כתוב על עורו של הכלב : על תפיסת היצירה אצל ש"י עגנון

כתוב על עורו של הכלב : על תפיסת היצירה אצל ש"י עגנון

מחבר: מיכל ארבל
שנת ההוצאה: 2006
מילות מפתח: עגנון, שמואל יוסף; עגנון; עגנון, שמואל י.; עגנון, ש. יוסף; עגנון, ש. י.; עגנון, שמואל-יוסף
"כתוב על עורו של הכלב": על תפיסת היצירה אצל ש"י עגנון מאת מיכל ארבל, יוצא לאור בסדרת "מסה קריטית", אוניברסיטת בן גוריון ומרכז הקשרים ובשיתוף כתר.
הספר מתחקה אחר מחשבתו המורכבת והמתפתחת של ש"י עגנון על מהותו, תפקידו ומקורותיו של מעשה היצירה האמנותי, כפי שהיא מתגלמת בסיפורים וברומנים.
מחשבה זו נבחנת על רקע המהפכות ההיסטוריות הגדולות שמתוכן ולתוכן נכתבה יצירת עגנון: המהפכה הלאומית במעבר מן העולם היהודי המסורתי במזרח אירופה ויצירתה של זהות לאומית חדשה בארץ ישראל; והמהפכה המודרניסטית, המפרקת גם את עולם המחשבה הרציונאליסטי וגם את זה הרומנטי, שקדמו לה.
התפיסות השונות לגבי מעשה היצירה, לגבי האמן והאמנות, נבחנות בשורה של יצירות, וביניהן "עגונות", "גבעת החול", "אגדת הסופר", "יתום ואלמנה", "בדמי ימיה", "על אבן אחת", "חוש הריח", "אורח נטה ללון", "הסימן", "תמול שלשום", "המכתב" "עידו ועינם", "עד עולם", "מזל דגים" ו"עיר ומלואה". הדיון מתחקה אחר הזיקה בין מעשה היצירה הספרותי לזה הלאומי, המכונן זהות לאומית חדשה יש מאין, ואחר ייעודה של היצירה לעמוד כסימן ומצבה לעולם המסורת שאבד ואיננו עוד; אחר המתח הפורה והלא פתור בין תפיסות רומנטיות של האמן והאמנות לבין ספקות מודרניסטיים החותרים תחתיהן, ואחר ההבנות המודרניות, הפרוידיאניות, בדבר המגע בין מעשה היצירה לבין תכניו הכמוסים של הלא-מודע. אל הספר
תוכן הספר:
כתר הוצאה לאור

מרכז הקשרים, אוניברסטת בן-גוריון בנגב

עמודים:
1  2  3  4  5  7  9  10  11  12  13