נמצאו 39 תוצאות עבור חיפוש מתקדם
+ חיפוש מתקדם
סגור סינון תוצאות
מאת: ארנסט רנאן
תיאור: עם ישראל ראוי לכל שבח על היותו הראשון שהבחין בהבלי האמונה הטפלה וההזיות הדתיות. מאז תקופה שאי אפשר לקבוע את זמנה, אבות אבותיהם של בני ישראל ראו את הטירוף שבעבודת האלילים, באלוהויות המקומיות והמרובות ובדמיונות השווא על החיים שאחרי המוות. (...) ספר קהלת הוא ספר מודרני במהותו. הפסימיות של תקופתנו מוצאת בו את ביטויה האמיתי. (...)
קהלת, כמונו, מוהל עצב בשמחה ושמחה בעצב; הוא אינו מסיק מסקנות אלא עורך דיון בין הבעד והנגד. הוא אוהב את החיים, ובה־בעת רואה את הבלותם. מעל לכול, הוא לעולם אינו מעמיד פנים. הוא אינו חש שהוא מקלל את החיים. הוא כן לחלוטין באומרו כי הכול בעיניו אווילי וריק מתוכן. אוהבים לראות בו אנין טעם ובעל נימוסים טובים, הדומה לאב קדום של יהודי פריזאי עשיר כלשהו, שאולי שוטט בארץ יהודה בתקופת ישוע והמכבים. (...)
ארנסט רנאן, מתוך הספר.
ארנסט רנאן (1892-1823), ההיסטוריון, הבלשן והוגה הדעות הצרפתי הגדול, מחבר הספר המהפכני "חיי ישוע" ועוד עשרות ספרים חשובים בתחום ההיסטוריוגרפיה הנוצרית והיהודית, תרגם מעברית לצרפתית את שיר השירים, את איוב ואת קהלת. המסה המבריקה והמעמיקה שלו על קהלת, הספר והאיש, מציגה באור פוסט־מודרני כמעט ואקטואלי להפליא, את ספר החוכמה העתיק הזה. רנאן איפיין את קהלת כַּאוניברסלי מבין ספרי התנ"ך והגדירו: "תרומה ייחודית של עם ישראל לאנושות".
נהר ספרים
מאת: יוסף צ' ליברזון
תיאור: הכרת המציאות היתה מאז ומתמיד שאיפתו של האדם, והדרך המיוחדת להכרה זו שפותחה אצל היוונים החל מסביבות המאה השישית לפנה"ס קרויה פילוסופיה. בראשית העיסוק הפילוסופי מושא החקירה היה הטבע, אך מאז המאה החמישית לפנה"ס החלו לעסוק גם באדם ובחברה. מכאן ואילך — גם אם העיסוק בטבע והכרתו לא פסק מעולם — הדגש הוא בבירור על האדם ואושרו.
אפיקורוס חי בין השנים 270-341 לפנה"ס באחת התקופות הסוערות והקשות בהיסטוריה של היוונים. בתקופה זו, המכונה היום "יוון ההלניסטית", מאבדת הפּוֹליס היוונית את כוחה לטובת שליטים וכובשים אדירים הקובעים את גורלה וגורל אזרחיה לשבט או לחסד. בנסיבות חיים אלה, שבהם חייו של היחיד נמצאים בסכנה מתמדת ותלויים על בלימה, מציע אפיקורוס לאדם דרך משלו לחיים מאושרים. דרך זו, "חיי ההנאה", לא תמיד הובנה כראוי. רבים היו המתקיפים את תורת אפיקורוס הן בזמנו והן בזמנים מאוחרים. אולם אלה שהבינו אותה כראוי — והיו לא מעט כאלה — ראו בו כמעט אֵל שירד מן השמים כדי לשחרר את האדם מכבליו ולהעניק לו את האושר. פער זה בין אוהדיו הנלהבים של אפיקורוס לבין מתקיפיו הקנאים רומז לדרך חדשה ומיוחדת במינה. ואכן, אין כמו תורת אפיקורוס בחדשנותה. בארבעים משפטים — חלקם קצרים וחלקם ארוכים יותר — מציג החיבור שלפנינו את תמצית תורת ההנאות של אפיקורוס. חיבור זה, שהיה ידוע כבר בעת העתיקה, ועל פיו התחנכו דורות רבים של אפיקוראים, מוגש כעת לקורא העברי.
