נמצאו 10 ספרים בקטגוריה
לכל הספרייה
מאת: בעז תמיר
תיאור: הבינה המלאכותית מהווה פריצת דרך טכנולוגית דרמטית. יש לה השלכה על שיטות מחקר במדעי הטבע ומדעי החברה, על מושגים בפילוסופיה, על חקר השפה, חקר הנפש, האמנות ועוד. היא מעלה סוגיות פילוסופיות עמוקות בנוגע לשיטות החשיבה שלנו; העיסוק בה מחייב אותנו להתבונן פנימה אל הדרך שבה אנו פותרים בעיות, מסיקים מסקנות, מגיעים לתובנות, משתמשים בשפה ויוצרים יצירה. העיסוק בבינה המלאכותית מהווה גם לימוד פנימה, על עצמנו.
הבינה המלאכותית יונקת מתחומים רבים קרובים, ביניהם מדעי המוח, קוגניציה, פסיכולוגיה קוגניטיבית, כלכלה, תורת המשחקים, לוגיקה ומדעי המחשב. תובנות רבות מהתחומים האלו חלחלו במשך השנים אל תוך הבינה המלאכותית, והם ניתנים לזיהוי באלגוריתמים המרכיבים אותה. על רקע כל אלו עולות שאלות פילוסופיות הנוגעות גם לשאלת הגוף והנפש: מהי אינטליגנציה, מהם מאפייניה, האם קיימת אפשרות של מכניזציה של האינטליגנציה או של חלקים ממנה, האם יצירת בינה מלאכותית אמתית היא אפשרית, מהם אותן תכונות אנושיות הניתנות לחיקוי או מכניזציה אם כאלו קיימות?
בינה מלאכותית, ספרו החדש של בעז תמיר, מציג ארבעה עמודי תווך של הבינה המלאכותית: רשתות נוירונים, לימוד חיזוק, רשתות גראפיות ואלגוריתמים גנטיים. כל אחד מפרקי הספר מציג את כלי העבודה, את השפה שבה משתמשים החוקרים להגדרת הכלי, את שיטות החשיבה, את קשיי המחקר, את הפתרונות האפשריים וכן את מגבלותיו של אותו כלי. הבנת כלי העבודה של התחום היא תנאי הכרחי לקיום דיון פילוסופי משמעותי ביכולותיה של הבינה המלאכותית, בהשלכותיה, ביתרונות, לצד הסכנות העולות מהשימוש בה, ברגולציה אפשרית עתידית שלה וכן בכיווני מחקר עתידיים.
רסלינג
מאת: עמיר כהנא, תהילה שוורץ אלטשולר
תיאור: ספר ראשון מסוגו בעברית בוחן מהי בינה מלאכותית, מהם יתרונותיה ואילו חששות היא מעוררת בארץ ובעולם. הוא מציע להיערך לקראתה באמצעות אסטרטגיה לאומית ומדיניות רגולטורית.
המכון הישראלי לדמוקרטיה ע"ר
מאת: דוד לוין
תיאור: אלפי שנים, מאז הופעת הכתב אחזו בני אדם במסרים. הם שילמו במטבעות ובשטרות והחזיקו בידם את דפי הספר, עמודי העיתון ומלבני התמונות. במאה העשרים, תועל השימוש במגע ללחיצה על קופסאות שכלל המסרים כבר בתוכן (מהרדיו ועד הסמרטפון והשעון חכם), אך ה"רעב" להחזיק בדבר עצמו לא נעלם. הספר מציע לקוראיו מסע אלטרנטיבי בו נפגוש, עמוק בתוך המאה העשרים ואחת, מכתבי אהבה, מדפי ספרים, חנויות תקליטים ואלבומי תמונות. תיעוד המשך התשוקה לגעת בדבר יתכנס בסופו של הספר למסקנה גורפת שאנו צעירים ומבוגרים כאחד, משתמשים במגע במדיה הוותיקה כדי לחוות אינטימיות, יציבות ובעלות, בכדי להבחין בין אמת לשקר ולחוות ולהתרגש מהמיוחד ומהחד פעמי.
