הדמוקרטיה באמריקה

הדמוקרטיה באמריקה

מחבר: אלקסיס דה-טוקוויל
שנת ההוצאה: התשס"ח - 2008
מילות מפתח: אמריקה; דמוקרטיה; מדיניות חברתית; חברה אזרחית; תרבות פוליטית; שלטון עם; מדיניות כלכלית - חברה; מדיניות רווחה
הספר "הדמוקרטיה באמריקה" הוכר כיצירת מופת מיד עם הופעתו, וזכה ברבות הימים למעמד של חיבור מכונן במחשבת הדמוקרטיה בפרט ובחקר החברה המודרנית בכלל. הספר הוא תולדת מסעו הארוך של טוקוויל הצעיר ברחבי אמריקה, ובו הוא מנתח את החברה האמריקנית בתור מודל להתגבשותה של החברה הדמוקרטית המודרנית ומראה שמדובר בתחילתו של עידן חדש בתכלית בתרבות, בפוליטיקה וביחסים החברתיים.
יכולת ההתבוננות היוצאת דופן של טוקוויל וכושר הניתוח המיוחד שלו הולידו שורה של נבואות אשר התגשמו באופן מרשים: מלחמת האזרחים בארצות-הברית, עליית ארצות-הברית ורוסיה לדרגת מעצמות-על המייצגות אידיאולוגיות מנוגדות, התפתחות משטרים טוטליטריים מעוררי אימה דווקא מתוך חתירה לשוויון ולדמוקרטיה, וכן הלאה. בנוסף לכך, רבות מתובנותיו של טוקוויל שאינן עוסקות בהתפתחויות היסטוריות דווקא נעשו לאבני יסוד של מדע המדינה המודרני; הוא שהבחין בשילוב המיוחד של כלכלה חופשית, אמונה דתית ומוסדות חברתיים אשר הוליד וקיים את הדמוקרטיות המצליחות בארצות-הברית ובבריטניה, בה בעת שאומות רבות כל כך (ובהן צרפת) נפלו שוב ושוב קרבן למהפכות ולרודנות, והוא שהצביע על השילוב של פעלתנות ושטחיות המאיים על עתידן של חברות דמוקרטיות.
זהו התרגום השלם הראשון של הספר לעברית. אל הספר
נושא/נושאים: , מדע המדינה, ספרות מקור
תוכן הספר:
הוצאת שלם

עמודים:
א  ב  ג  ד  ה  ו  ז  ח  ט  י  יא  יג