סנה בוער בקוצק : נתיב חייו של רבי מנדל

סנה בוער בקוצק : נתיב חייו של רבי מנדל

מחבר: מאיר אוריין
שנת ההוצאה: תשס"ז - 2006
מילות מפתח: ספרות תורנית; חסידות אשכנז; מאה תשע עשרה; רבי מנחם מנדל מקוצק; סיפרות; ספרות; תורנית; השרף מקוצק; הרבי מקוצק
"מספרים שאמר פעם ה'קוצקער'..." מיהו הרבי החריף מקוצק? מהיכן באו האמירות הנוקבות בצחוק מר? איפה התחוללה אחת התנועות שהעמיקו לחתור בתהומות הנפש האנושית?
על רקע של מאתיים וחמישים שנות חסידות, מזדקרת דמותו המופלאה של רבי מנחם מנדל, החורגת ממסגרת זמנה- המאה התשע עשרה, ומתחום מקומה- העיירה קוצק שבפולין.
רבי מנדל היה אישיות עטופת סוד, מורכבת וטראגית. ביום העלה באש את ניירותיו שבלילה העלה עליהם את רעיונותיו, עת ישב בודד בחדרו, פרוש אף מתלמידיו- חבריו למעלה מעשרים שנה. משעול צר בחר לו כנתיב חייו, לעצמו ובשביל עצמו, ומתוך המישור האקזיסנטציאלי הכאוב פרצו דבריו אל מבקשי האמת של דורו, צעירים חדורי אמונה יוקדת- חסידיו.
הספר שלפנינו גדוש ציטוטים, שיחות, סיפורים ותורות של ה'קוצקער' ולצידם ניתוח וביאור שיטת קוצק בפני עצמה ולעומת שיטות חסידות אחרות. ובעזרת אלה מזמין הספר את הקורא לראות תמונה רחבה של חסידות קוצק, החטיבה העצמאית בעולם החסידות, חטיבה של איש אחד שנעשה למושג רוחני באוצר הרוח של האומה.
אמרותיו השנונות ודבריו הבוטים של הרבי מקוצק לא הועמו על ידי אבק הזמן. הם עדיין חריפים ומצליפים. דברים שיצאו מהלב הבוער של ה'קוצקר', כאילו נאמרו בימינו אנו, ומקבלים הד בליבנו.
בספר מובא גם נספח ביוגראפי המגולל תולדותיהם של רבותיו ותלמידיו, ושופך אור על תנועת החסידות בכללותה כפי שהיתה בפולין. אל הספר
תוכן הספר:
הוצאת ראובן מס בע"מ, ירושלים

עמודים:
i  ii  iii  iv  א  ב  ג  ד  ה  ו  1  2  3