המהלכים בין העולמות : "חזרה בתשובה" ו"חזרה בשאלה" בחברה הישראלית

המהלכים בין העולמות : "חזרה בתשובה" ו"חזרה בשאלה" בחברה הישראלית

מחבר: שלומי דורון
שנת ההוצאה: תשע"ג - 2013
מילות מפתח: יהדות וחברה; בעלי תשובה (יהדות); חברה ויהדות; חזרה בתשובה (יהדות); חוזרים בתשובה (יהדות)
הספר המהלכים בין העולמות פרי מחקרו ארוך השנים, המקיף והמרשים של שלומי דורון, בוחן שתי תופעות מרתקות ודרמטיות בחברה הישראלית: "חזרה בתשובה" ו"חזרה בשאלה".
העיסוק הרב בחילונים, דתיים, חרדים, מסורתיים, העידן החדש ועוד, מזניח את אלו שמהלכים בין העולמות: יחידים המבקשים לשנות את זהותם הדתית ולהחליף את זהותם האישית, המשפחתית והקהילתית.
מטרת המחקר היא לבחון את תהליכי שינוי הזהות הדתית של "חוזרים" בשני הנתיבים. עד היום טרם נכתב ספר הבוחן ומנתח שינוי ארוך, עמוק, מכאיב ומורכב זה.
לפיכך יש בו כדי למלא חלל הקשור בהבנת שאלות רבות: מדוע מתרחש התהליך? כיצד הוא מתרחש? מהו השוני בין כניסה ויציאה מן המגדרים, בין העולם הדתי-לאומי לזה החרדי? האם תמיד יגרום השינוי בזהות משבר ביחסי המשפחה? האם שוני מגדרי ואתני קשור לעוצמת התהליכים? ושאלות רבות אחרות.
סיפורי החיים מאורגנים בפרקים על פי נושאים.
חלק ראשון בכל פרק מוקדש לקריאה במושגים הקשורים לתופעת שינוי הזהות הדתית. חלק זה מציג מנעד רחב של מושגים, מילים ומונחים המדגימים את מורכבות השינוי.
החלק השני מוקדש להשוואה בין "חזרה בתשובה" ו"חזרה בשאלה" ברכיבי השינוי, וחשיפת המשמעויות הגלויות והסמויות העולה מתוך המבנים המוצגים בספר.
שלומי דורון הוא ד''ר לאנתרופולוגיה ומרצה בכיר בחוג לסוציולוגיה ולאנתרופולוגיה במכללה האקדמית אשקלון. אל הספר
תוכן הספר:
הקיבוץ המאוחד

עמודים:
1  2  3  4  5  6  7  8  9  10  11  12  13