צבא אחר לישראל : מיליטריזם חומרני בישראל

צבא אחר לישראל : מיליטריזם חומרני בישראל

מחבר: יגיל לוי
שנת ההוצאה: 2003
מילות מפתח: צה"ל והחברה הישראלית; פיקוד צבאי; כור היתוך; בעיות בחברה הישראלית; צ. ה. ל.; צבא הגנה לישראל; צ. ה. ל. והחברה הישראלית; צבא הגנה לישראל והחברה הישראלית; צהל; צה"ל; צבא ההגנה לישראל; צ.ה.ל.; פיקוד; מפקדים; מפקדים צבאיים
צה"ל פועל במציאות של "שעת דמדומים". הוא מנהל לחימה יומיומית, מתישה ומתמשכת אל מול הפלסטינים והחיזבאללה ונערך לקראת התמודדות עם איומים עתידיים. בה - בעת צה"ל נתפש כ"צבא שלום", הסובל מהידללות של משאביו ומפגיעה ביוקרתו הציבורית ובמעמדו הסמלי.
צבא אחר לישראל עוסק בתרבות המיליטריסטית - חומרנית שהתפתחה בחברה הישראלית, מן "המדינה שבדרך" וער לימינו, וממחיש עד כמה היא השפיעה על עיצובו ותיפקודו של צה"ל; בתועלת שהפיקה האליטה המערבית - חילונית מן הסכסוך הישראלי - ערבי ומהתפקיד שמילא הצבא בתהליך זה; ממידת האמת בדימוי של צה"ל כ"כור - היתוך" חברתי ובחלקו של הצבא בהנצחת המבנה הבלתי - שוויוני של החברה הישראלית.
צבא אחר לישראל בוחן את הנסיבות לנסיקתו של המיליטריזם החומרני בתקופה שלאחר מלחמת ששת - הימים ואת הגורמים שהביאו להתמתנותו ואף להשתלבותו של צה"ל ב"תהליך אוסלו" ועומד במיוחד על תגובת הנגד לתהליך זה, שהתבטאה בתרומת הצבא להסלמה של "אינתיפאדת אל - אקצה".
צבא אחר לישראל מנתח את הרכבו החברתי של הצבא ואת השינויים שחלו בו לאורך השנים, לרבות בשדירת הפיקוד, ומפנה זרקור לשאלה באיזו מידה צה"ל יהפוך, בעשור הנוכחי, לזירה של מאבקים חברתיים.
צבא אחר לישראל הנו ספר ראשון מסוגו, מקורי ונועז, המבוסס על מחקר חברתי - פוליטי מקיף. מסקנותיו של ד"ר יגיל לוי הן לא פעם מפתיעות, ולעיתים אף חורגות מה"קונצנזוס הלאומי", אך הן מחייבות התייחסות מעמיקה.
 צבא אחר לישראל הוא ספר חובה לכל מי שמתעניין בחברה הישראלית וביחסיה עם צבאה היום, אתמול ומחר. אל הספר
תוכן הספר:
משכל (ידעות  ספרים)

עמודים:
1  3  5  6  7  9  11  12  13  14  15