אמונות ודעות בעולמו של רש"י

אמונות ודעות בעולמו של רש"י

מחבר: אברהם גרוסמן
שנת ההוצאה: תשס"ח
מילות מפתח: רש"י; פרשנות קדומה (מקרא); יצחקי; רבי שלמה יצחקי; רשי; ר. ש. י.; ר.ש.י.; שלמה בן יצחק; פרשנות קדומה מקרא; פרשנות מקרא קדומה
רש"י (ר' שלמה יצחקי) הוא אחת הדמויות האהובות והנערצות ביותר על בני העם היהודי בכל תפוצותיו. השפעתו על התרבות היהודית היא ייחודית ונדירה בעצמתה. דורות רבים של ילדים יהודים חונכו על ברכי יצירתו וספגו ממנה ערכים חינוכיים. ואולם, על אף העיסוק המרובה ברש"י וביצירתו, נכתב מעט מאוד על השקפת עולמו, זאת בעיקר בשל אופייה של יצירתו שאינו מציג את משנתו בצורה גלויה ושיטתית.
ספר זה - אמונות ודעות בעולמו של רש"י - מבקש למלא חלל זה. המחבר פורש לפנינו את השקפת עולמו של רש"י בשלל נושאים משלושה תחומים עיקריים: עם ישראל וגורלו ההיסטורי, מידות והליכות; חברה ומשפחה. נושאים אלה מתבררים על ידי המחבר תוך עיון מדוקדק ברחבי יצירתו של רש"י - בפירושיו למקרא ולתלמוד, בתשובותיו ובפיוטיו - ותוך בדיקת מקורותיו ופולמוסו עם החברה הנוצרית.
מחקר זה מעלה בין היתר כי רש"י חש חובה לעצמו לעצב את דמות עולמם של קוראיו באמצעות יצירתו וכי כל הערכים אותם ביקש להנחיל רש"י גלומים באישיותו שלו.
המחבר, אברהם גרוסמן, הוא פרופסור אמריטוס בחוג להיסטוריה של עם ישראל באוניברסיטה העברית בירושלים, חבר האקדמיה הלאומית הישראלית למדעים, חתן פרס ביאליק לחכמת ישראל לשנת תשנ"ז וחתן פרס ישראל בחקר ההיסטוריה היהודית לשנת תשס"ג. בין ספריו הקודמים: חכמי אשכנז הראשונים (תשמ"א), חכמי צרפת הראשונים (תשנ"ה), חסידות ומורדות (תשס"א), רש"י (תשס"ו). אל הספר
נושא/נושאים: , פרשנות
תוכן הספר:
תבונות

עמודים:
1  2  3  4  5  6  7  8  9  10  11  12  13