נמצאו 39 ספרים בקטגוריה
לכל הספרייה
מאת: רודני חביב, קארן שו בקר
תיאור: מדריך פורץ הדרך שלפניכם חושפים שניים ממטפלי חיות המחמד הפופולריים והמהימנים ביותר בעולם, מדע חדש המלמד כיצד לעכב את הזדקנות הכלבים שלנו ולספק להם חיים ארוכים, מאושרים ובריאים.
בעשור האחרון כלבים רבים הולכים ונעשים חולים יותר ומתים בטרם עת, בדומה למקביליהם בני האדם. מדוע? מדענים מתחילים להבין שהמחלות הכרוניות המייסרות בני אדם – סרטן, השמנת יתר, סוכרת, התנוונות איברים והפרעות אוטו־אימוניות – תוקפות גם כלבים. כתוצאה מכך, בני לווייתנו האהובים סובלים מבעיות בריאותיות בנות מניעה לאורך חלק ניכר מחייהם, וניצבים בפני משכי חיים קצרים יותר. מאחר שכלבינו אינם מקבלים בעצמם החלטות הנוגעות לבריאותם ולאורח חייהם, מוטל עלינו – השומרים והמטפלים בהם – לקבל החלטות נבונות ומגובות־מדעית לטובת התמשכות חיוניותם.
כלב לנצח נותן בידינו כלים מעשיים מוכחים לשמירה על חברינו ההולכים־על־ארבע. רודני חביב והווטרינרית קארן שוֹ בקר נסעו בכל רחבי העולם ואספו את מיטב עבודתם של גנטיקאים, מיקרוביולוגים וחוקרי אריכות־ימים מובילים. הם גם ראיינו אנשים שכלביהם הגיעו לשנות העשרים ואפילו השלושים בחייהם. התוצאה היא המדריך המקיף וחסר התקדים הזה, המלא במידע מפתיע, בעצות יקרות ערך ובסיפורים מלאי השראה על כלבים והאנשים שאוהבים אותם.
כלב לנצח ממקסם את הידע המדעי העדכני ביותר בכל הקשור למזון ותזונה, פעילות גופנית, פריצות דרך רפואיות, חשיפה סביבתית והפחתת סטרס לתועלת כלבינו. המחברים דנים בסוגים שונים של מזון לחיות מחמד – ובכלל זאת במה שהיצרנים המסחריים אינם רוצים שנדע – ומציעים טיפּים ופתרונות פשוטים שיבטיחו כי כלבינו יקבלו את החומרים המזינים שהם זקוקים להם לאריכות ימים. מדריך מקיף זה יעצים אותנו בידע שיעזור לנו לקבל החלטות בתבונה ולשמור על כלבינו בריאים ומאושרים.
מטר הוצאה לאור בע"מ
מאת: יהודה ל. ורנר
תיאור: ספר מקיף ומעודכן זה פונה גם למתעניינים מתחילים, חובבים ונוער וגם לקוראים מתקדמים, סטודנטים וחוקרים. הספר מצטט יותר מ-1,800 מקורות. הוא פותח במבוא כללי לחיי הזוחלים אשר מוטה לבעלי עניין באקולוגיה ובאורח-חיים, ובו כ-80 איורים, ואחריו דיווח מפורט על 104 מינים ותת-מינים מקומיים והערות על עוד 19 מינים נבחרים. מפתחות דיכוטומיים מגדירים את כל המינים. תיאורי המינים מדגישים הבדלי זוויג וגיל, מתחשבים בשונות אינדיבידואלית ומורים על הגיבוי הסטטיסטי של הנתונים. כמעט כל המינים מאוירים בתצלום, בשרטוט-ראש של מערך הקשקשים ומפת תפוצה שגם מדווחת על החומר שנבדק. בקובץ התצלומים נראים בבירור כל המינים, פעמים רבות בקנה-מידה, תוך הבחנת המקור הגאוגרפי והבדלי גיל וזוויג, וכלולות בו דוגמאות של צבעי-חיזור, תנוחות הזדווגות, הטלת ביצים ובקיעה ושל התנהגויות הרתעה וטריפה.
מוסד ביאליק
מאת: אבי גופר, שחל עבו
תיאור: לפני כ-10,500 שנים, לאחר מאות אלפי שנים שבהן חיו בני אדם בקהילות קטנות, שויוניות ונוודיות, התפרנסו ממשאבי הטבע כלקטים-ציידים ואכלו את מה שמכונה בימינו "דיאטת פליאו", התרחשה באזורנו מהפכה - "המהפכה החקלאית" או "המהפכה הניאוליתית". היה זה שידוד מערכות תרבותי-חברתי-כלכלי מכונן בהיסטוריה האנושית שהוביל ליצירת חברות יושבות קבע של יצרני מזון, צומחות וגדלות בהיקפן, צפופות, מורכבות ומרובדות, שהולידו את התרבות המערבית. קבוצת הצמחים שבוייתה והייתה למרכיביה של "חבילת הגידולים" הניאוליתית במזרח הקרוב כוללת את השעורה, שני מיני חיטה, האפון, העדשה, החמצה (חומוס), בקיית הכרשינה וכן פשתה. רוב המינים האלו מספקים עד היום חלק ניכר מהתוצרת החקלאית המזינה את האדם וחיות המשק שלו. בעלי החיים שבויתו באותה מהפכה הם העז, הכבש, הבקר והחזיר, ומאוחר יותר בויתו עצי פרי - זית, גפן, תאנה, רימון ותמר. אי לכך, יש להכיר בעובדה שהמהפכה החקלאית אימצה אל סביבת החיים והחברה האנושית כבר לפני למעלה מ-10,000 שנים את מרכיבי התזונה הבולטים ביותר עד היום בחלקי עולם גדולים. המעבר לאורח חיים חקלאי דרש שינויים מרחיקי לכת בתפיסת העולם של האדם, כמו גם במבנה ובארגון החברתי, ואלו הובילו את החברה והתרבות האנושית במהרה אל המצב המודרני המוכר לנו כיום. הספר שלפניכם בוחן את שאלות היסוד הנוגעות לביות הצמחים במזרח הקרוב; הוא מציג היבטים שונים של ביות הצמחים ושל היחסים החדשים בין האדם לצמחים, ובינו לבין הטבע בכלל בעקבות הביות. המחברים מעלים את הטענה שביות הצמחים היה מהלך מהיר שהתרחש במרכז אחד, בדרום מזרח תורכיה ובצפון סוריה, ושהוא היה מהלך מתוכנן ומבוסס ידע שבמסגרתו בוייתה חבילת גידולים מאוזנת מהבחינה החקלאית ומהבחינה התזונתית
רסלינג
מאת: דניאל חיימוביץ
תיאור: לאחר עדכון יסודי משורש ועד עלה, המהדורה המעודכנת של רב המכר פורץ הדרך צמח – מה הוא יודע? מציעה גילויים חדשים ומרעישים לכל מי ששכנינו הירוקים והפרחוניים קרובים ללבו. מתברר שצמחים כן יכולים לשמוע – וגם לטעום! הביולוג הנודע דניאל חיימוביץ מרענן את המהדורה המקורית של ספרו ומציג מבט מסקרן על עולם החושים העשיר של הצמחים והאופן שבו הם חווים את העולם, מהצבעים שהם רואים, לוחות הזמנים שהם מקיימים, הזיכרונות שלהם לטווח קצר וארוך, חוש הטעם המפותח שלהם, כיצד מוזיקה וצלילים משפיעים עליהם ואף מתייחס לשאלה המרתקת, האם יש לצמחים תודעה? צמח – מה הוא יודע? מציג דיווח נדיר מבפנים על טיבם של החיים מנקודת מבטם של הדשא שאנו דורכים עליו, הפרח שאנו מרחרחים והעץ שאנו מטפסים עליו, ומעניק לנו תפיסה רחבה יותר של מקומם, תפקידם בטבע והדמיון המפתיע בינם לבין בני האדם.
