סיפור תרבות : יהודי תוניסיה וארצות מוסלמיות אחרות

סיפור תרבות : יהודי תוניסיה וארצות מוסלמיות אחרות

מחבר: ירון צור
שנת ההוצאה: 2003
מילות מפתח: עדות המזרח; יהודי תוניסיה; קיטוב עדתי; יהודי תוניס; יהדות תוניס; יהדות תוניסיה
סיפור תרבות קורע צוהר להיסטוריה התרבותית של יהודי ארצות האסלאם בתקופה המודרנית. הוא מתמקד בארץ אחת, תוניסיה, ובסיפוריהם האישיים של סופר בעל שם עולמי, אלבר ממי, של זמרת ידועה שנרצחה בדמי ימיה, חביבה מסיכה, של זמר רוק ישראלי, נסים סרוסי, ושל גיבורים נוספים, ששמותיהם צללו לתהום הנשיה, אך הם מילאו בדורם תפקיד חשוב.
מבעד לכל אלה עומד המחבר על התמורות שחלו בעולמם של יהודי תוניסיה למן הכיבוש הצרפתי (1881) ועד יציאתה ממנה וקבלת העצמאות (6591) והגירת היהודים לישראל ולצרפת. גורלם של יהודי תוניסיה משמש נקודת מוצא להיכרות עם תולדות היהודים בארצות האסלאם, ממרוקו לוב ועד תימן ועיראק.
לרבים מן הנושאים העולים בספר יש זיקה לבעיות המטרידות את תושבי ישראל כיום. שאלה אחת הנדונה בספר נוגעת ליחסים בין היהודים לשכניהם: מדוע התרחקו יהודי תוניסיה מן הסביבה המוסלמית הערבים שבה ישבו זה מאות בשנים ואת תרבותה חלקו עם שכניהם?
שאלה אחרת נוגעת ליחסים שבין היהודים לבין עצמם: האם שורשי 'הבעיה העדתית' נעוצים במציאות הישראלית בלבד, או שניתן למצוא לה מקבילות ושורשים בארצות המוצא של העולים, באסיה ובאפריקה?
רבים מן העולים עדיין חיים בינינו והם בוודאי ימצאו בספר הד לתולדות קהילותיהם, אך הספר מכוון במיוחד לדור הצעיר.
צרכיה של מערכת החינוך, שלה נועד הספר במקורו, הולידו ספר חדשני זה.
המחבר ד'ר ירון צור, הוא מרצה בכיר בחוג לתולדות עם ישראל באוניברסיטת תל-אביב. הוא ממייסדי האוניברסיטה הפתוחה, ובמסגרתה חיבר את הקורסים 'יהודים בעידן של תמורות' (קורס מבוא כללי לתולדות היהודים בתקופה המודרנית) ו'יהודים בין מוסלמים: מבוא לתולדות היהודים בארצות האסלאם בתקופה המודרנית 1750 - 1914'. ספרו 'קהילה קרועה: יהודי מרוקו והלאומיות 1943 - 1954, זכה בפרס שזר לשנת 2002. אל הספר
תוכן הספר:
מרכז זלמן שזר לחקר תולדות העם היהודי

עמודים:
1  3  4  5  7  9  10  11  13