בשם הביטחון : סוציולוגיה של שלום ומלחמה בישראל בעידן משתנה

בשם הביטחון : סוציולוגיה של שלום ומלחמה בישראל בעידן משתנה

מחבר:
שנת ההוצאה: תשס"ו - 2006
מילות מפתח: נורמות חברתיות; זכויות הפרט; צה"ל והחברה הישראלית; זכויות האדם; זכויות האזרח; Human Rights; צ. ה. ל.; צבא הגנה לישראל; צ. ה. ל. והחברה הישראלית; צבא הגנה לישראל והחברה הישראלית; צהל; צה"ל; צבא ההגנה לישראל; צ.ה.ל.
שנים רבות הוגדרה ישראל כאומה - במדים, אומה שצורכי הצבא והביטחון הכתיבו במידה רבה את אורח החיים של אזרחיה. אתוס הביטחון הועמד בלבה של התודעה הקולקטיבית כקנה מידה מרכזי העומד מעל לפוליטיקה ומעל למחלוקות ציבוריות. והנה בעשורים האחרונים מתחוללים שינויים שיש בהם כדי להצעיד את ישראל לקראת עידן חדש, פוסט - הגמוני ופוסט - מטריאלי, עידן ששולטת בו אוריינטציה שעשויה להעמיד במרכז לא רק את הקולקטיב, אלא גם את הפרט, את צרכיו הכלכליים, החברתיים והתרבותיים, את חירותו וזהותו, את סביבתו האקולוגית, ולמעשה את זכותו להיות שונה.
השלכותיהם של שינויים אלה על יחסי צבא וחברה ועל שלום ומלחמה נידונות בספר זה, שחברו בו בכירי החוקרים בארץ בתחומים שונים - סוציולוגיה, מדע המדינה, פסיכולוגיה, גיאוגרפיה והיסטוריה. המחברים מציגים שאלות מהותיות באור חדש ומקורי. אלה נוגעות, בין השאר, לשסע המתחולל בישראל בין חברה צבאית ובין חברה אזרחית, להתייחסותן של האליטות הפוליטיות למושג "ביטחון", לניצול הסכסוך הישראלי - ערבי לשם הגמוניה תרבותית ולשליטה על משאבים שונים, לזיקה שבין הקצונה הגבוהה לפוליטיקה, להשפעת השינויים החברתיים על ארגונו של צה"ל ועל תפיסת עולמו ולהתייחסותו של צה"ל לקבוצות שונות בחברה, שאלות הקשורות לחינוך לאזרחות ולשלום בישראל, ולמשמעותו האפשרית של שלום עתידי באזור.
פרופ' מאג'ד אלחאג' הוא מרצה בחוג לסוציולוגיה ואנתרופולוגיה וראש המרכז לרב - תרבותיות וחקר החינוך באוניברסיטת חיפה, ד"ר אורי בן - אליעזר הוא מרצה בכיר בחוג לסוציולוגיה ואנתרופולוגיה באוניברסיטת חיפה. אל הספר
תוכן הספר:
הוצאת הספרים של אוניברסיטת חיפה

פרדס הוצאה לאור בע"מ

עמודים:
1  3  4  5  7  8  9  11  12  13