נמצאו 17 ספרים בקטגוריה
לכל הספרייה
מאת: משה פרל
תיאור: משה פרל יצא למסע אל המקומות שבהם התרחשו האירועים שעיצבו את העולם כפי שהוא מוכר לנו, ומראה באמצעות חוויות אישיות ואבחנות מקוריות איך לאורך ההיסטוריה האנושית הכסף מניע הכל – מלחמות, הגירות, מהפכות, פוליטיקה, דתות והמצאות.הוא מתחיל את מסעו באזור ממנו יצא האדם הקדמון מאפריקה כדי להפוך את עצמו לתעשיין מזון ואת בעלי החיים למכונות לייצור אוכל; עובר לאירופה, שם הקדימה חבורת יהודים את מרק צוקרברג באלף שנים וייסדה רשת חברתית שגלגלה מיליונים; ממשיך באותה יבשת, בה חילץ נפח אלמוני את העולם מרעב ומעוני כשהמציא את פרסת הסוסים; טס לאינדונזיה, אליה התכוון קולומבוס להגיע כדי לעשות אקזיט על תבלינים ובלי משים הקים את תעשיית הסטארטאפ; חולף במחוזות האינקה בדרום אמריקה, מהם שדדה ספרד זהב שהציף את אירופה וגרם לעולם להבין לראשונה שיותר מדי כסף גורם למחלה בשם אינפלציה; מדלג אל הלב הפיננסי הפועם בוול-סטריט, רחוב שהחליף את החומה אותה הקימו חלוצי המתיישבים בארה"ב, כשניו-יורק עדיין נקראה ניו-אמסטרדם; ומסייר בעוד תחנות רבות על הגלובוס שטלטלו את הכלכלה העולמית. משה פרל יצא למסע אל המקומות שבהם התרחשו האירועים שעיצבו את העולם כפי שהוא מוכר לנו, ומראה באמצעות חוויות אישיות ואבחנות מקוריות איך לאורך ההיסטוריה האנושית הכסף מניע הכל – מלחמות, הגירות, מהפכות, פוליטיקה, דתות והמצאות.הוא מתחיל את מסעו באזור ממנו יצא האדם הקדמון מאפריקה כדי להפוך את עצמו לתעשיין מזון ואת בעלי החיים למכונות לייצור אוכל; עובר לאירופה, שם הקדימה חבורת יהודים את מרק צוקרברג באלף שנים וייסדה רשת חברתית שגלגלה מיליונים; ממשיך באותה יבשת, בה חילץ נפח אלמוני את העולם מרעב ומעוני כשהמציא את פרסת הסוסים; טס לאינדונזיה, אליה התכוון קולומבוס להגיע כדי לעשות אקזיט על תבלינים ובלי משים הקים את תעשיית הסטארטאפ; חולף במחוזות האינקה בדרום אמריקה, מהם שדדה ספרד זהב שהציף את אירופה וגרם לעולם להבין לראשונה שיותר מדי כסף גורם למחלה בשם אינפלציה; מדלג אל הלב הפיננסי הפועם בוול-סטריט, רחוב שהחליף את החומה אותה הקימו חלוצי המתיישבים בארה"ב, כשניו-יורק עדיין נקראה ניו-אמסטרדם; ומסייר בעוד תחנות רבות על הגלובוס שטלטלו את הכלכלה העולמית". -- מהמעטפת האחורית.
משכל (ידעות  ספרים)
מאת: יעקב שריג
תיאור: גילוי איסלנד על ידי יורדי ים ויקינגים בשנת 825 לספירה היה אירוע מכונן במרחב הנורדי. בשנים 930-870 הפכה איסלנד למקום משכן לגלי מהגרים, בעיקר מנורבגיה, שחלקם גילו אותה באקראי. מסעות הוויקינגים נועדו לא רק למעשי שוד אלא גם לאיתור שטחי אדמה להקמת מושבות שבהן יישמרו אורחות החיים המסורתיים. עימותים על רקע מעמדי בין נסיכים אזוריים בנורבגיה לבין המלך הרלד "בהיר השיער", לצד מאבקים בין האמונה הנוצרית לאמונה הפגאנית, הביאו להקמת חברה חדשה באיסלנד. האמונות, הטקסים והפולחנים לאלים ולישויות העל-טבעיות יצרו מתח בין המאמינים שדבקו באמונה הקדם-נוצרית לבין האמונה הנוצרית שהוכרזה בשנת 1000 כאמונה החדשה באי.