מטר הוצאה לאור בע"מ
מאת: גרגורי ס. פולסון, אריק ר. איטן
תיאור: זה תיאור מרתק של יותר משמונים "סיפורי חלוּצים" – אנקדוטות על אודות החלוציות הטכנולוגית של החרקים. הספר סוקר מגוון היבטים של חיי היום־‍יום של האדם – מטכנולוגיות מודרניות עד התנהגויות חברתיות – ומביא דוגמאות המלמדות שהם יושמו בעולם החרקים לפני מיליוני שנים. סקוץ', קפיצת בנג'י, מיזוג אוויר ונשק כימי הם רק כמה מהטכנולוגיות החרקיות הנידונות בספר שנכתב בידי שני אנטומולוגים מומחים. הספר, המלווה בקריקטורות של חרקים אנושיים במיוחד, מתאים לקהל הרחב אך יעניין במיוחד מורים, חובבי טבע בכלל וחרקים בפרט.
כרמל
מאת: מוריס מטרלינק
תיאור: על אף מראית העין הראשונה שלו כספר טבע תיאורי פשוט, ועל אף הצהרתו של מטרלינק בעמוד הראשון שאין בכוונתו לומר כמעט דבר "שאינו ידוע לכל מי שעסק ולו מעט בדבורים", חיי הדבורים הוא לא אחר מאשר ספר מסע אל סוד הקיום. לפנינו הזמנה מאירת פנים להיכנס לעולם קסום ומסתורי, שהפליאות והשאלות בו נובעות בשפע בזו אחר זו, ועל פי רוב נותרות ללא מענה; עולם חידתי, שרב הנסתר בו על הגלוי. זהו גם בתמצות רב חוט השני העובר לכל אורך יצירתו המגוונת והענפה של מטרלינק, ושמניע את מכלול מפעלו הספרותי: לנסות לחדור אל תעלומת החיים, לבוא במגע עם הכוחות העמוקים שפועלים ביקום, ולהמחיש את הפליאה הגדולה נוכח קיומו של היש.
הוצאת בבל בע"מ
מאת: שון ב' קרול
תיאור: אסטרואיד פוגע ברצועת אדמה בין שני אוקיינוסים, לוח טקטוני מתנגש בלוח אחר ומרים לגובה גוש עצום של הרים, שינויים זעירים בטקסט הגנטי מחסנים בני אדם מפני מחלות, למה העולם הוא כפי שהוא? האם לכל דבר יש סיבה? פילוסופים ותיאולוגים התחבטו בשאלות האלה במשך אלפי שנים, אך תגליות מדעיות מדהימות בחצי המאה האחרונה שינו את התשובות. התגליות הללו חשפו עובדה מטרידה, עוכרת שלווה: אנחנו חיים בעולם ששולטת בו אקראיות. העולם וכל מה שיש בו, כולל אותנו, הוא תוצאה של צירופי מקרים. לא קל לקבל את המסקנה הזאת בשוויון נפש, אבל הביולוג שון ב' קרול מתאר את השרשרת המופלאה והאקראית של הקיום בחן ובהומור שלא משאירים הרבה מקום לספקנות. איזה מזל שהאסטרואיד פגע בכדור הארץ; איזה מזל שבא עידן הקרח; איזה מזל שמזמן לזמן מתרחשות טעויות בהעתקת הטקסט הגנטי; ואיזה מזל שהמקרה גרם לנו להגיע ראשונים במרוץ מול 100 מיליון מתחרים. סדרה של צירופי מקרים מוצלחים הוא ספר קטן על רעיון גדול. ספר מעורר השראה ופליאה על אחת העובדות הכי חשובות והכי פחות מוערכות בחיים. רק במקרה אנחנו כאן היום. רק במקרה נהיה כאן מחר.
כנרת, זמורה דביר בע"מ
מאת: אהוד גזית
תיאור: הפרויקט החלוצי שלפניכם מייסד, כנראה, שדה דעת חדש. מחברו מכנה אותו 'ביו־לוגיקה'. הלוגיקה של תופעת החיים. שלא כמו הביולוגיה, החוקרת את תכונותיהם של היצורים החיים המוכרים לנו, ומכלילה מתוך תכונות אלה את הגדרת החיים שלה – הביו-לוגיקה פועלת בכיוון הנגדי. היא מתחילה מהשאלה העקרונית ביותר: מהו הדבר שמבדיל חי מדומם? מהו העיקרון היסודי ביותר של החיים? תשובתו של אהוד גזית, פיזיקאי, חוקר ומורה, היא שהדבר החי הוא עצם המסוגל לשכפל את עצמו בעצמו. מתוך תפיסה זו לבדה, באזמל לוגי חד כתער וברוחב יריעה בינתחומי מעורר השתאות, גוזר המחבר את תכונותיהם העיקריות של היצורים באשר הם, על פני כדור הארץ ובעולמות אחרים, בזמנינו ובזמנים אחרים. כעת יופיעו החיים בפנינו, על כל גילוייהם המפליאים בגיוונם, אך גם על אכזריותם ועל הסבל הכרוך בהם – כדבר מה הכרחי לחלוטין. מסע מרתק זה בעקבות יסוד ההכרח של החיים, יוביל אותנו לשאלות כגון:
- מדוע הביסו היצורים בני התמותה (הידועים לנו כיום) את בני האלמוות (שלא מן הנמנע שהתקיימו בראשית החיים)?
- מדוע ניצחה שיטת הריבוי הזוויגי (זכר ונקבה) שיטות אפשריות אחרות, כגון ריבוי אל־זוויגי או תלת זוויגי (זכר, נקבה ומין שלישי)?
- מדוע לא תיתכן סביבת חיים שבה יש צמחונים בלבד? מדוע הטרף וההרג בלתי נמנעים?
- מדוע הכרחי שכל יצור חי ימצא על סף המוות במהלך חייו, ויישא בפועל את הסבל המקסימלי שהוא מסוגל לשאת?
