בזעתם ודמם

בזעתם ודמם

מחבר: יהודה עציון
שנת ההוצאה: תשס"ט - 2009
מילות מפתח: חלוצים וחלוציות; ארגוני הגנה ומחתרת בארץ-ישראל; חלוציות; אירגוני הגנה ומחתרת בארץ-ישראל; ארגוני הגנה ומחתרת בארץ ישראל; אירגוני הגנה ומחתרת בארץ ישראל; מחתרות בארץ-ישראל; מחתרות בארץ ישראל
בשנת 1913 היה חיים-דב בלינקוב שומר במושבות עמק הירדן, וחיה צ´יזיק טיפלה במשק המשפחתי במושבה כנרת.
אהבתם לבלבה, כעבור שנה הם נישאו, וכך נקשרו שתי המשפחות. חיים-דב שמר אחר-כך במושבות הדרום יחד עם יוסף לישנסקי, ובעקבותיו הצטרף לרשת ניל"י.
שלושה ילדים נולדו לבני הזוג בלינקוב: דוד, יונתן ועמירם. יונתן היה איש עמל, טרקטוריסט חרוץ ומסור מאין כמוהו, איש מופת בעבודתו וביושרו. בשנת 1946 נפל עמירם כאיש פלמ"ח בהתקפה על המחנה הבריטי בשרונה (´הקריה´ דהיום, בתל-אביב), והוא בן עשרים-ואחת. שניים מאחיה של חיה - שרה ואפרים - נחלצו להגנת יישובים שקראו לעזרה, ונפלו על משמרתם: היא בתל-חי בשנת תר"ף (1920) יחד עם טרומפלדור וארבעה אחרים, הוא בחצר חולדה בפרעות תרפ"ט (1929).
הספר ´בזעתם ודמם´, כמחזה בן חמש מערכות, פורש את סיפורם של הבנים ואביהם לבית בלינקוב - יונתן, עמירם וחיים-דב - ואת פרשת חייהם ומותם של שרה ואפרים צ´יזיק.
תוך כדי היכרות קרובה עם דיוקן-דמותם, ניתן כאן מבט היסטורי מעמיק על תקופתם - מאז שעלו ארצה בני צ´יזיק (1907), עד מותו של יונתן בלינקוב (1976).
חמשת חלקי הספר מוליכים את הקורא לסיור מאלף במושבה כנרת ובעמק הירדן, בחוות רוחמה ובמושבות הדרום, בזכרון-יעקב ובעתלית, בתל-חי ובגליל העליון, בחולדה ובשפלת יהודה, בבית-קשה ובגליל התחתון, בעפרה אשר בבנימין, ואף בלב תל אביב. הדברים ניתנים בהגשה עשירה, בליווי מאות תצלומים.
כך מצטיירת לעינינו תמונה חיה של שלושה דורות בארץ ישראל - שבעים שנות התיישבות, עבודה והגנה - מימי ´השומר´, אגודת ´המגן´ ורשת ניל"י, עד פלוגות הפלמ"ח וחטיבות צה"ל.
פתיל חייהם של החמישה עודנו מאיר: מכוחם מתחנכים אנו לאהבת העם והארץ, למסירות בלא-תנאי לתקומת ישראל, להגשמת האידאלים של התיישבות, עבודת כפיים, יושר וצניעות.
חוויה ייחודית היא התוודעות אל בני בלינקוב וצ´יזיק - אל השילוב הנפלא של תום וגבורה הקורן מאורחות חייהם ומותם - כי בדיו מיוחד הם רשמו את דברי ימיהם: בזעתם ודמם. אל הספר
נושא/נושאים: , 1948-1881, מדינת ישראל
תוכן הספר:
הקיבוץ המאוחד

רם בלינקוב

עמודים:
1  2  3  4  5  7  8  9  10  11  12  13