לשוחח תרבות עם העלייה הראשונה : עיון בין התקופות

לשוחח תרבות עם העלייה הראשונה : עיון בין התקופות

מחבר:
שנת ההוצאה: תש"ע - 2010
מילות מפתח: עליות לארץ-ישראל; עלייה ראשונה; עליה; עלייה; עליות לארץ ישראל; ארץ-ישראל - עליות; ארץ ישראל - עליות; עליה; עלייה; עלייה 1; מושבות ראשונות; מושבות רשונות; ראשונות; רשונות; מושבות
"לשוחח תרבות עם העלייה הראשונה" הוא קובץ מאמרים פרי שיח ראשון בנושא, שהתקיים במסגרת יום עיון באוניברסיטת בר אילן, ומציע את המשכו בספר זה.
עם סוף המאה העשרים, שהחלה לחגוג יובלות "לאומיים" של מאה שנות ייסוּד והקמה, ברוב עם ובפרץ נוסטלגי, אך גם בחשיבה מחדש ובבדיקה עצמית - מצאנו לנכון לחזור אל ראשית ההיסטוריה של התרבות כאן: ראשית של יַלְדוּת וחלום מחד וראשית הנחת תשתיות לארצישראליות מקומית מאידך.
שהרי כבר מעצם העלייה הראשונה פנו המתיישבים הראשונים, במושבות ובערים, ל"דמיין" את עצמם כ'עַם' וכ'ארץ', באמצעות "המצאת" תרבות עברית חדשה כאן ועכשיו.
בספר, שנים-עשר מאמרים, פרי עטם של ארבעה-עשר חוקרים וחוקרות, מתחומי מחקר שונים (היסטוריה, לשון, ספרות, מגדר, פולקלור, מוסיקה, גיאוגרפיה, מוזיאולוגיה ומחשב), המעיינים בהיסטוריה התרבותית של העלייה הראשונה מפרספקטיבות מאוחרות, חלקן ביקורתיות, מתחקים אחר גלגוליה בין התקופות, ובודקים באיזו מידה הטביעה את חותמה בתרבות הישראלית בת זמננו - לתחומיה ולריבויי פניה. אל הספר
נושא/נושאים: , תרבות, 1948-1881
תוכן הספר:
הקיבוץ המאוחד

עמודים:
1  3  4  5  6  7  9  10  11  12  13