- מה "מרוויח" הטבע מתופעות כמו הנאה ותקווה?

כרטיס הכניסה לעולמו של גזית אינו מהזולים. הוא דורש מהקורא דמיון, חשיבה לוגית, ונכונות לבחון באור חדש את תופעת החיים. אולם מה רב השכר! כי מרגע שיסוד הסבל בחיים מתגלה לנו כהכרחי לא פחות מהצורך לנשום, ההקלה היא בלתי נמנעת. (העורך)
פרדס הוצאה לאור בע"מ
מאת: ג'ניפר אקרמן
תיאור: "ראית ציפור אחת, לא ראית את כולן." (אדוארד וילסון ) סופרת המדע והטבע עטורת הפרסים ג'ניפר אקרמן יוצאת למסע בעקבות המגוון המדהים של מיני ציפורים בעולם, על שלל היכולות וההתנהגויות המאלפות והמתוחכמות שלהם – מדיבור ושירה ועד שימוש בכלים ובהונאה, מחיזור ורבייה ועד תרבות ומשחק.

בתוך כך, היא מביאה את הקוראים בסוד עולמן המופלא והחידתי של הציפורים: מציפורים שנותנות מתנות ועד ציפורים שגונבות, מציפורים שיוצרות עבודות אמנות מרהיבות ועד ציפורים שרוקדות ומתופפות, מציפורים שמשמיעות אזעקות שווא מפוברקות ועד ציפורים שמזייפות פציעות.

מִפגן מרהיב של הישגים מנטאליים, של אינטליגנציה וקוגניציה מפותחות ביותר, שפעם ייחסנו כמותן רק לאדם.
להיות ציפור, כך מסתבר, זו משימה מורכבת להפליא. וברור לחלוטין שאין דרך אחת להיות ציפור, בדיוק כשם שאין דרך אחת להיות אדם. אבל כל הציפורים קשורות זו לזו באותו חוט מקשר של "ציפוריוּת", בדיוק כשם שאנחנו קשורים זה לזה באנושיותנו.

הספר שלפניכם, הספוג אהבת ציפורים טהורה וכתוב בחינניות מאין כמותה, פותח צוהר אל החוט המקשר הזה ומזמין לפתֵח כלפי הציפורים קשב אחר, בעולם שבו מן הראוי שהאדם יחשֵב מחדש את יחסיו עם הטבע.
הוצאת אסיה
מאת: זיו ג'ניסוב, יואב גלעדי
תיאור: במהלך העשור האחרון הפך הקנאביס לצמח המדובר ביותר בחברה הישראלית ולמעשה, בעולם כולו.התוכן הרב שהציף את האינטרנט ואת התקשורת בשנים האחרונות, עורר את המודעות לשימושים הרבים של הצמח, אך מצד שני הביא עמו גם לא מעט מידע שגוי ובלבול.
לכן פנו המחברים לחוקרות ולחוקרים המובילים בתחום, למגדלים מכל העולם, לצרכניות וצרכנים, למטפלים ומטופלים בקנאביס רפואי ויחד חיברנו ספר מקיף ויסודי המרכז את המידע העדכני והמדויק ביותר בכל הנוגע לצמח הקנאביס: אנציקלופדיית הקנאביס העברית הראשונה. הספר מורכב מ-20 פרקים הסוקרים הֶקשרים שונים של הקנאביס כדוגמת תרבות, היסטוריה, גידול במגוון דרכים, הפקת חשיש ומיצויים, שימושים רפואיים, דרכי הצריכה שונות ואופן השפעתן על הגוף ועוד. כל הפרקים מגובים בהפניות למקורות אקדמיים והיסטוריים.
ספרי ניב
מאת: שמואל מורן
תיאור: חולייתנים מזיקים והדברתם מתאר את הביולוגיה ואת השיטות למניעת הנזקים של חולייתנים סמוכנים - מכרסמים עופות ועטלפים. הספר מסביר את רעילות קוטלי-המכרסמים, את העמידות לחומרים אלה ואת סכנותיהם לאדם, לחי ולסביבה. פרק מיוחד מוקדש לנזק הכלכלי של החולייתנים המזיקים, להשפעת תהליכי העיור ולבעייתיות הפלישה של מיני חולייתנים זרים לישראל. הספר מיועד למדבירי מזיקים וללקוחותיהם – אזרחים פרטיים, רשויות מקומיות, יצרני מזון ומשווקים, ומנהלי מערכות אחזקה ותקשורת. חוקרים ומומחים להדברת מזיקים ולשמירת הטבע יוכלו למצוא בספר מידע מדעיבעל חשיבות רבה.
אוריון הוצאה לאור
מאת: דרור בורשטיין
תיאור: עולם קטן מפנה את תשומת הלב לחייהן של שש–עשרה קבוצות חרקים, מבריומים ושפיריות ועד חיפושיות, דבורים ופרפרים. זהו מסע אל אחד המופעים המרהיבים והעתיקים ביותר של החיים עלי אדמות, מופע שבלעדיו חיינו אינם אפשריים. הספר מתמקד בחרקים כפי שהתגלו לסופרים ומשוררים במרוצת הדורות, וכן מתאר מפגשים של המחבר עם חרקים בעולם שמחוץ לספרות: צרעה המבקרת בבית, תיקן שמתגורר בו, נמלים וחיפושית על ראש הר בגליל העליון, שפיריות המגיחות מבור מים בגליל המערבי, מקלון אחד בעמק יזרעאל ואלפי פרפרים בתל אביב.
הוצאת בבל בע"מ
מאת: רנדי האטר אפסטין
תיאור: התבגרות, שינה, השמנה, עוררות מינית ואין אונות, חוסן בריאותי ורגישות למחלות, רגעי סבל ורגעי אושר - אלה רק אחדים מהרגשות והתהליכים בגופינו הנשלטים על ידי הורמונים. ד"ר רנדי האטר אפסטין, לוקחת אותנו למסע שנון ומסקרן לאורך ההיסטוריה הלא-רגילה של ההורמונים, החל במרתף מלא מוחות משומרים בצנצנות במאה התשע-עשרה ועד למרפאה ייחודית ומפונפנת לטיפולים הורמונליים בלוס אנג'לס במאה העשרים ואחת.שלטון ההורמונים גדוש במחקרים רפואיים חדשים, באנקדוטות מרתקות ובחוש הומור ומציג לפנינו את המדענים האחראיים על תגליות משנות-חיים כמו חוסר איזון הורמונלי שפוגע בבריאותנו, ואת השרלטנים שהשתמשו בתגליות האלה כדי למכור את תרופותיהם המזויפות.
אפסטין חושפת את הסיפורים המרתקים שבלבה של האנדוקרינולוגיה כמו: הרופא שהציע ניתוחי עיקור לגברים כדרך להגברת החשק המיני, הסטודנטית לרפואה שגילתה את הורמון ההיריון, ההורמון אסטרוגן ששווק לנשים כמשקה נעורים.
