מחשבות על המהפכה בצרפת

מחשבות על המהפכה בצרפת

מחבר: אדמנד ברק
שנת ההוצאה: התשנ"ט - 1999
מילות מפתח: שוויון; מחשבה מדינית; המהפכה הצרפתית; שיוויון; פילוסופיה פוליטית; מדע המדינה - פילוסופיה; פילוסופיה; פילוסופיה מדינית; מדע המדינה; מהפכה; מהפיכה; המהפיכה הצרפתית; מהפכה צרפתית; מהפיכה צרפתית
מחשבות על המהפכה בצרפת היא יצירתו החשובה ביותר של אדמונד ברק (1797 - 1729), מגדולי ההוגים המדיניים בתולדות בריטניה והמערב כולו. הספר מזהיר מפני הסכנות הטמונות במהפכה הצרפתית ובחשיבה המהפכנית בכלל ועומד על חשיבותם של עקרונות השמרנות.
ברק היה הראשון שהבחין בכך שהמהפכה היא אירוע הרה - אסון, אשר עלול לגבות מחיר כבד. הוא הצביע בחיבורו על הבעיות והסכנות המרכזיות הקיימת במהפכה: הניסיון הבלתי מעשי לייסד סדר מדיני וחברתי רציונליסטי, העוול הנורא החבוי בשאיפה למימוש "צדק מהפכני" וחוסר ההבנה של הניגוד המהותי בין ערכים של שוויון לערכי החירות.
 ברק גם חזה את מרחץ הדמים הנורא שאליו התגלגלה צרפת בשם הערכים הנשגבים של המהפכה: האלימות, ההרג, הטרור, המלחמות מבית ומחוץ, ובסופו של דבר - עלייתו לשלטון של העריץ, שבא וקצר את תבואת הבלבול וההרס, שזרעו המהפכה ורעיונותיה.
ספרו של ברק התברר כאזהרה נכונה לא רק לימי המהפכה הצרפתית, אלא גם להיסטוריה העקובה מדם במהפכות של מאתיים השנים שחלפו מאז. לאור זאת, נחשב ברק לא רק למייסד ולהוגה של המחשבה המדינית השמרנית, אלא גם מורה דרך בתחום זה לדורנו.
מחשבות על המהפכה בצרפת הוא ספר יסוד לחוקרי המחשבה המדינית ומדע המדינה ולכל מי שמבקש להפיק לקחים מן ההיסטוריה. אל הספר
תוכן הספר:
הוצאת שלם

עמודים:
1  2  3  4  5  6  7  8  9  10  11  12  13