כרמל
מאת: ערן פישר
תיאור: "באמצעות קישור בין המישור השיחי והמישור החומרי של הניתוח החברתי מציע ספרו של ערן פישר ניתוח ביקורתי-יסודי של הקפיטליזם הדיגיטלי. פישר מראה כיצד רישות טכנולוגי ניטרלי כביכול, אשר נושא לכאורה בשורה של רב-תרבותיות ובחירה חופשית, מפלס למעשה את הדרך להשתלטות של קפיטליזם חסר מעצורים. מקס ובר טען שהאתיקה הפרוטסטנטית אפשרה את הקפיטליזם המודרני המוקדם; ערן פישר טוען שהאתיקה הדיגיטלית מאפשרת את הקפיטליזם המאוחר, בן זמננו. על מדף הספרים שלי ספר זה מוצא את מקומו לצד ספרו של מנואל קסטלס על הקפיטליזם המידעי, ספרו של ניקדאייר-ווית'פורד על סייבר-מרקסיזם וספרו של וינסנט מוסקו על הנשגב הדיגיטלי" (פרופ' אורי רם).
רסלינג
מאת: אלי ברודרמן
תיאור: מיהו ג'ו? איך הוא קשור לחיי כל אחד מאתנו, והאם הוא טומן בתוכנו את זרעיו? האם ג'ו הוא ישות עצמאית? האם יום אחד יפַתֵּח הכרה והכרה-עצמית? האם הוא מורכב משברי הרצונות, הבחירות והמאוויים שלנו עצמנו, של משתמשיו, או שמא אינו משקֵף אלא את כוחם הדורסני של חברות המידע והבינה המלאכותית הגדולות?

הספר ג'ו על ענן הוא אריג של תובנות, שאלות וחוויות שנקודת המוצא שלהן היא סוגיית האתיקה של הבינה המלאכותית (ב"מ), והן שזורות בתוך מרקם של וידוי אישי, הגות, הומור עוקצני ודאגה עמוקה לעתיד החברה והתרבות האנושית. המחבר נסמך לא רק על פילוסופים מתחום המדע, הטכנולוגיה והבינה המלאכותית, כגון אלברט בורגמן, סטיוארט ראסל וניק בוסטרום, אלא גם על כמה מעמודי התווך של הפילוסופיה המערבית – כאפלטון, הגל, קאנט, היידגר, בובר ומרקוזה.

בצד הביקורת על מגמות הפיתוח וההפצה של טכנולוגיות ב"מ מוצע גם פתח לחשיבה אחרת. השינוי נעוץ בהבחנה היסטורית בין אידאולוגיות מודרניסטיות ופוסט מודרניות, שהיו המגדלור וגם אבן הנגף של המאה העשרים ותחילת המאה הנוכחית, ובין תנועות חברתיות קהילתיות, שהמחבר מכנה אותן "היפו- מודרניות". המושג "היפו-מודרניזם" מוצג כמפתח להסתכלות הומנית על האדם והחברה וכמפתח להנחת תשתית אנושית, לא תועלתנית, בפיתוחו של ג'ו. עקב תובנה זו נקראים אנשי הפיתוח בתחום הבינה המלאכותית לאמץ את המושג הזה לחיקם ולהיות לפעילים החברתיים של העתיד. חלקו האחרון של הספר כתוב כולו כדיאלוג סוקראטי, שאחד ממשתתפיו הוא המחבר עצמו. בעזרת הטכניקה הספרותית ששימשה את אפלטון לפני כמעט 2,500 שנה, יוצק המחבר את הסוגיות שעלו לאורך הספר אל תוך תבנית דרמטורגית מלאה חושניות והומור. בשעה שהדמויות בדיאלוג מציגות את הקונפליקטים האתיים, מציעות עצם התמונות החיות המצטיירות בו אלטרנטיבה תרבותית המחבקת את הממשי ואת הגופני, כנגד תרבות דיגיטלית המאיינת את הגוף ואת המרחב.
פרדס הוצאה לאור בע"מ
מאת: ערן פישר
תיאור: עם התרחבות השימוש במדיה דיגיטלית, אלגוריתמים תופסים מקום מרכזי בקבלת ההחלטות שלנו. מנועי המלצות באמזון ובנטפליקס, יישומוני ניווט, אתרי היכרויות – כל אלה מתיימרים לדעת טוב מאיתנו מה אנחנו צריכים, אוהבים או רוצים.

