האירו פני המזרח : הלכה והגות אצל חכמי ישראל במזרח התיכון

האירו פני המזרח : הלכה והגות אצל חכמי ישראל במזרח התיכון

מחבר: צבי זוהר
שנת ההוצאה: תשס"א - 2001
מילות מפתח: עדות המזרח; יהודי סוריה; יהודי עיראק; תלמידי חכמים; יהודי מצרים; יהדות; יהודים; עדה; עידה; העידה; עידת; עדת; סוריה; סורית; יהדות; יהודים; עירק; עדה; העידה; העדה; עידת; עיראק; עירקית; תלמיד חכם
הלכה והגות אצל חכמי ישראל במזרח התיכון. בדורות האחרונים פעלו ויצרו בקרב יהדות המזרח התיכון תלמידי חכמים בעלי שיעור קומה ומעוף יוצאים מגדר הרגיל. היצירה ההלכתית וההגותית של חכמים אלו היא הנושא של חיבור זה, המציג בפני הקוראים עולם תרבותי וערכי עשיר ורב עניין, המתווה חלופה לעולם הדתי האירופאי של "חדש אסור מן התורה". הנתיבים שבהם הלכו במפגשם עם העולם המודרני מאירים אופני חשיבה ופתיחות תרבותית-דתית שהנם בעלי משמעות רבה בעבור החברה הישראלית כיום.
הספר מובנה על-פי חלוקה גיאוגרפית: תחילה "שער עיראק", ולאחר מכן "שער סוריה" ו"שער מצרים". השער האחרון הוא "שער ארץ-ישראל", והוא השער הגדול ביותר בספר, בעיקר משום שהיצירה התורנית הספרדית-מזרחית הארצישראלית לא נפסקה לאחר מלחמת העולם השנייה, ונמשכת במובן מסוים גם בהווה.
המסורת התרבותית-ספרדית, המתגלמת ביצירתם של החכמים הנזכרים בפרקי ספר זה, היא אוצר תרבותי ראשון במעלה בעבור עם ישראל כולו. חשיבות מסורת זו אינה לעבר, אלא להווה ולעתיד: היא משמעותית לא רק בעבור אנשים דתיים, אלא בשביל כל מי שחפץ בזיקה ליהדות חיה, נושמת, נבונה ומגיבה.
המחבר, צבי זוהר, הנו חבר סגל בכיר באוניברסיטת בר-אילן, שם הוא מלמד בתוכנית הבינתחומית ביהדות זמננו. אל הספר
תוכן הספר:
הקיבוץ המאוחד

עמודים:
1  2  3  4  5  6  7  8  9  10  11  12  13