יוסף צ' ליברזון
נהר ספרים
מאת: בועז עברון
תיאור: "כשעברתי על מאמרַי ומסותַי בעשרות שנים של כתיבה פובליציסטית ועיונית, שמבחר ממנה כלול בקובץ זה, נדהמתי עד כמה ניתן לפרסם רבים כל כך מהם מחדש כמעט ללא שינוי, משום שבעיות היסוד שבהן עסקו לא השתנו ורובן אף החמירו."
כך פותח עברון את המבוא לספר.
במאמרים ובמסות אלו מנסה עברון לחדור לבעיות היסוד של ישראל: לתרמית העצמית של הנחות היסוד הציוניות; לניסיונות הכושלים לזהות את הלאום עם הדת; לבידול ההיסטוריה היהודית מן ההיסטוריה הכללית; לאיחוד המושג "עם לבדד ישכון" עם המטרה "להיות עם ככל העמים", ולהפיכת ההגדרה הסותרת את עצמה, "מדינה יהודית ודמוקרטית", לתשתיתה של המדינה — הגדרה שהופכת את ישראל למדינת אפרטהייד מובהקת, המתקשה, בתור שכזו, לחיות בשלום עם שכנותיה או אפילו עם עצמה, וצופנת רעות גדולות לעתיד.
בקובץ זה רוכזו גם מסות בעלות אופי כללי יותר, כגון ביקורת המרקסיזם מנקודת מבט סוציאליסטית, הרהורים על יהדות, יוונות ונצרות, על משמעויותיה העמוקות יותר של הדת בכלל, ועל טיבה האמיתי של הדינמיקה החברתית.
בועז עברון נולד בירושלים בשנת 1927 לאחת המשפחות הוותיקות ביותר ביישוב הישן האשכנזי, גדל בתל אביב, התחנך בגימנסיה "הרצליה" ומאוחר יותר גם באוניברסיטה העברית בירושלים ובאוניברסיטת תל אביב. היה איש ה"הגנה", איש לח"י, חבר מערכת "הארץ" ואחר כך חבר מערכת "ידיעות אחרונות". כיהן בהנהלת המועצה לתרבות ואמנות היום מינהל התרבות) ויזם את המפעל לתרגום ספרות מופת והמפעל לספרות המופת העברית לדורותיה, שבראשם הוא עומד עד היום.
נהר ספרים
מאת: פול לפארג
תיאור: פול לפארג (1911-1842), מחבר הזכות לעצלות (נהר ספרים, 2004 ) מזכירו וחתנו של קרל מרקס, הוא הוגה דעות, מהפכן ואקטיביסט חברתי מן המשפיעים ביותר בתולדות התנועה הסוציאליסטית בצרפת. חייו הסוערים וכתביו הנוקבים שזורים בתולדות המהפכה החברתית בעולם המערבי במאה התשע עשרה, אך דומה שדבריו אלה נכתבו בימינו, כאן ועכשיו.
בספרו המושחז והעצוב־מצחיק עד דמעות דת הקפיטל, פול לפארג מתגלה לא רק כאחד מהוגי הדעות והפעילים הפוליטיים והחברתיים הראשונים שהצביעו על זרע הפורענות האינהרנטי לקפיטליזם, אלא גם כנביא שצפה את המשבר הכלכלי־חברתי המסעיר עתה את העולם, מאה שנה לאחר מותו.
ליצירת מופת חברתית־כלכלית־תרבותית זו נלווה הסיפור המרגש זיכרונות אישיים מקרל מרקס, סיפור ייחודי החושף פנים נסתרות של מרקס, הוגה הדעות הקשוח והלא־מתפשר, המתגלה כאיש משפחה בעל לב חם, וגבר רגיש שחש כי גורלם של עמלֵי כל העולם מונח על כתפיו.