ואולם, ידע אלגוריתמי מתאר רק את מה שהוא יכול לשלוט בו. הוא מבקש להכיר בני אדם, אך גם מבקש שבני האדם יהיו שקופים וצפויים ככל האפשר, ובכך תורם לעיצובם ככאלה. חושבים בשבילך פורשׂ לפנינו תמונת-מציאות שבה לאט, אך בהתמדה, אלגוריתמים דוחקים את רגלינו מהכרעות הנוגעות לחיינו הן במישור האישי הן במישור החברתי-כלכלי – ולמעשה מפקיעים החלטות מהמרחב הפוליטי שלנו.

את האלגוריתמים אל לנו להבין במונחים טכניים בלבד. תחת זאת, עלינו לחשוף את ההנחות העומדות בתשתית פעולתם – וביסוד מחשבתם של האנשים והמוסדות שהוגים, מפתחים ומיישמים אותם – ולהתחקות אחר האופן שבו הם עונים על השאלה "מָהם בני אדם?"
הקיבוץ המאוחד
מאת: גדי פרל, תהילה שוורץ אלטשולר
תיאור: שקיפות היא מונח שמקורו במשפט המינהלי, והתמרתו לעולם האלגוריתמי דורשת הבהרה. סקירה של הספרות הקיימת בתחום מעלה כ־ 13 פרשנויות שונות למושג, אחדות חופפות זו לזו אך אחרות שונות זו מזו. יש הרואות בשקיפות האלגוריתמית מרכיב של חובת ההסברתיות, בעוד אחרות רואות בה מושג רחב יותר, הכולל גם חובות גילוי נאות צרכניות וגם חובות לשקף מידע על מטרות התוכנה והשפעתה על זכויות.

מחקר זה נועד להשלים פער פרשני זה, והוא מציע שני מסלולים חלופיים למימוש חובת השקיפות האלגוריתמית - המסלול הקלסי; ומסלול האיתנות התהליכית המדעית.
המכון הישראלי לדמוקרטיה ע"ר
מאת: אורי וינהבר
תיאור: בני-אדם ובני-תוכנה / טכנולוגיות וערכים / סכסוכים ובריתות / הזכות לפרטיות וחופש הביטוי / אנונימיות וחשיפה / גוגל ופייסבוק / מיקרוסופט ואמריקה אונליין / בוטים וקוקיז / קלינטון ואובמה / חקיקה וחינוך / שוטרים וגנבים / סיפורים ומחשבות על עולם טכנולוגי מאוד לטכנולוגיה זכויות רבות על אינספור רבדים בחיינו. מוצרים טכנולוגיים הולכים וממלאים את עולמנו, נשזרים בחיי היומיום, משפיעים על מעשיו של האדם ועל זהותו. ההבחנה בין אדם לשאינו-אדם במרחב האינטרנטי, הרִשְתי, המשלב אמיתי עם וירטואלי, הולכת ומטשטשת – הטכנולוגי עוטה כסות אנושית, ובן האנוש נדרש להוכיח שהוא כזה. הטכנולוגיה המפותחת בידי האדם משרטטת סביבנו מרחב חדש ורב-גוונים בין טכנולוגי לבין אנושי – עולם טכנו.אנושי. התקוות והציפיות הגבוהות שאנו תולים בטכנולוגיה וביכולותיה משנות את האופן שבו אנו מבקשים לתקן את הדרוש תיקון ומפנות אותנו אל הפתרונות הטכנולוגיים. הספר בוחן את הנטייה הזו שלנו לרדוקציה של בעיות העולם והאדם למופען הטכנולוגי, הצר; הוא בוחן את הכמיהה לתיקון באמצעות טכנולוגיה – הכמיהה לטיכון עולם. לאורם של ערכי יסוד בתרבות האנושית – זהות, פרטיות, הורות, חופש הביטוי והזכות לאנונימיות – הספר מבקש לבדוק מדוע מסיר האדם אחריות מעל כתפיו ושם מבטחו בטכנולוגיה. האם החברה האנושית מודעת להשלכותיה של המגמה הזו? האם זהו תהליך הפיך? הספר והמחקר האקדמי שהוביל אליו נולדו מתוך מסע מרתק ורב-שנים לאורך חייהן של חברות טכנולוגיה רבות – חלקן מוצלחות, חלקן מאתגרות, וכולן מיוחדות, כל אחת בדרכה.
