רוח עצוב : בעקבות יצחק קצנלסון

רוח עצוב : בעקבות יצחק קצנלסון

מחבר: מוקי צור
שנת ההוצאה: תשע"ב - 2012
מילות מפתח: שירה עברית; ספרות ילדים ונוער; סופרים עבריים; שירה; שירה-עברית; סיפרות; ספרות; ילדים; נוער; משוררים; משוררים עבריים
מסכת חייו של יצחק קצנלסון איש האשכולות היא עתירת יצירה - משורר, מחזאי, במאי, שחקן, ומעל לכל מחנך שפעל במזרח אירופה מראשית המאה ה-20 עד הירצחו באושוויץ.
את יצירותיו בשירה, בפרוזה ובמחזאות כתב באידיש ובעברית למען תלמידיו - פעוטות, ילדים ונערים שלמענם יצר שירי משחק עתירי תנועה והומור, שירים ומחזות. מאוחר יותר ליווה באהבה ובנאמנות את חברי הכשרות תנועות הנוער החלוציות בפולין.
יצירתו המגוונת טבולה בעצב ובהומור, בחיוב החיים ובאהבה קורנת לכל הנברא בצלם, והיא משלבת את רוח המציאות המשתנה עם דמויות תנכיות, המשקפות את תמורות הימים. ניכרים בה עין פקוחה וחכמה, שאר רוח, ראיית הנולד, ואהבה ללא תנאי לעם היהודי ולצעיריו.
עם פרוץ המלחמה עבר טלטלות קשות - נדד עם משפחתו מלודז' לוארשה; שהה בגטו וארשה; יחד עם בנו הבכור בנימין נכלא במחנה השבויים ויטל שבצרפת, עד שילוחם להשמדה. דווקא בתקופת אימים זו היה נתון בפרץ יצירה מופלא, שכוון לבני עמו, ויצירתו נטבלה בדיו ההיסטוריה היהודית לדורותיה. אל הספר
תוכן הספר:
בית לוחמי הגיטאות

הקיבוץ המאוחד

עמודים:
1  3  4  5  6  7  9  10  11  13