דורש טוב לעמו : הדרשן, הדרשה וספרות הדרוש בתרבות היהודית

דורש טוב לעמו : הדרשן, הדרשה וספרות הדרוש בתרבות היהודית

מחבר:
שנת ההוצאה: תשע"ג - 2012
מילות מפתח: דרשות (יהדות); הדרנים; הספדים; יהדות; דרשות
"טוב לעמו – הדרשן, הדרשה וספרות הדרוש בתרבות היהודית" הוא קובץ מחקרים העוסק בתחום שנזנח במחקר על אף חשיבותו הרבה: הדרשה בישראל.
הדרשה והדרשן הם בשר מבשרה של החברה היהודית לדורותיה, וספרות הדרוש שהותירו אחריהם דרשניות ודרשנים תופסת מקום נרחב במדף הספרים וכתבי היד של היצירה הדתית-הרוחנית היהודית.
למרות זאת, היבטים רבים של תופעה זו לא נחקרו וביטויים נרחבים שלה בתולדות ישראל הם עדיין בגדר תעלומה היסטורית. 'דורש טוב לעמו' בא לברר, בין היתר, מהי דרשה? מהו היחס בין הדרשה שנדרשה בציבור לבין זו שנכתבה? כיצד צומח דרשן ומה הם מקורות השראתו? האם יש מסורות דרשניות? מה בין דרשן קבוע לבין דרשן נודד? האם ובאיזו מידה ניתן ללמוד מדרשות על התקופה, החברה ותרבותה? האם נכונה הקביעה שדרשן מוצלח הוא זה שמחזיק ביד אחת תנ"ך וביד השנייה עיתון?
קובץ מחקרים זה, הראשון מסוגו בשפה העברית, מייצג מגוון דיסציפלינרי רחב ועושה שימוש בכלים מחקריים שונים. הוא מזמין את קוראיו לתת את הדעת על תופעת הדרשה בגילוייה השונים ולהיחשף לשאלות היסוד הנוגעות לחִקרה, מתוך שאיפה לרדת לפִשרה של תופעה עשירה, מרתקת ורבת-פנים בתולדות החברה היהודית. אל הספר
נושא/נושאים: , הגות יהודית
תוכן הספר:
מרכז זלמן שזר לחקר תולדות העם היהודי

עמודים:
1  3  4  5  7  8  9  11  12  13