לאורך הדרך אפסטין בודקת את תפקודם של הורמונים כמו לפטין, אוקסיטוצין, אסטרוגן וטסטוסטרון ומסירה את המסתורין מעל הכימיקלים רבי-העוצמה הללו השולטים בגופינו.
מטר הוצאה לאור בע"מ
מאת: פטר וולבן
תיאור: עצים מתַקשרים זה עם זה? מגדלים באהבה את צאצאיהם? סועדים את שכניהם הזקנים והחולים? מהגרים מיער ליער? יכולים ללמוד ולזכור? אכן, מה שמתרחש ביער אינו פנטזיה. לעצים יש תחושות, רגשות, זיכרונות. הם חשים כאב, מקבלים מכות שמש ומפתחים קמטים. היער הוא רשת חברתית פעילה. עצים הם יצורים סוציאליים – הם חולקים חומרי מזון עם עצים חולים ואף מזהירים זה את זה מפני סכנה קרֵבה. היערן הגרמני פטר ווֹלֶבֶּן מאיר את הסבך הנסתר של היער - ומעניק לנו הצצה נדירה ואינטימית, המרחיבה את גבולות הדמיון, לעולם של סודות נעלמים מתחת לאפנו ממש. על סמך גילויים מדעיים עדכניים וכן ניסיונו האישי רב-השנים, הוא חושף בפנינו את עולמם של העצים ואת העושר המופלא, אך הסמוי מן העין, של חייהם.
הוצאת אסיה
מאת: וירג'יניה מורל
תיאור: חשבתם פעם איך זה להיות דג? או תוכי, או דולפין, או פיל? האם הם חושבים מחשבות שדומות ‏למחשבות שלנו? האם הם חשים צער ואהבה?
אלה שאלות מסובכות, אבל עכשיו למדענים יש גם ‏תשובות. הם יודעים שנמלים מלמדות זו את זו ושחולדות אוהבות שמדגדגים אותן. הם גילו שיש ‏כלבים שיודעים לא פחות מאלף מילים ושציפורים מתאמנות על שיריהן בשנתן. איך המדענים ‏יודעים את כל הדברים האלה?‏
חוכמת בעלי החיים לוקח אותנו למסע מרתק בעולמם הפנימי של בעלי חיים ומפגיש אותנו עם חוקרים ‏חלוציים הפורצים דרכים חדשות לעבר טריטוריה שהיתה עד לא מזמן מחוץ לתחום: ‏מחשבותיהם, תחושותיהם ורגשותיהם של בעלי החיים.
בעזרת כישרונה יוצא הדופן לספר סיפורים ‏מביאה אותנו וירג'יניה מורל לאתרי מחקר בטבע ולמעבדות ברחבי העולם, ומכירה לנו את המדענים ‏החוקרים את תפקודיהם הקוגניטיביים של בעלי חיים, ואת בעלי החיים הנבונים והרגישים ‏להפתיע שהם חוקרים.
היא מגלה כיצד תחום מחקר זה, שעדיין שנוי במחלוקת, מתפתח ‏במהירות והופך על פיהן את הדעות הישנות על הסיבות שבגללן מתנהגים בעלי חיים כפי שהם ‏מתנהגים.
בספר המפתיע והמרגש הזה מציגה מורל את העולם הטבעי בצורה חיה מאין כמותה, ‏ומתוך הערכה והבנה דקה של הקשר העמוק שבין האדם לבעלי החיים.
מטר הוצאה לאור בע"מ
מאת: זהר עמר
תיאור: בתנ"ך נזכרים כמאה שמות צמחים ובספרות הפרשנית לדורותיה הציעו לביאורים שלל זיהויים. חיבור זה סוקר את תולדות זיהוי צמחי המקרא, ועומד על דרכה של שיטת הזיהוי המסורתית לעומת שיטת הזיהוי המדעית. דיון נרחב מוקדש להצגת העקרונות והנחות היסוד שבתחום מחקר זה, כליו ומגבלותיו.
בחיבור זה אנו מבקשים להתוות דרך מתודולוגית חדשה שתבחן את זיהוי צמחי התנ"ך בהתאם לאיכותם; בין זיהויים מוחלטים, להצעות זיהוי סבירות ומסופקות יותר, ובין שמות שהם ספק צמחים או שלא ניתן לזהותם כלל. לצד כלי המחקר שעומדים לרשות החוקר, כמו ניתוח טקסטואלי, בלשנות משווה, בוטניקה-ארכיאולוגית, אתנובוטניקה ועוד, אנו מציעים להעניק למסורת הזיהוי הרציפה כמדד בעל המשקל הסגולי הגבוה ביותר בקביעת רמת הזיהוי ואמינותו. זהו מחקר רב-תחומי שעשוי להעניק מימד חדש לבחינה ריאלית של נוף צמחיית הבר, האקולוגיה של הצומח, והתרבות החקלאית בתקופת המקרא.
הוצאת ראובן מס בע"מ, ירושלים
מאת: מיכאל אברהם
תיאור: מדעי החופש עוסק בשאלת חופש הרצון ונוגע גם בשאלות של גוף ונפש, שעברו בעשורים האחרונים מתחום הפילוסופיה אל תחום המחקר המדעי. הדברים הגיעו לידי כך שנוצר הרושם שבעתיד נוכל להכריע בהן בכלים מדעיים־אמפיריים, ואכן אי־שם במעמקי עולם המחקר של מדעי המוח מתחיל להתגבש קונצנזוס דטרמיניסטי ומטריאליסטי הדולף בחלקו לעולם הרחב, אולם הדיון בו דל למדי. מדעי החופש מראה שרבים מן החוקרים שעוסקים בשאלות הללו, הן פילוסופים והן אנשי מדע מהטובים והבולטים בתחומיהם, אינם מקדימים לדיוניהם ניתוח מושגי ראוי, ועל כן טיעוניהם לוקים בחסר. החסר בדיון שיטתי ומושגי סדור מקשה גם עליהם להבין את משמעות ממצאיהם, ומכאן שהם מתקשים גם להגיע למסקנות מדויקות במישורהפילוסופי. הספר מציג אפוא תמונה פנורמית ושיטתית של הנושא המורכב הזה בצורה נגישה ובהירה ובלי להתפשר על רמת הדיון. מטרתו היא לסייע לקורא המשכיל, כמו גם לחוקר המדעי, לגבש עמדה ביחס לשאלות הדטרמיניזם והמטריאליזם לאור הממצאים המדעיים החדשים ומתוך התחשבות בשיקולים פילוסופיים ומושגיים שונים, והכול מתוך עמדה בהירה ועקבית הדוגלת בחופש הרצון.
משכל (ידעות  ספרים)
מאת: לב פישלזון
תיאור: דגי הים, יחד עם שאר בעלי-חיים ימיים, מהווים חלק בלתי נפרד מן המארג האקולוגי של האוקיינוסים והימים.
