ערבים טובים

ערבים טובים

מחבר: הלל כהן
שנת ההוצאה: 2006
מילות מפתח: יהודים וערבים; ערבים בישראל; לאומיות ערבית; יחסי יהודים וערבים; ערבים ויהודים; ערביי ישראל; ערבים; המגזר הערבי בישראל; פן-ערביזם; פן ערביזם; פן-ערביסם; פן ערביסם
הספר חושף את הסיפור שטרם סופר על מערכת היחסים המורכבת בין הערבים בישראל למערכת הביטחון ועל החדירה המודיעינית העמוקה אל תוך הקהילות הערביות בארץ. הוא מתבסס על מסמכים סודיים ביותר של השב"כ, משרד ראש הממשלה ויחידות המודיעין והמיעוטים של משטרת ישראל, שמתפרסמים כאן לראשונה.
הספר מביא היסטוריה אלטרנטיבית של החברה הערבית בישראל ושל ישראל עצמה. זהו סיפורו של מפגש מרתק בין מיעוט המחפש את דרכו במציאות חדשה למדינה צעירה וחסרת ביטחון שלרשותה מנגנוני מודיעין מסועפים.
מיום הקמתה ראתה מדינת ישראל בערבים שהפכו בן-לילה לאזרחיה גיס חמישי פוטנציאלי. היא שאפה לנכס את אדמותיהם, לצרוב את תודעתם ולנתב את דפוסי הצבעתם.
המודיעין הישראלי וסוכניו הערבים היו כלי מרכזי בהשגת היעדים: סייענים הופעלו מעבר לגבולות במשימות ריגול, חבלה, שוד ורצח. משתפי פעולה מקרב המנהיגות סייעו להפקעת קרקעות, לגיוס קולות מצביעים ולדיכוי התארגנויות עוינות.
באמצעות עשרות פרשיות מייצגות ומרתקות מביא הספר ערבים טובים היסטוריה אלטרנטיבית של החברה הערבית בישראל ושל ישראל עצמה.
בין היתר נחשפת עוצמת המרי של הדור הראשון לנכבה ומתערער דימויו המקובל ככנוע ופסיבי, מתואר הסיפור האמיתי שמאחרי גיוס הדרוזים ומתברר כיצד תמרן השב"כ אישים ומוסדות לפעול לצד הממסד.
זהו סיפורו של מפגש מרתק בין מיעוט המחפש את דרכו לבין מדינה חסרת ביטחון, וסיפורם של האנשים - ערבים ויהודים, משת"פים ואנשי מודיעין - שחוו ועיצבו אותו. אל הספר
תוכן הספר:
כתר הוצאה לאור

הוצאת עברית

עמודים:
1  3  4  5  7  9  10  11  12  13