חזרה לפוליטיקה : המדינה המודרנית, לאומיות וריבונות

חזרה לפוליטיקה : המדינה המודרנית, לאומיות וריבונות

מחבר:
שנת ההוצאה: תשס"ט
מילות מפתח: פוליטיקה; ריבונות; מדינאות
"חזרה לפוליטיקה – המדינה המודרנית, לאומיות וריבונות" הוא אסופה של ארבעה עשר מאמרים הבוחנת את המדינה המודרנית, העומדת כיום על פרשת דרכים. אף שהמדינה היא צורת הארגון הפוליטית השוררת בעולם, דומה שהיא איבדה בעשורים האחרונים הרבה ממרכזיותה בחיי האזרחים, במיוחד בארצות המערב.
המשבר הכלכלי העולמי שפרץ בשלהי 2008 הציב גם הוא אתגר למדינה וחִייב אותה להגדיר מחדש את היקף ריבונותה, את לאומיותה ואת תפקידה כמכשיר המסייע לרווחת חיי תושביה.
הספר בוחן שאלות מרכזיות הנוגעות למדינה המודרנית: התהוות המדינה באירופה, מסגרות השלטון וסמכות השליטים בצרפת, בפורטוגל ובספרד בראשית העת החדשה, היווצרות מונחי היסוד של השיח הפוליטי המודרני, מושג הלאומיות וזיקתו אל הריבונות הפוליטית, ריבונות ומדינת הלאום באיחוד האירופי של ימינו, דרכי התגבשותן של מדינות ערביות מוסלמיות במזרח התיכון, התפיסות האידאולוגיות שעיצבו את הלאומיות במדינות אפריקה, ארגונים התנדבותיים ללא כוונת רווח בישראל, המדינה המודרנית וזיקתה לרעיון שלטון החוק, והשפעת הגלובליזציה על מדינת הרווחה והריבונות. שאלות אלה אקטואליוֹת גם בהווה, וקרוב לוודאי שגם בעתיד. אל הספר
נושא/נושאים: , פוליטיקה וממשל
תוכן הספר:
מרכז זלמן שזר לחקר תולדות העם היהודי

עמודים:
1  3  4  5  7  8  9  10  11  12  13