הם נפוצים מהקטבים הקרים ועד לימים הטרופיים החמים, ממימי החופים הרדודים ועד למעמקי הים, גם מעל לקרקעית-ים חולית או טינית וגם בין סלעים או צומח ימי.
כמעט שאין מקום באוקינוס העולמי שבו לא ימצאו דגים, וככל שהמקום הוא יחודי יותר מבחינת התנאים השוררים בו, כן יחודיים יותר מיני הדגים המאכלסים אותו.
לב פישלזון, מהמחלקה לזאולוגיה באוניברסיטת תל-אביב. מנהל המכון לחקר שמירת הטבע, חוקר ביולוגיה ואקולוגיה של חברות ימיות ועוסק במחקר איכות הסביבה.
הקיבוץ המאוחד
מאת: קונראד לורנץ
תיאור: על התוקפנות בטבע. ניתוח התנהגויות של בעלי חיים בטבע.
הקיבוץ המאוחד
מאת: אברהם פאהן
תיאור: חקלאות: "הכרת המבנה ההיסטולוגי והאנטומי של הצמח חשובה ביותר לכל אדם שעיסוקו בצמחים, בין אם הוא ביולוג ובין אם הוא חקלאי". על האנטומיה וההיסטולוגיה של הצמח.
הקיבוץ המאוחד
מאת: אלכס צפרירי
תיאור: לפניכם ספר העיון הראשון בעברית הדן בפירוט רב בנושא הניסויים בבעלי חיים במחקר הביו-רפואי, אך בדרכו הוא מאיר תחומים מרתקים נוספים.
יש בו, למשל, סקירה של התפתחות המחקר המודרני ומצוינים הישגיו האדירים של מחקר זה בשיפור בריאות האדם ורווחתו. הישגים אלה, המבוססים גם על ניסויים בבעלי חיים, הביאו לשיפור גם בבריאות חיות המשק וסיפקו כלים חיוניים לשמירת הסביבה ולרווחת כל החי בטבע.
כן מתוארת בספר התפתחות התנועות למניעת התאכזרות לבעלי חיים שהפכו במרוצת הזמן לתנועות לשחרור בעלי חיים או לתביעת זכויות להם, ואלה מתנגדות כיום לכל שימושי האדם בחיות, ממזון ועד ניסויים ביו-רפואיים.
המחבר מזהיר שהשוואת המעמד המוסרי של החיה למעמדו של האדם, כדרישת הקיצונים בתנועות הללו, סכנתה כפולה. היא מנוגדת לאינטואיציות המוסריות של האדם ועלולה לפגוע ביסודות המוסר האנושי.
יישום גישתם עלול להנחית מכה אנושה על המחקר הביו-רפואי ולפיכך לפגוע פגיעה קשה בבריאות האדם וברווחתו, בחיה ובסביבה.
עוד מתוארות בספר הגישות ליחסים שבין האדם לבעלי החיים בדתות המונותיאיסטיות, ובייחוד בהלכה היהודית, ובתפיסות הפילוסופיות והמוסריות.
נחיצות הניסויים בבעלי חיים הביאה להסדרתם בחוק בכל המדינות הנאורות, תוך איזון בין צורכי קידום המדע והבריאות ובין הדאגה לרווחת חיות הניסוי.
הכללים שבבסיס חוקים אלה מכונים בעברית עצ"ה: עידון, צמצום והמרה – שהם כללים לשמירה קפדנית על בריאות חיות הניסוי, על רווחתן ועל צמצום סבלן.
מטבע הדברים, הספר מתמקד בהשוואת החקיקה והפרקטיקה של הניסויים בבעלי חיים בישראל למצב במדינות מתקדמות אחרות. פרק נרחב מתאר את הפולמוס המתמשך בסוגיה בזירה הציבורית בישראל, לנוכח הדרישות להחמרת החקיקה בהשראת המתנגדים לניסויים.
המתנגדים מסרבים לקבל את ההכרה של החוק בעצם הצורך בניסויים ובתועלתם המוכחת זה דורות.
פרופ' אלכס צפרירי ממכון ויצמן למדע ברחובות הוא מחלוצי החוקרים של הבשלת ביציות יונקים בישראל.
פרופ' צפרירי פרסם פרסומים מדעיים רבים וזכה בפרסים ישראליים ובינלאומיים. הוא חבר כבוד באגודה האירופית לרביית האדם ואמבריולוגיה. בעשור האחרון היה פרופ' צפרירי מעורב בדיון הציבורי בסוגיית הניסויים בבעלי חיים בתפקידו כיו"ר הפורום הבין-אוניברסיטאי לקידום מדעי הרפואה בישראל הפועל בשם שבע אוניברסיטאות המחקר בתחום זה.
משכל (ידעות  ספרים)הוצאת הספרים של אוניברסיטת חיפה
מאת: הנרי בייקר טריסטראם
תיאור: הנרי בייקר טריסטרם, כומר אנגלי שהיה אהוב ומעורך על בני קהילתו בדיוראם, היה ראש וראשון לחוקרי החי והצומח של ארץ הקודש שסלל דרך לחוקרים רבים אשר המשיכו את דרכו".
טריסטרם גילה מינים חדשים למדע בארץ הקודש ובירדן והיה בעל אוסף מוצגים עצום, שאת חלקם שלח למוזאונים שונים באירופה.
אף על פי שעברו כ-130 שנה מאז נכתב, עדיין מהווה הספר מסמך חשוב מאין כמותו, המאפשר להשוות את עולם החי בארץ בתקופתו להיום, וכך למשל התקיימו בתקופתו מינים שרובם נכחדו מנוף הארץ: אייל הכרמל, הלינקס, הדוב החום הסורי, הראם הלבן, הברדלס, הפרא, הגחן, הקטופה ועוד. לכן כונה טריסטרם בצדק על ידי פרופ' בודנהיימר 'אבי הזאולוגיה של ארץ ישראל'.
מוסד ביאליק
מאת: לאה אקשטיין, דליה איתמר
תיאור: לכל לומד תפיסות אישיות על המציאות הסובבת אותו.
תפיסות אלה נוצרו עוד קודם שהלומד התנסה בתהליך למידה מסודר. לעיתים נותרות רבות מהתפיסות האלה ללא שינוי גם לאחר לימוד התכנים המדעיים. ואולם, למידה משמעותית של מושגים ועקרונות מדעיים מחייבת לטפל בתפיסות הללו כדי לאפשר שינוי תפיסתי שמשמעו: החלפת תפיסות אישיות שגויות בתפיסות המדעיות המקובלות.
מתברר כי רבות מן התפיסות האישיות הקדם-הוראתיות תואמות תפיסות מדעיות מן העבר שאינן מקובלות עוד. בתוך כך ניתן למצוא הקבלה בין התפתחות תהליך החשיבה האישי לתהליכי השינוי שהתרחשו בהיסטוריה של המדע.ספר זה הוא הראשון מסוגו בארץ להציע אסטרטגיה לשינוי תפיסתי בגישה קונסטרוקטיביסטית, בהוראת מושגי יסוד במדעי החיים, וזאת על ידי התבוננות רפלקטיבית של הלומדים בחשיבתם האישית וקישורה להתפתחות ההיסטורית של הרעיונות המדעיים.הספר משלב בין רקע עיוני, שבו פרקי מידע והעשרה לשימושם של הלומד והמורה,
ובין מגוון עשיר ומקיף של פעילויות סדנאיות ודיונים, המעודדים חשיפה של תפיסות אישיות וחשיבה רפלקטיבית.