ספרו המרתק של יעקב שריג פותח לראשונה צוהר לאירועים רבי עוצמה ומסעירים בהווי החיים היומיומי באיסלנד סחופת הסערות והתהפוכות הגיאוגרפיות והרגשיות, אשר בהן נפגשו שתי האמונות זו עם זו. הסאגות מתגלות כסיפורים אנושיים של בני אדם שניסו, כמעט כנגד כל הסיכויים, לכונן עולם חדש בסביבה קשה ועוינת. למרות שאין לראות בסאגות מסמכים שמהימנותם ההיסטורית עומדת מעל לכל ספק, נפרשת בפנינו יריעה עלילתית מרתקת וקסומה שעיצבה את המרחב התרבותי והחברתי הנורדי. מדובר בעולם המופעל על ידי כוחות על‐טבעיים: כך למשל מקום ההתיישבות נקבע על ידי השלכת בולי עץ, "אֶנְדְוֶגִיסולור" או "סְטֶטְסְטֹוקְר", מהספינה אל האוקיינוס ומעקב אחר נתיב היסחפותם אל החוף; אמונה ברוחות יבשה, "לָנְדְוֶטִיר", החוסמות אפשרות של פלישת זרים לאדמת איסלנד, או קביעת גורל האדם בידי הנוֹרְן, אלות הגורל; שליטת מכשפים סָמִיִים המיומנים בטכניקות מאגיות ברוחות ובפגיעה באויבים, כל זאת לצד מפגשים עם מתים-חיים והיפוכי צורה של בני אדם לחיות. גורמים אלה ועוד רבים אחרים יוצרים את החוויה המיוחדת בהתוודעות לעולם הסאגות האיסלנדיות.
רסלינג
מאת: מיכאל טוך
תיאור: פרנסתם של ישראל: יהודים בכלכלת אירופה 500‒1100 מבקש לברר את מקומם של היהודים בחיי הכלכלה באירופה בשלהי העת העתיקה ובימי הביניים המוקדמים, לאור בדיקה מחודשת של כלל המקורות העוסקים בכלכלה. בחלקו הראשון בוחן הספר את הקשת הדמוגרפית ואת העיסוקים הכלכליים של היהודים בחמישה מרכזים יהודיים: ביזנטיון, איטליה, צרפת וגרמניה, חצי האי האיברי ומזרח אירופה. בחלקו השני מוצעת סינתזה של הדיונים, הבוחנת את מקומם של היהודים במסחר, בעסקי כספים, בחקלאות וביזמות כלכלית. פרנסתם של ישראל מתמודד עם המסורת ההיסטוריוגרפית שייחסה ליהודים מקום מרכזי בכלכלה: 'הסחר היהודי' והתפקיד החלוצי שיוחס ליהודים בענפי כלכלה שונים; רשת המסחר היהודית הבין-יבשתית בין אירופה לאסיה, בייחוד בסחר העבדים; והמרכזיות של יהודים בחקלאות וביזמות. מן הספר עולה, בניגוד לדעה המקובלת, כי היהודים תפסו מקום בכלכלה האזורית ובמשק הבית בלבד, וגם בפעילותם הכלכלית בא לידי ביטוי מעמדם כמיעוט. הספר הוא גרסה מעודכנת למהדורה האנגלית, שהופיעה בשנת 2013.