רסלינג
מאת: אלון הסגל
תיאור: עוד מתחילת דרכנו כחברה אנושית, התייחסנו לטכנולוגיה כ”פתרון לכול.” כפתרון להישרדותנו מול איתני הטבע, לשליטה בסביבה, להעלאת תוחלת החיים ואיכותם. במאה ה-21, הפיתוח וההתחדשות הטכנולוגית מואצים בקצב שלא נראה כמותו בעבר, והשפעתם על החברה האנושית מהירה ומשמעותית. במהלך הדרך התברר שתהליך אימוץ החדשנות הטכנולוגית על ידי האדם הוא תהליך מורכב שחוזר על עצמו כספירלה מעגלית. בספר נעקוב אחר הצורך האנושי בפיתוח חדשנות טכנולוגית לאורך הדורות ואחר אותה ספירלה מעגלית מורכבת, המלווה את האנושות בניסיון להטמיע חדשנות טכנולוגית זאת. ספירלה המתחילה בהתנגדות ומסתיימת בהשפעה התנהגותית עמוקה עד שאלו הראשונים שכבר אימצו ויישמו את אותה חדשנות טכנולוגית כבר יחשבו למובילי דעה, לאליטה חדשה. כך נולדו אימפריות, תאגידים ואייקונים חברתיים. בהמשך, נתמודד עם שאלות מהותיות הנוגעות להתפתחות הטכנולוגיה: האם ההתחדשות הטכנולוגית המתרחשת לאורך כל חיינו היא באמת הפתרון? האם בידי הטכנולוגיה לעזור לנו להתמודד עם כל האתגרים? או אולי היא עצמה תהפוך לאיום? ומדוע אנחנו בוחרים שלא להתמקד בכוחו הטבעי של מוחנו המופלא?
ספרי ניב
מאת: מיקי זר
תיאור: הזכות לפרטיות אינה רק פרי התפתחות היסטורית, כלל משפטי או נגזרת מעשית מתיאוריות על הגנת היחיד וצרכיו האינטלקטואליים והפסיכולוגיים: זו זכות הנוגעת למקומו של הפרט בחברה, ועל כן היא פוליטית מיסודה. לאורך ההיסטוריה עמדה הזכות לפרטיות במוקדן של מלחמות פוליטיות מתמשכות על שליטה, חירות וידע: מול כוחות התומכים בתרבות של מעקב ובפרקטיקות המאפשרות את צמיחתה, עומדים כוחות המבקשים להגן על הפרטיות ועל כן מתנגדים להסדרה ולהטמעה של טכנולוגיות מעקב. ספר זה, המשלב אלמנטים מתחומי המשפט, התיאוריה הפוליטית והסוציולוגיה של הטכנולוגיה, מבקש להציע סדר יום מחקרי חדש לדיון בפרטיות דרך הפריזמה של הדרמה הטכנולוגית המתחוללת בזירת המידע, ובעיקר באינטרנט. בדרך למימושה הפוליטי של הזכות לפרטיות, הדרמה הטכנולוגית מציבה על הבמה שני כוחות מנוגדים: מחד גיסא שחקנים רבי השפעה הפועלים להטמעת הנורמות החברתיות המאפשרות מעקב ותומכות בו; מנגד, כוחות לא מבוטלים הנאבקים להציב מחסומים להתבססותה של חברת המעקב. חלק מהמתנגדים פועלים במסגרות ממוסדות, תוך שימוש בכללי המשחק המקובלים, ואילו אחרים פועלים במסגרות לא ממוסדות. לצד טקטיקות פעולה כמו סירוב לתת טביעת אצבע במקום העבודה, שבירת מצלמות מעקב או חבישת מסכות המונעות זיהוי באמצעים ביומטריים, הספר דן באסטרטגיות פעולה והתנגדות כגון יצירת מערכות משפטיות וטכנולוגיות המאפשרות פעילות מקוונת אנונימית, או הדלפת מידע מסווג על שימושים שלטוניים ומסחריים בטכנולוגיות מעקב. הספר מציע מסגרת תיאורטית המאפשרת ללמוד ולהבין פעולות של התנגדות למעקב בהקשר הפוליטי הרחב של זירת המידע.
הוצאת הספרים של אוניברסיטת חיפהפרדס הוצאה לאור בע"מ
הצג עוד תוצאות