מכון מופ"ת
מאת: צ'ארלס דרווין
תיאור: הספר נתפרסם לראשונה בשנת 1859.
פרסומו נודע כאחד המאורעות הבולטים בתולדות המחשבה האנושית. עניינו המרכזי הוא במנגנון ההתפתחות בטבע החי והצומח. הוא מביא הוכחות להתפתחות המינים ממינים קדומים. טיבה של ההתפתחות מתבהר בתורת הברירה הטבעית.
מוסד ביאליק
מאת: חנוך דגן
תיאור: "מקרקעין בישראל : בין הפרטי ללאומי" - מטרתו של ספר זה הינה להציג אוסף רחב של דעות בסוגיות מרכזיות אלה של ההוויה הישראלית. נכללים בו חיבורים של חוקרים מתחומי המשפט הפרטי והציבורי וממדעי החברה והרוח. בכל המאמרים בולטת ההכרה בחשיבות של אופן התפתחותם של דיני המקרקעין בישראל בהקשרים הנידונים כאן ובהשפעה הצפויה של התפתחות זו על דמותה העתידית של החברה הישראלית.
רמות
מאת: זאב לוי, נדב לוי
תיאור: ספר זה, פרי עבודה משותפת של אב-פילוסוף ובן זואולוג, דן בבעיות אתיקה, מוסר ורגשות, הנוגעים לבעלי-חיים, ובעיקר של בעלי-חיים עיליים (יונקים וציפורים). הוא עוסק בחובות האדם לבעלי-חיים, בזכויותיהם, במודעותם העצמית וברגשותיהם, באופני התנהגותם של בעלי-החיים ובכישוריהם, באקולוגיה, בשימור הטבע ובמגוון המינים שבו.
הספר ייחודי באופיו ואינו דומה לספרים שונים שתורגמו בשנים האחרונות לעברית, המתארים את חיי הקופים, השימפנזים, הפילים והאריות. הספר מנסה להעלות מספר סוגיות חשובות, שלא נדונו עד כה אלא מעט מאוד בספרות הביולוגית והזואולוגית בארץ.
שיטת הדיון בו היא אינטר-דיסציפלינרית וכוללת עיונים פילוסופיים, זואולוגיים, פסיכולוגיים, אנתרופולוגיים ואקולוגיים, הן מזווית הראייה של האתיקה הקלאסית - זכויות וחובות - הן של מה שמקובל היום להגדיר כ"אתיקה סביבתית" והן מנקודת מבטו החדשנית של האדם, אודות היותם של חלק מבעלי-החיים בעלי יכולת תרבותית בדומה לזו של האדם או בתהליכים מתגבשים שלה.
נעשתה בספר הבחנה בין אינסטינקטים לכשרים נלמדים, בעיקר בשדה התקשורת, הלשון, השימוש בכלים וכישורים יוצאי דופן אחרים של בעלי-החיים.
אחת ההנחות הראשיות, העוברת כחוט השני לאורכו של הספר, היא כי יש להתייחס אל בעלי-החיים העיליים כאל "אישים" (PERSONS) ולא כאל דברים (THINGS). הדבר גורר מסקנות שונות במישור האתיקה המעשית, כמו למשל בנוגע לציד לשם רווח או שעשוע, ניסויים בבעלי-חיים, כליאתם בגני-חיות, מופעיהם בקרקסים ועוד.
החלק הראשון של הספר מתמקד בעיקר בעיונים פילוסופיים ומוסרניים של יחס האדם לבעלי-חיים.
החלק השני מתאר את יכולתם וכישוריהם האינטליגנטיים של בעלי-חיים בתחומים שונים, והחלק השלישי דן במסקנות ובהמלצות מוסרניות לגבי נושאים שונים בעלי משמעות מעשית אקטואלית.
ספרית פועליםהוצאת הספרים של אוניברסיטת חיפה
מאת: יעקב שביט, יהודה ריינהרץ
תיאור: אבולוציה, גזע, סביבה ותרבות - יהודים קוראים את דרווין. מאז הופעת "מוצא המינים" בנובמבר 1859 היו תורת האבולוציה של צ'רלס דרווין וכמה ממונחי היסוד שלה לאבני פינה של העולם המדעי והאינטלקטואלי ושל השיח הציבורי. 'המהפכה הדרווינית' טלטלה גם את העולם היהודי והשפיעה עליו עמוקות לא רק משום שהצטיירה ככפירה בעיקרי השקפת העולם התיאוצנטרית והציעה בסיס מדעי לתפיסת עולם חילונית, אלא גם משום שסיפקה תובנות חדשות להבנת מהותו של הטבע האנושי ושל טיבם של המנגנונים והתהליכים הפועלים בהיסטוריה ובחברה האנושית ומעצבים אותן.
ואולם, דרווין לא היה היחיד שהציע במחצית השנייה של המאה ה-19 מודל של אבולוציה. חוקרים והוגי דעות אחרים הציגו מודלים שונים של התפתחות, השתלשלות והשתנות, שגם להם הייתה השפעה רבה על העילית האינטלקטואלית והאינטליגנציה היהודית ואף על השיח הציבורי היהודי. הספר הזה דן במשנתם של שלושה מהם, שנחשבו במחצית השנייה של המאה ה-19 למאורות הדור: הפילוסוף הבריטי הרברט ספנסר, ההיסטוריון הבריטי הנרי תומס באקל (י"ח ברנר כתב עליהם כי כל משכיל יהודי מכיר אותם ו"מדבר בשמם") והמלומד ואיש הרוח הצרפתי ארנסט רנאן. דרווין, ספנסר, באקל ורנאן מילאו תפקיד מרכזי בשיח האינטנסיבי על נושאים שהיו חלק בלתי נפרד מאקלים התקופה כגון 'קדמה', 'התפתחות', 'השתנות', 'מלחמת קיום', 'גזע', 'ציוויליזציה', 'תרבות' ו'סביבה טבעית', והציעו רעיונות שבהם נעשה שימוש ושימוש לרעה. בהקשר היהודי היה למונחים האלה, לפרשנות שלהם ולהתמודדות איתם תפקיד חשוב בעיצוב הבנה חדשה של מהות היהדות ושל תולדות העם היהודי; פרשנות וההתמודדות המשקפות כמה מבעיות היסוד שניצבו בפני היהודים בעידן המודרני.
פרופ' יהודה ריינהרץ הוא נשיא אוניברסיטת ברנדייס ומופקד על קתדרת קורט לתולדות ישראל בזמן החדש.