מרכז זלמן שזר לחקר תולדות העם היהודי
מאת: גי ברנאר
תיאור: ספר ההדרכה של ברנאר גי (1331-1261) חושף פרק אפל בתולדות הכנסייה הקתולית: את פעולתם של בתי הדין של האינקוויזיציה. המחבר מדריך את עמיתיו האינקוויזיטורים כיצד לחקור את העומדים לפניהם לדין; אלו שאלות להציג להם; כיצד לנסות להחזירם בתשובה כיצד להביאם לידי וידוי, וכיצד להענישם אם הם עומדים במריים. ויליאם פוקנר הוא שכתב: "העבר לא מת. הוא אפילו לא עבר" – אמירה שהולמת את שיטותיה של האינקוויזיציה. במשטרים טוטליטריים חתרו בתי הדין להשיג הודאה מפי הנאשמים לא פחות משחתרו לכך האינקוויזיטורים. את הספר תרגמה מן המקור הלטיני היסטוריונית ימי הביניים שולמית שחר, שאף צירפה מבוא, אחרית דבר והערות.
מוסד ביאליק
מאת: בעז שושן
תיאור: הספר מציג מבחר תובנות להערכת הכתיבה ההיסטורית בכלל, ולהבנת מלאכתם של היסטוריונים מוסלמים מוקדמים בפרט, מתוך שהוא רואה בכתיבה ההיסטורית של ראשית האסלאם כתיבה שמבטאת מגמות אידאולוגיות ונורמות תרבותיות-דתיות של הכותבים. מטרת הספר לגלות את המתח המובנה שבין שאיפתם של כותבי ההיסטוריה לספר את האמת ההיסטורית ובין אינטרסים דתיים ופוליטיים, וממילא את הערבוב של העובדות והבידיון שנוצר בתהליך הכתיבה באופן שמקשה את הפרדתם. לצורך זה מתמקד הספר בכמה מאורעות היסטוריים בעלי מעמד מכונן בעיצוב האסלאם בראשית דרכו וביצירת הזהות הקיבוצית של העדה המוסלמית, ובהם הופעתו של מוחמד, בחירת הח'ליף הראשון, כיבושי האסלאם ומותו של חוסיין בן עלי. באמצעות קריאה חדשה של הדיווחים ההיסטוריים שהניחו היסטוריונים מוסלמים מוקדמים, מוארים המאורעות האלה באור שונה מן המקובל.
מוסד ביאליק
מאת: שולמית שחר
תיאור: הוולדנסים (שנקראו גם "עניי ליון") היו אחת מכתות המינות המרכזיות של ימי הביניים, והיחידה שהאריכה ימים עד העת החדשה.
מה היו יחסי המגדר בקהילתם, ומה היה מקומן ומעמדן של הנשים בה, להלכה ומעשה?
האם היה השיוויון בין המינים עיקרון אצל הוולדנסים, או שזכויות הנשים בקהילתם הורחבו רק בשל היותם קבוצת שוליים, ששיתוף הפעולה של הנשים היה חיוני לקיומה במחתרת?
שאלות אלה כמעט שלא נידונו בנרטיבים המרכזיים על אודות הוולדנסים.
ספר זה מנסה לענות על שאלות אלה ואחרות מתוך השוואה למעמדן של הנשים בתאולוגיה ובמציאות החיים בכתות אחרות ובכנסייה הקתולית.
נקודת מוצא לספר שימש רישום חקירתן של שתי נשים, אנייס ואיגט, בפני בית דין האינקוויזיציה. רישום זה הוא קטע מקור נדיר באופיו, ופירוטו אפשר לשחזר ביוגרפיה חלקית של שתי נשים שבחרו לעלות על המוקד ולא להתכחש לאמונתן.
סיפורן של שתי הנשים משתלב הן בתולדות הנשים בכת והן בשאלת עמדתם של האינקוויזטורים כלפי המאושמים במינות - עמדה שהביאה לידי השעיית זהות המגדר של הנשים והגברים בדרך חקירתם, ואף בדרך הוצאתם להורג של אלה מהם שנידונו למוות.
מוסד ביאליק
מאת: היו קנדי
תיאור: עניינו של הספר הוא סקירה היסטורית על המזרח התיכון האסלאמי, למן המאה שישית לספירה ועד המאה אחת-עשרה.
מוסד ביאליקאוניברסיטת בן-גוריון בנגב
מאת: יהושע פראוור
תיאור: ספר זה ממשיך את הספר "תולדות ממלכת הצלבנים בארץ ישראל".
