמרים עוסקים בהשוואת הציונות לתופעות לאומיות אחרות. הספר נע בין תאוריה להיסטוריה ובוחן את הקשר ביניהן. שפע התאוריות השונות המציגות הסברים סותרים ללאומיות מוביל למסקנה שאין נוסחה אחת המתאימה לכל התנועות הלאומיות.
לצד דיונים תאורטיים כולל הספר גם תיאורים וניתוחים של ביטויי לאומיות מיוחדים, כגון מרד הפסחא באירלנד בשנת 1916, התהוות האומה של הבורים הדרום - אפריקנים במהלך המאה ה19 -  מנהיגותו של הרצל במבט השוואתי, ועוד. שלושה פרקים דנים בבעיות של דת ולאומיות בישראל ובעמים, כגון קורות המושג "ארץ קדושה" וההשפעה שהיתה לתרגומי התנ"ך על הלאומיות בעולם הנוצרי.
המאמר האחרון בספר הוא חדש, מסכם את השיח העכשווי על הלאומיות ובודק את התמורות שחלו בדרכי הביטוי ובסגנונות של תופעות לאומיות עכשוויות. בין השאר עולות בו השאלות על גורלה של מדינת הלאום בעידן הגלובליזציה והאיחוד האירופי, אם לכליה אם לתמורה.
פרופ' חדוה בן ישראל נולדה בירושלים להורים בני העלייה השנייה והשלישית. את לימודי המ"א סיימה באוניברסיטה העברית בירושלים, ואת הדוקטורט באוניברסיטת קיימברידג' באנגליה. ספרה על ההיסטוריוגרפיה האנגלית של המהפכה הצרפתית ובה בפרס באנגליה.
שימשה מרצה וחוקרת בחוג להיסטוריה באוניברסיטה העברית וכיהנה גם כראש הקתדרה על שם בן אליעזר לחקר תנועות לאומיות. הוזמנה כפרופסור אורח לאוניברסיטאות בארצות - הברית, באוסטרליה ובגרמניה. מחקריה ופרסומיה עוסקים בעיקר בנושאים של היסטוריוגרפיה, לאומיות, מלחמות העולם, תולדות אנגליה והאימפריה הבריטית. משתתפת בצוות הכותב את תולדות האוניברסיטה העברית. אל הספר
נושא/נושאים: , 1948-1881, מדע המדינה
תוכן הספר:
מכון בן-גוריון לחקר ישראל והציונות, אוניברסיטת בן-גורין בנגב

עמודים:
א  ג  ד  ה  ז  ח  ט  י  יא  יג