נהר ספרים
מאת: אלבר לונדר
תיאור: אלבר לוֹנְדְר (1932-1884), צרפתי לא-יהודי, מגדולי העיתונאים החוקרים הבין-לאומיים במחצית הראשונה של המאה העשרים, ביקר בפלשתינה סמוך למאורעות 1929 וחזר לכאן מיד אחריהם. לביקוריו קדם תחקיר מקיף שהוביל אותו לווייטצ'פל – הגטו הגדול של לונדון, אל ה"יהודים הפראיים" ברוסיה התת-קרפטית, ולאחר מכן אל יהודי טרנסילבניה, בסרביה, בוקובינה, גליציה, ורשה – ומשם לתל-אביב, יפו, ירושלים, צפת. הוא דיווח לקוראיו בהתרגשות אנושית ובכישרון עיתונאי וספרותי על מה שראו עיניו ושמעו אוזניו. לוֹנְדְר ניסה להבין מדוע נמשכים יהודים לארץ הזאת, איך נוצר ה"יהודי החדש", מהו יחסם של המנהיגים הערבים בפלשתינה לתופעה הציונית ומה צופן העתיד לשני העמים הללו. ואכן, רגישותו של מי שהתעתד להיות משורר והיה ל"גרנד רפורטר", אִפשרה לו לחזות את העתיד. לונדר שאף לשמש פֶּה לכל אלה שהחיים לא חייכו אליהם, והגיע למחוזות הנידחים ביותר של הסבל האנושי. כך כתב על סחר העבדים באפריקה השחורה, על ניצולם המחפיר של דולי הפנינים במפרץ הפרסי, על הסחר האכזרי בנשים לצורכי זנות במרסיי ובבואנוס איירס, על המצב הנורא בבתי הכלא ובמושבות העונשין הצרפתיות. מאותה נקודת מבט טיפל ב"שאלה היהודית". הנושא נראה לו שייך לסוגיית הצדק והעוול בהיסטוריה המתהווה של האנושות. את התוצאות המדהימות והמרתקות אפשר לקרוא בספר הזה, היהודי הנודד הגיע, הרואה עתה אור לראשונה בעברית.
נהר ספרים
מאת: אפיקטטוס
תיאור: "הדברים הקיימים נחלקים לשני סוגים: אלה הנמצאים בשליטתנו ואלה שלא. הדברים שבשליטתנו הם: דעה, דחף, תשוקה, הימנעות, ובקיצור — כל מה שהוא פרי עשייתנו. הדברים שאינם בשליטתנו הם: הגוף, נכסים, מוניטין, משרות ובקיצור — כל מה שאינו פרי עשייתנו (...)
זכור, אפוא, כי אם תחשיב כחופשי את מה שהוא משועבד מטבעו ואת הדברים התלויים באחרים כדברים פרטיים שלך, אזי יעמדו בדרכך מכשולים, תסבול, תהיה טרוד ותאשים הן את האלים והן את בני האדם. ואולם, אם תחשיב כשלך רק את מה שהוא שלך בלבד ואת מה שתלוי באחר — בהיותו אכן כך — כתלוי באחר, אזי איש לא יטרידך לעולם, לא יעכבך, לא תמצא עצמך מאשים שום אדם, לא תוכיח אף לא אחד, לא תעשה בניגוד לרצונך אף לא דבר אחד, לא יאשימך איש, לא יהיה לך אויב, שהרי ממילא לא תסבול איזשהו נזק."
כך נפתח החיבור "המדריך" (במקור "אנכיירידון", ספר שימושי קטן שאפשר לשאתו לכל מקום), תמצית תורתו הפילוסופית של אפיקטטוס, המתמקד בנושאי המפתח של משנתו הסטואית.
אפיקטטוס נולד בשנת 55 לספירה לערך בדרום־מערב טורקיה. שנת מותו לא ידועה. במשנתו הוא מגלם את עיקרי האתיקה הסטואית, אך שלא כסטואים אחרים, הוא פונה אל ההמונים ולא רק למעטים שבעבורם הפילוסופיה הסטואית הציבה אתגר אינטלקטואלי. לדעתו, רק אלה המכירים באומללותם ובחולשותיהם יכולים להפיק תועלת מדברי הפילוסופים. אפיקטטוס שאף להפוך את האדם לבלתי־תלוי בתהפוכות החיים, וכמי שחווה חיי עבדות, שם את הדגש על הדבר שעליו אין איש יכול לשלוט מלבד האדם עצמו — התבונה.
המתרגם אברהם (אבי) ארואטי, נולד ב־ 1976 בישראל. לומד ומלמד בחוג ללימודים קלאסיים באוניברסיטת תל אביב. עוסק בעיקר בשירה האֶפית היוונית והלטינית וכן בהוראת אנגלית, היסטוריה ומיתולוגיה של העולם הקלאסי במסגרות אקדמיות שונות.