עם מסעי הצלב היגרה והתיישבה חברה אירופית בת ימי-הביניים בחוף המזרחי של הים התיכון ויצרה בו מתכונות-קיום ודפוסי-תרבות ייחודיים.
בכך נפתח פרק בן מאתיים שנה שבו נמצאה ארץ-ישראל בתוך ההשפעה האירופית ושימשה ראש גשר לתרבות המערב במזרח התיכון.
האידיאולגיה של מסעי-הצלב וארגונם, מפעלם הקולוניזאטורי של הצלבנים, ובמיוחד מהותו של הממסד הצלבני על כל גילוייו, הם נושאי החיבור.
מוסד ביאליק
מאת: יהושע פראוור
תיאור: תולדות "ממלכת ירושלים" תוארו מתוך ראייה כוללת של ההתרחשויות ההיסטוריות באירופה ובמזרח המוסלמי. ארץ-ישראל היתה במשך יותר מ-200 שנה מפגש למזרח ולמערב.
לאוכולוסייה המקומית, המגוונת מבחינה אתנית ודתית, הצטרפה שכבה אירופית חדשה מבחינת מתכונת משטריה, סדרי החברה שלה ותרבותה.
הארץ התכסתה מעטה של מגדלים, כנסיות ומבצרים, ערי-נמל ורובעי-מסחר.
בתוך דפוסים חדשים אלה נמשכו חייהם של התושבים, מוסלמים ונוצרים, לעדותיהם, והיישוב היהודי מתחדש עם התגברות העליות-לרגל, לאחר הפורענויות שעברו על הקהילות במערב והתקוות המשיחיות שהתעוררו בתוכן. כרך שני: מסעי הצלב והממלכה השניה.
מוסד ביאליק
מאת: יהושע פראוור
תיאור: תולדות "ממלכת ירושלים" תוארו מתוך ראייה כוללת של ההתרחשויות ההיסטוריות באירופה ובמזרח המוסלמי. ארץ-ישראל היתה במשך יותר מ-200 שנה מפגש למזרח ולמערב.
לאוכולוסייה המקומית, המגוונת מבחינה אתנית ודתית, הצטרפה שכבה אירופית חדשה מבחינת מתכונת משטריה, סדרי החברה שלה ותרבותה.
הארץ התכסתה מעטה של מגדלים, כנסיות ומבצרים, ערי-נמל ורובעי-מסחר.
בתוך דפוסים חדשים אלה נמשכו חייהם של התושבים, מוסלמים ונוצרים, לעדותיהם, והיישוב היהודי מתחדש עם התגברות העליות-לרגל, לאחר הפורענויות שעברו על הקהילות במערב והתקוות המשיחיות שהתעוררו בתוכן.
כרך ראשון: מסעי הצלב והממלכה הראשונה.  
מוסד ביאליק
מאת: אלי שילר
תיאור: יש מקומות בירושלים שזיהויים ההיסטורי אינו מוטל בספק; באחרים העובדות ההיסטוריות והמסורות משמשות בעירבוביה; 'דרך היסורים' היא כולה מסורת - יציר רוחם של עולי הרגל שביקשו להביע את רחשי ליבם ולהנציח בירושלים את האירועים הקשורים לסבלו של ישו.
העובדה כי לפנינו מסורת מאוחרת (בעיקר מימה"ב ואילך), איננה גורעת, כמובן, מחשיבותה של 'דרך היסורים' כאחד ממוקדי העליה לרגל לירושלים ואחד מהמקומות היותר מקודשים שבה.
החוברת הנוכחית מהווה נסיון ראשון בשפה העברית לסכם את הידוע על 'דרך היסורים' והאתרים לאורכה. העבודה פורסמה לראשונה ע"י מחלקת ההדרכה של משרד התיירות במתכונת פנימית מצומצמת ב-1974
וב-1980.
המהדורה הנוכחית מופיעה במתכונת מורחבת בהרבה, בתוספת פרקים רבים וכן צילומים ואיורים, שיש בהם כדי להמחיש את הכתוב. כן נוספו מאמרים מקוריים הרואים כאן אור לראשונה.
