המיתולוגיה הבבלית

המיתולוגיה הבבלית

מחבר: אורי גבאי ותמר וייס
שנת ההוצאה: תשס"ג - 2003
מילות מפתח: מיתולוגיה; בבל; מתולוגיה
"המיתולוגיה הבבלית", ספר נוסף בסידרה מיתוסים, מציג בפני הקורא העברי את מבחר המיתולוגיה של ארץ הפרת והחידקל בפרוזה קולחת, השואפת לשקף את הלשון הציורית, רבת הדימויים, של המיתוסים הכתובים העתיקים ביותר הידועים לאנושות.
בפני הקוראים נפרש כאן עולם שנשתכח מלב במשך קרוב לאלפיים שנה ונתגלה מחדש בזכות החפירות הארכיאולוגיות בעיראק ופיענוח כתב היתדות והשפות שאותן שימש (בהן השומרית והאכדית).
לוחות טיט רבים כתובים בכתב זה נשתמרו והגיעו לידינו, והם מגלים טפח מן העולם העתיק שסבב את תרבות המקרא. המיתוסים העוסקים בבריאת העולם והאדם ובמבול שהובא על הארץ מאירים את סיפורי התנ"ך באור חדש ומרתק. מרתקים לא פחות הם המיתוסים המשקפים התמודדות אנושית עם רגש האהבה ועם אימת המוות – הידוע שבהם הוא "עלילות גלגמש".
המחברים, אורי גבאי ותמר וייס, ליקטו מבין המיתוסים הבבליים את השלמים והמובנים ביותר לקורא בן ימינו. חלקו הראשון של הספר כולל מבחר סיפורים המגוללים עלילות שגיבוריהן הם האלים: בריאת העולם מגופתה של האלה תיאמת, מעשי אהבה ואונס, וכן סיפורים על ירידתם של אלים לשאול וקשיי עלייתם משם. חלקו השני של הספר כולל את סיפורי היריבות המתמשכת בין הערים ארך וארתה, את פגישת הגיבור לוגלבנדה בנשר אנזו, את חיפושו של המלך גלגמש אחר חיי הנצח, ואת עלייתם השמיימה של החכם אדפה והמלך אתנה.
עוד בספר 'אחרית דבר', המתארת את הרקע התרבותי שבו נולדו המיתוסים העתיקים, וכן רשימה ביבליוגרפית, מפתח מבואר ומפת האזור. אל הספר
נושא/נושאים: , דתות, ספרות כללית
תוכן הספר:
מפה : מיפוי והוצאה לאור

עמודים:
1  3  4  5  6  7  8  9  10  11  12  13