נהר ספרים
מאת: ראובן מירן
תיאור: "הרחק הרחק, בקצה העולם, יש לי אמא. אמא מקסימה, בלונדינית קודם כול, בעלת עיני תכלת גדולות, כמו מים שאין להם סוף. פיה המוזהב מחייך תמיד ועורה השקוף צבוע אדום. אמי תחזור ביום מן הימים, אני מקווה. אמצא אותה זקנה, חיוורת אך בלבי לעד אמי תופיע צעירה, מאושרת, יפה, רעננה... היא תישאר אמי המקסימה לנצח. מאוחר, חזרתי למיטה. השמים צבועים כחול כהה. הצבעים המרהיבים נעלמו. רוח קלה נושבת מהחלון הפתוח קמעה. אני הולכת לישון. הירח עולה. להתראות, יומני היקר; הערב, שפכתי את לבי. והוקל לי... רק לכאורה. הערב, אחשוב על האנשים שאני אוהבת כל כך."
את השורות התמימות והעצובות האלה כתבה ב־ 1942 מוניק, אחת מאלפי ילדים יהודים מוסתרים בצרפת במלחמת העולם השנייה. ב־ 1939 היו בצרפת כשבעים ושניים אלף ילדים יהודים. ב־ 1945, לאחר שחרור צרפת מהכיבוש הגרמני ונפילת ממשלת וישי משתפת הפעולה, נותרו כשישים אלף מהם בחיים. רבים מהם חבים את חייהם לאלפי צרפתים לא־יהודים אלמונים, שהסתירו אותם בבתיהם תוך חירוף נפשם ונפש יקיריהם.
נהר ספרים
מאת: איפוליט טן
תיאור: הספרון "חייו והשקפותיו הפילוסופיות של חתול" הוא פרודיה פילוסופית המובאת לקורא כיומנו של חתול פילוסוף, המציג את השקפותיו על מהות החיים, פשרם וטבעם. יצירה זו מהווה אתנחתא משעשעת בין יצירותיו הידועות והגדולות של איפּוֹליט טֵן — היסטוריון, פילוסוף ומבקר אמנות וספרות צרפתי, מן הנחשבים והמשפיעים בצרפת במאה התשע עשרה.
הטקסט הזעיר הזה, שנחבא במשך שנים בתוך יצירה גדולה יותר, הוא סיפור מפוכּח, ציני ולעתים אכזרי — אך בה בעת שופע הומור ומעורר למחשבה על מהות החיים ועל דרך הִתנהלותו של העולם. לא קשה למצוא בו מקבילות לחיינו היום בסביבתנו האישית, החברתית, התרבותית והפוליטית.
איפּוֹליט טֵן (1893-1828), חבר האקדמיה הצרפתית — היסטוריון, פילוסוף, מסאי, סופר ומבקר ספרות צרפתי מן הנחשבים, הנודעים והמשפיעים ביותר בתקופתו — ובה בעת מן המותקפים ביותר. טֵן, שהתקומם נגד התפיסה הרומנטית בפילוסופיה, באמנות ובספרות, השפיע על יוצרים נטורליסטים רבים ובראשם אמיל זולה.
נהר ספרים
מאת: ויקטור הוגו
תיאור: ביום שבו חוסלה הדמוקרטיה בארצו, עמדו לפני הסופר והמשורר ויקטור הוגו שתי אפשרויות: להניח למשטרה החשאית לעצור אותו באשמת התנגדות למשטר, או להגלות את עצמו אל מחוץ לגבולות המדינה.
ויקטור הוגו בחר באפשרות השנייה. עשרים שנות הגלות, שבמהלכן סירב להצעת חנינה, היו השנים הפוריות ביותר בחייו. בגלות כתב את הגדולות ביצירותיו, והרחק ממולדתו הוא חש יותר קרוב אליה.
בספר קטן וייחודי זה מתאר מי שנחשב לגדול משורריה של צרפת הנאורה בכל הזמנים את הגלות כחוויה מעצימה ומשחררת, חיונית להשלמת האדם עם מצפונו האישי והלאומי.
נהר ספרים
מאת: אוגוסט סטרינדברג
תיאור: לא לגמרי סוציאליסט, לא ממש אנרכיסט, ללא ספק ניהיליסט ומעל הכול אדם מוטרף הכואב את כאב ההשפלה והאי־שוויון שהם מנת חלקם של מיליוני בני אדם המשתייכים ל"מעמד התחתון" — המחזאי, הסופר והמסאי הגאון אוגוסט סטרינדברג (1912-1849) השכיל לגעת ברוב רגישות בנקודות הבסיסיות של המצב החברתי־פוליטי.
