בין שבט לחסד : השלטונות האיטלקיים ויהודי צרפת ותוניסיה בימי מלחמת העולם השנייה

בין שבט לחסד : השלטונות האיטלקיים ויהודי צרפת ותוניסיה בימי מלחמת העולם השנייה

מחבר: דניאל קארפי
שנת ההוצאה: תשנ"ג
מילות מפתח: מלחמת העולם השנייה; יהודי צרפת; יהודי תוניסיה; מלחמת העולם השניה; מלחה"ע השניה; מלחה"ע השנייה; מלחמת העולם ה 2; מלחמת העולם ה II; מלחה"ע ה 2; מלחה"ע ה II; יהדות; יהודים; עדה; עידה; העידה; העדה; עידת; עדת; צרפת; צרפתית; יהודי תוניס; יהדות תוניס; יהדות תוניסיה
'בין שבט לחסד' מתאר פרשה מופלאה של הצלה בתקופת השואה. באזורים שבכיבוש האיטלקי - בצרפת ובתוניסיה - הגנו השלטונות האיטלקיים על היהודים ומנעו פרסומן של חוקות גזע או את החלתן על אזרחיהם היהודים.
מעל לכל התנגדו האיטלקים לתביעת הגרמנים להסגיר לידיהם יהודים, הואיל וסכנת הגירוש ריחפה מעל ראשיהם. הגרמנים לעומת זאת לחצו על בעלי בריתם לשתף פעולה גם בפתרון הסופי של 'הבעיה היהודית', והספר מתאר בפירוט את מסכת הלחצים ואת עמידתם של האיטלקים לצד היהודים.
'בין שבט לחסד' מביא אחד מסיפורי ההצלה היחידים בימי מלחמת העולם השנייה שזכו להצלחה - אמנם חלקית אבל לא מבוטלת. ייחודה של פרשה זו בכך שהמדינה שעמדה לימין היהודים היתה דווקא בעלת בריתה הפאשיסטית של גרמניה.
הספר עומד על הרקע, המניעים והמהלכים של הפרשה כולה והוא מבוסס על חומר ארכיוני רב.
דניאל קארפי הוא פרופסור להיסטוריה של עם ישראל באוניברסיטת תל-אביב, ומופקד על 'הקתדרה לחקר השואה על-שם חיה ובנימין שפלסקי' שבאוניברסיטת תל-אביב. אל הספר
נושא/נושאים: , 1948-1881
תוכן הספר:
מרכז זלמן שזר לחקר תולדות העם היהודי

עמודים:
1  3  4  5  6  7  8  9  10  11  12  13