פרופ' יעקב שביט מלמד בחוג להיסטוריה של עם ישראל באוניברסיטת תל-אביב. ספרם אירופה המהוללת והמקוללת הופיע בהוצאת עם עובד ב-2006.
הקיבוץ המאוחד
מאת: אוטה פרית'
תיאור: ספרה של החוקרת בעלת השם העולמי אוטה פרית'. הספר מתאר את הכשלים הקוגניטיביים של האוטיזם, ובעזרת הסבריה הפרגמטיים החידה מתבהרת. הספר, באמצעות פיתרון החידה, מציע פתרונות שמבוססים על המחקרים העדכניים ביותר של המדע המודרני.
ספרית פועלים
מאת: אלי שוורץ, אורנה שץ-אופנהיימר
תיאור: ספר ייחודי זה על אורחות חייהם של נוסעים מתמקד באותו "נוסע סמוי", מחלה, המלווה את המסע. הספר משלב שתי נקודות מבט. האחת, סיפורה של המחלה - ניתוח קליני שלה על גורמיה, אפיונה, זיהויה ודרכים לטיפול בה. האחרת, סיפורו של החולה - כיצד הוא מגלה אותה ואיזה מקום היא תופסת במחשבותיו ובתחושותיו בעת שהותו הרחק מהבית, בג'ונגל, בעיירה נידחת או דווקא במלון פאר, עד שמגיע שלב האבחון והטיפול.
רמות
מאת: רמי רחמימוב
תיאור: עד לפני כחמישים שנה מוח האדם היה מעין קופסה שחורה. בשנים האחרונות נפתחו מספר צהרים בקופסה השחורה, שדרכם אנו יכולים להציץ ולראות כיצד מתפקד המוח. זאת מהפכת המוח.
ספר זה בוחן את מהפכת המוח מכמה זוויות ראייה. נראה כיצד תאי העצב במוחנו מדברים זה עם זה (וכיצד הם שותקים) נבחן כיצד התקשורת במערכת העצבים משפיעה על מחלות הנפש ויוצרת אותן, ונעמוד על משקלה הרב של תקשורת זו בהבנת השפעת הסמים על מוח האדם ועל התנהגותו.
מכון ון ליר בירושליםהקיבוץ המאוחד
מאת: חיים גבירצמן
תיאור: למרות האקלים היבש למחצה ומקורות המים המוגבלים ולמרות הקשיים הכלכליים והפוליטיים, בנתה מדינת ישראל בשנותיה הראשונות מפעלי מים ארציים המנצלים את כל מקורות המים הטבעיים והצליחה להגשים יעדים ממלכתיים של התיישבות, פיתוח, וקיום מערכות חיים מודרניות. אף על פי כן מדינת ישראל מצויה כיום במשבר מים חמור, ההולך ומחריף משנה לשנה: מפלסי המים ירדו אל מתחת לקווים האדומים, תהליכי ההמלחה והזיהום פגעו קשות באיכות המים, ומערכות התשתית (לשיפור איכות המים, להתפלה, ולמחזור השפכים) לוקות בחסר. בספר זה מוצגים לראשונה הנתונים המלאים והמדויקים על משק המים הישראלי, מפורטים ההישגים והמחדלים, ומסוכמות חמישים שנות מחקר.
הספר נחלק לשלושה חלקים. הראשון מתאר את משאבי המים הטבעיים של ישראל ומתמקד בתהליכים ההידרולוגיים והאקולוגיים המתרחשים בכל אחד ממאגרי המים. בחלקו השני מתוארים מפעלי אספקת המים בארץ והמתקנים לשיפור איכות המים, ליצירת מים חדשים ולטיפול בשפכים. חלקו השלישי של הספר מנתח את משבר המים הנוכחי ומציג חלופות לפיתוח עתידי.
פרופ' חיים גבירצמן — חוקר ומרצה להידרולוגיה במכון למדעי כדור הארץ באוניברסיטה העברית בירושלים. הוא סיים את עבודת הדוקטור ‭(1988)‬ בפקולטה לכימיה במכון וייצמן, והשתלם באוניברסיטת סטנפורד בקליפורניה. מחקריו מתמקדים בתהליכי המלחה וזיהום של מי תהום, מודלים הידרוגאולוגיים ממוחשבים, ובעיות משאבי המים של מדינת ישראל. פרופ' גבירצמן פרסם עשרות מאמרים בעיתונות המקצועית, המציא פטנטים לשיקום מאגרי מי תהום מזוהמים, היה חבר במועצת המנהלים של חברת "מקורות‭."‬ כיום הוא יושב ראש האגודה הישראלית למשאבי מים.
יד יצחק בן-צבי
מאת: יוסי כץ
תיאור: בספר 'לעצור את הדחפור' מוצגים הכלים המוסדיים שנוצרו בשנים שלמן הקמת המדינה ועד לאישורו של `חוק גנים לאומיים ושמורות טבע`, בשנת 1963, כדי לטפח ערכי טבע ונוף ולסייע לשימורה של המורשת ההיסטורית של מדינת ישראל.
הספר מגלה כי האבות המייסדים הכירו בחשיבות טיפוחה של `תרבות המרחב` במדינת ישראל הצעירה וביקשו לעשותה, בין השאר, אמצעי להקניית ערכי לאום ולהעמקת הקשר בין העם לארצו - בייחוד נוכח המוני העולים שהגיעו באותה עת מן הפזורה היהודית וביקשו להתערות במולדתם ההיסטורית; גם הפוטנציאל הכלכלי הטמון בפיתוח האתרים ובטיפוחם כמוקדי תיירות לא נעלם מעיניהם של קברניטי המדינה.
עוד מתברר בספר תפקידם המיוחד של גופים שונים, ממשלתיים וולונטריים, ושל יחידים, אישי ציבור ואזרחים מן השורה, כאחד, וסיועם בכל הנוגע לשמירתם וטיפוחם של ערכי טבע ונוף ושל המורשת ההיסטורית.
זהו ספר רב עניין לחוקרים, לחובבי טבע וסביבה, לגופים ה`ירוקים` ולכל המתעניין בתולדות המדינה, הגאוגרפיה שלה ועיצוב המרחב שבה.
הוצאת אוניברסיטת בר אילן
מאת: אלישע אפרת
תיאור: מאז מלחמת ששת הימים ועד היום לא פיתחה ישראל במידה סבירה את התשתית הפיסית של המדינה שבתחומי הקו הירוק. חסרות בה עדיין מערכות יסוד בתחומים רבים הדורשות בינוי והשלמה כדי לקיים בה פעילות כלכלית וחברתית הראויה למדינה מודרנית.
בספר זה תיאור, ניתוח ודיון מקצועי וביקורתי ממצה, לצד מסקנות לעתים יוצאות דופן, במכלול נושאי תשתית אקטואליים - הפרטת הקרקעות החקלאיות, משבר המים, ערים חדשות, יישובים חדשים בגליל ובנגב, קיבוע הבדווים, הבניה בירושלים, יישובי קו העימות, אפליית הנגב, כביש חוצה ישראל, מסילות ברזל חדשות ושדות תעופה, איים מלאכותיים בים, פינוי מחנות צה"ל, שימור ערכי נוף וטבע, אתרים היסטוריים ועוד.