בטקסט זה, שנכתב לפני יותר ממאה שנה, הוא מתאר בסגנון אירוני־ סרקסטי חד כאיזמל את המצב ששרר באירופה בסוף המאה ה־ 19 והמַכֶּה בפנינו ממש בימים אלה, בתום העשור הראשון של המאה ה־ 21 עת שוטף את העולם כולו משבר כלכלי שהוא תוצאה של שבר מוסרי.
כאשר העשיר אינו גונב, לא מדובר במידה טובה. העושר שלו נובע מגניבות העבר שנעשו חוקיות, ואין לו עוד צורך לגנוב. לא להזדקק לגניבות, הרי זו המידה הטובה. העני שגונב מתוך צורך אינו אלא ממלא את חובת ההישרדות הבסיסית והולך בעקבות אינסטינקט השימור העצמי. העשיר, שגנב כדי להשביע את צימאונו לתענוגות, פושע בלי להיענש על כך כהוא זה. יתרה מכך, הוא אפילו זוכה לשכר ולגמוּל. וסוחר שהתעשר מניצול אומללותם ועליבות חייהם של האחרים זוכה לעיטור כבוד על 'השירות שעשה למען הכלל'.
(מתוך הספר)
נהר ספרים
מאת: מלקולם אקס
תיאור: הריאיונות, ההצהרות הפומביות והנאומים הכלולים בקובץ זה הם מבחר מייצג תמציתי שמשתקפים ממנו סיפור חייו, התפתחות מחשבתו, השקפותיו ופעילותו החברתית והפוליטית של מלקולם אֶקְס (אוֹמַהַה, ניו יורק, 1965-1925), המנהיג השחור האפריקני־אמריקני ששינה את פניה של אמריקה בשנות ה־ 60 של המאה ה־ 20 ותרם תרומה ייחודית לשחרורו של האדם השחור באשר הוא. מלקולם, שאביו כהן הדת הנוצרי נרצח בידי גזענים לבנים בהיותו בן שש, היה תלמיד מוכשר אך בהיעדר עידוד ואמצעים כלכליים החל את חייו הבוגרים כפושע רחוב קטן: גנב מכוניות ופורץ לדירות. בגיל 21 הוא נעצר, נשפט ונכלא בכלא בוסטון. בתקופת מאסרו התקדם מלקולם בלימודיו והחליט להתאסלם. הוא הצטרף לארגון "אוּמת האסלאם". בתקופה זו התקרב מאוד למנהיג הארגון, אֶלַייג'ה מוחמד, ואימץ את השקפתו הפוליטית־חברתית שגרסה היפרדות מוחלטת של השחורים מהלבנים באמריקה, ושיבתם ליבשת האֵם — אפריקה. מלקולם שינה את שם משפחתו ל־ X, כמקובל בתנועה זו, ששאפה למחוק את שמות המשפחה האנגליים שהוענקו לעבדים השחורים על ידי אדוניהם הלבנים.
עד מהרה התבלט מלקולם אקס כמנהיג כריזמטי. בניגוד למנהיגים מתונים כד"ר מרטין לותר קינג ג'וניור, מלקולם אקס הטיף בלהט להיפרדות מהקהילה הלבנה ולארגונה של קהילה שחורה ולא מתרפסת על בסיס עזרה הדדית וגאוות המוצא כַתשובה האפשרית היחידה לתרבות המערבית הגזענית. "נדרשת מהפכה," הוא אמר, "ומהפכה היא כמו שרֵפה ביער — תחילה היא שורפת כל מה שעומד בדרכה ורק לאחר מכן היא מתחילה לבנות עולם חדש."
דעותיו הלא־פשרניות עוררו נגדו לבנים ושחורים כאחד וב־ 1964 הוא פרש מ"אומת האסלאם" והקים תנועה חדשה שקרא לה "המסגד המוסלמי". העלייה לרגל למכה באביב 1964 חשפה את מלקולם אקס לעקרונות האסלאם באורח מוחשי וגרמה לשינוי עמוק בהשקפת עולמו. לאחר שחווה את החוויה האנושית של האחווה המוסלמית במהותה הכלל־אנושית, החל להטיף נגד גזענות, כל גזענות באשר היא, ולא רק נגד זו המופנית נגד השחורים. מעתה ראה בגזענות בעיה אוניברסלית. השינוי הזה גרר איומים על חייו מצד פעילי "אומת האסלאם" של אלייג'ה מוחמד.
