אריאל : כתב עת לידיעת ארץ ישראל - ארץ-ישראל במפת מידבא

אריאל : כתב עת לידיעת ארץ ישראל - ארץ-ישראל במפת מידבא

מחבר:
שנת ההוצאה: תשנ"ו - 1996
מילות מפתח: מפות עתיקות; גיאוגרפיה של ארץ-ישראל; אזורים בארץ-ישראל; גיאוגרפיה של ארץ ישראל; גאוגרפיה של ארץ ישראל; איזורים בארץ-ישראל; איזורים בארץ ישראל; אזורים בארץ ישראל; ארץ-ישראל-איזורים; ארץ-ישראל-אזורים; ארץ ישראל אזורים; ארץ ישראל איזורים
'מפת מידבא' היא המפה הקדומה ביותר של ארץ-ישראל והראשונה שמתארת בהרחבה את נופי הארץ וישובה. החלקים ששרדו משתרעים מאזור שמדרום לבית שאן ועד לנילוס, ומכרך במזרח ועד לים התיכון במערב. רוב האתרים במפה נזכרים בכתבי הקודש והם מלווים בהסברים ומובאות ביוונית.
מרבית יישובי הארץ נמצאים על הרכס ההררי המרכזי, ובהם העיר הגדולה שכם על חומותיה ומגדליה. ממערב לשכם שרידי הכתוב המציין את שבט אפרים. מדרום לשכם מופיעות העיירות בית אל וגופנה. במרכז הרי יהודה מובאת בהבלטה "העיר הקדושה ירושלים".
מפת מידבא היא ממצא מיוחד שאין לו אח ורע עד היום. זוהי מפה מצוירת ברצפת פסיפס, המתארת את ארץ-ישראל וישובה באופן גיאוגרפי, ומשתדלת למקם את הישובים ואת צורות הנוף העיקריות תוך התייחסות לטופוגרפיה הכללית של ארץ-ישראל.
צורת המלבן של שטיח הפסיפס גרמה אמנם לעיוותים מסוימות שהבולט שבהם הוא הסטת אזור חוף סיני, הנילוס והדלתה מכיוונו הגיאוגרפי. פסיפסים אחרים מן התקופות הביזאנטית והמוסלמית הקדומה מתארים ישובים נבחרים באופן סכמתי, ואילו במפת מידבא קיימת התייחסות ברורה לעצמים בנוף. אל הספר
נושא/נושאים: , ישובים ומקומות
תוכן הספר:
הוצאת ספרים אריאל

עמודים:
1  2  3  5  6  7  9  10  11  12  13