הוא מבוסס על מחקר מעמיק, איסוף נתונים ומעקב רב-שנים אחר התכנון בישראל מאז הקמת המדינה ודרך ניהולו במוסדות הממשלה.
רמות
מאת: אלישע אפרת
תיאור: המסות הגיאוגרפיות שבספר עניינן הוא האדם וזיקתו אל הסביבה בישראל, שבה קיים ניצול-יתר ובלתי סביר של משאביה הטבעיים תוך הפרת האיזון האקולוגי בין בינוי למגורים, תחבורה, תעשיה, ביטחון ועוד, לבין קרקע חקלאית, חופי ים, מקורות מים, חי, צומח וערכי טבע. לאלה גם מתווספות תופעות כלכליות וחברתיות של חסר, עוני וקיפוח בקרב שכבות שונות של האוכלוסייה.
הנושאים המרחביים והאנושיים הנדונים בספר מבטאים את ההוויה הגיאוגרפית הישראלית בדרך של תיאור ממצה ועדכני המסביר, מבהיר ומאיר מצבים אקטואליים בחיי היום-יום בארץ באורח ביקורתי ותובעני.
רמות
מאת: ארנון סופר
תיאור: האם המזרח התיכון הולך פעם נוספת לקראת עימותים אלימים על מים? גידול האוכלוסייה במזרח התיכון הוא המהיר בעולם, ולכן גובר הביקוש למים, בעיקר לחקלאות אך גם לצריכה ביתית ולתעשייה. כמות המים המצויה באזורינו היא גם מוגבלת וגם פוחתת בעקבות שינויי האקלים, ולמרות זאת ניצולה בזבזני. מימי הנילוס, הפרת והחידקל מתמעטים והולכים וכך גם נהרות נחלים קטנים יותר, כמו הירדן והאורנטוס, ומי התהום. התוצאה היא פיתוח מערכות ניקוז אזוריות באופן בלתי מתחשב, דבר המגביר את המתח בין המדינות בנושא המים. היש פתרון לבעיה זו? הייתכן שיתוף פעולה בין המדינות בנושא המים? אולי התפלה תציל את האזור? אולי עוד מלחמות? ספר זה דן בסוגיות אלה.
עם עובדאוניברסיטת חיפה. הקתדרה לגיאואסטרטגיה "ע"ש ראובן חייקין ז"ל"
מאת: אלון טל
תיאור: הסביבה בישראל מסכם יותר מעשרים שנות ניסיון של המחבר בתחום איכות הסביבה בישראל, ומציג תיאור מדויק, מאוזן ומרתק של ההיסטוריה הסביבתית המקומית.
הקיבוץ המאוחד
מאת: גידי זנד, סמדר רייספלד, נורית קינן
תיאור: פארק טבע רמת הנדיב, הנמצא מדרום לזכרון יעקב מקיף את גני הזיכרון בהם טמונים הברון בנימין אדמונד דה רוטשילד ורעייתו. הפארק מנוהל בדרך המשלבת בין שמירה על ערכי טבע, נוף ומורשת לבין פעילות לציבור הרחב, מחקר וחינוך. פארק הטבע מזמן להולכים בשביליו היכרות עם סביבות חיים מגוונות. מרבית שטח הפארק מכוסה בנופי שיחים השזורים בכתמי חורש ים תיכוני. בינות לנופים הטבעיים - חורשות ברושים ואורנים, שניטעו בידי אדם. במערב הפארק נופי מצוקים תלולים הצופים אל הים התיכון, ובמזרחו - מעין מפכה - עין צור.בכל אחד מבתי הגידול תנאים אופייניים המשפיעים על מגוון המינים של הצומח ושל החי. יחסי גומלין מורכבים נרקמים בין בעלי-החיים, מיני הצמחים וסביבת החיים שלהם. הספר שלפנינו חושף בפני בקורא בו את קשרי הגומלין ומארגי החיים הסמויים בדרך כלל מעיני המטיילים.
מטח : המרכז לטכנולוגיה חינוכיתרמת הנדיב
מאת: אבי פרובולוצקי, אסתר לחמן, גדי פולק
תיאור: פרסום זה מביא סקר ספרות בנושא החורש הים- תיכוני. החורש הים- תיכוני היא המערכת האקולוגית) אקוסיסטמה( העיקרית השלטת או יכולה להתפתח, במופעים שונים, בנופי ארץ ישראל המרכזית והצפונית. מתוך עושר הספרות שעמד לרשותנו, בחרנו להתמקד במספר נושאים : המאפיינים האקלימיים של אזורים ים תיכוניים, אפיון תצורת הצומח הים ת־יכוני באתרים שונים בעולם, התאמות צמחי החורש לתנאי הסביבה והשפעת האדם על המערכת האקולוגית הים תיכונית בעקבות אלפי שנים של פעילות והתערבות. נושאים אלה, יחד עם אפיון והגדרה של נופי החורש בישראל ובעיות הממשק שלהם, יאפשרו למתעניין להרחיב את ידיעותיו והבנתו את המערכת האקולוגית הים ת־יכונית בכלל, ומופעה בארץ - בפרט.
החברה להגנת הטבעיד הנדיב
מאת: עמנואל מזור
תיאור: הספר מתייחס לאתגר מרכזי הניצב בפנינו בתכנון ופיתוח הארץ במאה ה 21 - עצירת הכרסום הכמותי במשאב המים, בנופי הבראשית, במסלע, בצומח, בחי ובמורשת האדם. לשם כך עלינו לעבור לתכנון ערכי -סביבתי של הארץ, להבליט ולחזק רבגוניותה, ולקדם פיתוח מושכל, המשמר את הטבע ומשתלב בו. ברוח זו דן הספר בשורה של מערכות העוסקות בתפעול משאב המים, בתכנון אורבני; בהקמת פארקים נושאיים של טבע ומורשת, המקושרים ליישובים שבקרבתם; וביישום תכנית מתאר לנגב ותבנית ערבית סביבתית לכלל הארץ. המסקנות מתורגמות לעקרונות של תכנון לפי ייעודים המוגדרים לסוגים שונים של תאי שטח, ולכל סוג תא שטח מוצעת שורה של היגדי תכנון ותפעול, אשר יהוו קווים מנחים הן ליזמים והן לוועדות התכנון ברשויות המקומיות. למימוש האתגר הסביבתי מתבקשת הקמה של מספר גופים לאומיים: אוניברסיטה ליישומי תכנון ופיתוח הארץ; מרכז מחקר ופיתוח לממשק סביבתי; ומוזיאון הסביבה והאדם.
ישראל. משרד הבטחון. ההוצאה לאור
הצג עוד תוצאות