הוצאת ספרים אריאל
מאת: נטלי זימון דייוויס
תיאור: הענקת מתנות, על הצדקותיה וביטוייה בתקופות השונות, יכולה ליצור ידידות וקרבה, או לחילופין להביא לידי ריב ומדון. המתנה היא לעתים פעולה מרצון ולעתים מילוי חובה.
יש שהיא בבחינת מתן שוחד ויש שהיא יבטוי של הכרת טובה. פעמים רבות היא מכשירה את הדרך לקידום חברתי או לעסקה פוליטית. נתינת המתנות לוותה בגינונים בעלי משמעות ויצרה דפוסים מיוחדים.
כיצד נוכל להבדיל בין מתנה לשוחד? מה מקומן של המתנות בבריתות ובעימותים בחברה ובמשפחה?
כיצד הן משפיעות על יחסים כלכליים, על פוליטיקה ועל דת?
שאלות אלה חשובות להבנת היחסים החברתיים בעבר ובהווה, והן עומדות בלבו של ספר זה.
"מתנות בצרפת של המאה השש עשרה" מציע דרך חדשה להבנת נושא המתנות, שתפס מקום קבוע ביחסים החברתיים לאורך התקופות השונות.
הספר בוחן את הדרכים והמשמעויות של חילופי מתנות בחברה הצרפתית במאה השש עשרה, למן נדיבותם של מלכים ועד לתרומתו של הקבצן. ספר מרתק זה מוכיח שבחינת משמעותן של מתנות יכולה לעזור לנו להבין לא רק את מערכות היחסים החברתיים בעבר אלא גם כיצד לנהוג בנועם עם הזולת בימינו אנו.
נטלי זימון דייוויס היא פרופסור אמריטה להיסטוריה באוניברסיטת פרינסטון, ומשמשת פרופסור עמית להיסטוריה, אנתרופולוגיה ומדעי ימי הביניים ועמית בכיר במרכז לספרות השוואתית באוניברסיטת טורונטו. קיבלה פרסים ותוארי כבוד רבים לאחרונה זכתה בפרס הולברג.
החברה ההיסטורית הישראלית
מאת: נורמן כהן
תיאור: ימי הביניים הפיחו חיים חדשים בתורת אחרית הימים הנוצרית. למן המאה הי"א ועד המאה הט"ז שגשגה באירופה המילנריות - האמונה בממלכת אלף השנים, ממלכה משיחית עלי אדמות, נקייה מחטא וסבל, שתזכה לה האנושות לאחר מאורע פלאי שיתרחש פתאום. הספר המיוחד והמרתק הזה, השואב ממאות מקורות ראשוניים בני הזמן, מספר את סיפורה של אותה קנאות מילנרית בקרב כתות נוצריות באירופה מראשית ימי הביניים ועד תקופת הרפורמציה, ומראה שמבחינות אחדות מבשרות תנועות הגאולה האלה כמה מן התנועות המהפכניות הגדולות של המאה העשרים. 'בעקבות המילניום' יצא לאור בשנת 1957, ועם הופעתו נחנך תחום מחקר חדש העוסק בהתפתחותה ובהשפעותיה של המסורת האפוקליפטית - המילנרית בכל הדורות ועד היום הזה. התרגום העברי מגיש לקורא את הגרסה המורחבת והמתוקנת של הספר, שיצאה לאור ב1993 - , ונלווית אליו מסה מקיפה מאת ש"נ אייזנשטדט על הספר ועל 'שורשיו הדתיים של הצד האפל של המודרנה', התולה את רישומו העז של הספר בתרומתו להבנת היבטים מרכזיים של התרבות המערבית המודרנית ושל המודרנה בכלל.
מוסד ביאליק
מאת: יוהאן הוזינחה
תיאור: "סתיו ימי-הביניים" הוא ספר היסטורי המתאר תקופה ותרבות מסוימת, היא התרבות הבורגונדית בשלהי ימי-הביניים במאות הי"ד והט"ו.
בתרבות זו ראה המחבר את אחד המקורות העיקריים לחיי הרוח של אירופה המודרנית.
תרגם: אהרון אמיר; הקדים מבוא: משה ברש.  
מוסד ביאליק
מאת: יעקב בורקהארט
תיאור: בששת חלקי הספר פורש בורקהארט ומפרט את אורח חייהם של אנשי הריניסאנס, הן של מושליו ושליטיו והן של אזרחיו, את עמדותיהם בעניינים שונים כגון דת ומוסר, לשון, ספרות ואמנות, חיי יום-יום, מעמדה של האישה, אלכימיה ואמונה.
הספר נתרגם על פי ההוצאה הראשונה של המקור מ-1860.
מוסד ביאליק
מאת: עלי אבן חזם האנדלוסי
תיאור: זהו חיבור מן המאה ה-11 של תיאולוג, פילוסוף, חכם הלכה שנחשב בעיני המזרחנים כגדול הוגי הדעות של ספרד המוסלמית.
באחד הרגעים הסוערים שידעה ספרד המוסלמית, בשליש הראשון של המאה ה11 - לסה"נ, ישב בעיר ח'אטיבה שבמזרח חצי האי האיברי, צעיר רם מעלה, גולה מקורדובה, וכתב חיבור על האהבה. האיש הזה, עלי אבן חזם, עתיד להיזכר כגדול מלומדיה של ספרד המוסלמית: חכם דת, פולמוסן, היסטוריון, תאולוג ואיש ספרות. כל חייו היה אבן חזם מעורב בטלטלות פוליטיות אדירות - פעמים מקורב למלכות, ופעמים מנודה ומגורש.
במקום גלותו בח'אטיבה כתב את "ענק היונה - איגרת, ובה תיאור האהבה, ענייניה, סיבותיה וכל מה שיארע בה." על אהבה רוחנית כתב באיגרת, וגם על אהבת בשרים; על אהבת נשים, ועל אהבת גברים ונערים. סיפוריו שאובים מניסיונו שלו ומניסיונם של ידידיו בני החברה הגבוהה של קורדובה בימי תפארתה האחרונים. ח'ליפים, נסיכים, מצביאים, פקידי ממשל, משוררים ומוסיקאים, מוסרי מסורות, חכמי הלכה, קאדים, שפחות וגבירות, חסידים והוללים - אלה מקצת הדמויות שסיפורי אהבתן מאיירים את תורת האהבה הנפרשת ב"ענק היונה".
החיבור החשוב והעשיר הזה, שתורגם לשפות רבות והיה לנכס צאן ברזל של הספרות העולמית, מוגש עתה, בפעם הראשונה, לקורא העברי בתרגום מופת של אלה אלמגור, שאף צירפה לו מבואות, הערות וביבליוגרפיה. "ענק היונה" הוא אוצר של צורות ותכנים שכמוהם מצויים לרוב בשירה העברית של ספרד בימי הביניים, ותרגומו זה הוא נדבך חשוב בחקר המגעים בין שתי הספרויות האחיות, הערבית והעברית.
מוסד ביאליק
מאת: יהושע פראוור
תיאור: ההיסטוריה של ארץ-ישראל" היא סידרה המביאה סקירה שלמה, ראשונה ויחידה מסוגה של ארץ ישראל לתקופותיה. בית ההוצאה "כתר" בשיתוף עם מערכת מדעית של יד בן-צבי וטובי החוקרים בישראל חברו יחד להביא לפני כל שוחרי הארץ ולומדי עברה תמונה רחבת היקף, מעמיקה ורצופה של תולדות ישראל כחטיבה היסטורית אחת. נפרסות בה תקופות ידועות יותר וידועות פחות, על היבטיהן השונים: היסטוריה מדינית, פני הארץ וישובה, ריבודי החברה, המבנה הכלכלי והמנהלי, ההרכב הדמוגרפי, חיי תרבות ורוח ועוד.
כרך זה עוסק בארץ ישראל בימי השלטון המוסלמי ובימי הצלבנים.
יד יצחק בן-צביכתר הוצאה לאור
הצג עוד תוצאות