ב־ 21 בפברואר 1965 , במהלך הרצאה בניו יורק, מלקולם נורה ונהרג. הרוצחים היו חברים ב"אומת האסלאם".
ככל הידוע לנו, חומרי הספר שנבחרו לא תורגמו מעולם לעברית וזהו אם כן ספר ראשון למלקולם אקס בישראל.
נהר ספרים
מאת: לוקיוס אנאיוס סנקה
תיאור: לוּקיוּס אָנָאיוּס סנקה נולד בקורדובה שבספרד בשנת 1 לפנה"ס לערך, למשפחה עשירה ממוצא איטלקי. בשנת 64, לאחר השרֵפה הגדולה ברומא ומעשי הביזה של נירון קיסר — לשעבר תלמידו — החליט סנקה להתבודד, פרש מחיי הציבור וגלה הרחק מרומא. בשנת 65 נגזר עליו להתאבד משום ששמו נקשר בניסיון ההתנקשות הכושל בחיי הקיסר. סנקה, מאבותיה הבולטים של תורת הסְטוֹאָה, הוא אחד הפילוסופים המערביים הגדולים והמשפיעים ביותר בכל הזמנים. חיבורו "על קוצר החיים" בתרגומה של נאוה כהן ראה אור בהוצאת נהר ספרים
(2010). המתרגם אברהם (אבי) ארואטי, נולד ב־ 1976 בישראל. לומד ומלמד בחוג ללימודים קלאסיים באוניברסיטת תל אביב. עוסק בעיקר בשירה האֶפית היוונית והלטינית וכן בהוראת אנגלית, היסטוריה ומיתולוגיה של העולם הקלאסי במסגרות אקדמיות שונות.
נהר ספרים
מאת: וולטר
תיאור: וולטר (1778-1694), מעמודי התווך של תקופת הנאורות וממבשרי המהפכה הצרפתית, היה ידוע בזמנו כמשורר, מחזאי, הוגה ופולמוסן, אולם כיום אנו קוראים בעיקר את הפרוזה הפילוסופית שלו.
מיקרומגס ושני הסיפורים הפילוסופיים האחרים בספר זה מביאים טעימה מענגת במיוחד מיצירתו של וולטר ומן הנושאים שהעסיקו אותו, ומעל הכול מההומור והאירוניה המאפיינים את יצירתו, והאקטואליים תמיד, אולי עתה יותר מתמיד.
נהר ספרים
מאת: ויליאם אדוארד בּורגהרד דו בּוֹיז
תיאור: נשמתם של השחורים הוא סיפור היסטורי מהפכני המתאר בלשון פיוטית את תהליך התוודעותם של מיליוני בני אדם שחורים־אמריקנים לתרבותם, לשורשיהם, לזהותם — לעצמם. המסמך ההיסטורי הזה כתוב כסיפור אישי אינטימי כובש לב ושׂכל, והוא מציג לאמריקה הלבנה לראשונה את דיוקנה החברתי־תרבותי־אנושי האמיתי של הקהילה האמריקנית השחורה. תרבות ופוליטיקה, היסטוריה ופילוסופיה, ספרות ושירת נשמה שזורים במלאכת מחשבת בסיפור הגדול הזה לכל אורכו וחושפים לפני הקורא את עולמם המופלא והמיוסר של השחורים האמריקנים הנאבקים להכרה בזכויותיהם כבני אדם וכאזרחים של ארצות הברית של אמריקה.
ויליאם אדוארד בורגהרד דו בויז ) 1963-1868 ( הוא סוציולוג, סופר ומשורר אפרו־אמריקני, פעיל זכויות האדם והאזרח, פורץ דרך ומנהיג היסטורי של המאבק השחור המתמשך לשוויון זכויות בארצות הברית במאות ה־ 19 וה־ 20 .
נהר ספרים
מאת: לב ניקולייביץ' טולסטוי
תיאור: "הפטריוטיות הייתה אולי תכונה נעלה בעולם העתיק, כאשר היא אילצה בני אדם לשרת את הרעיון הנשגב של אותה תקופה – המולדת. אך האם יכולה הפטריוטיות להיות תכונה נעלה בימינו, כאשר היא מחייבת אנשים לאידאל מנוגד בתכלית לזה של דתנו ושל המוסר שלנו; כאשר במקום הודאה בשוויון ובאחווה בין כל בני האדם נקבעת כחובה שליטתה של מדינה או של אומה אחת על כל האחרות? אך מהו אותו רגש אצילי, אשר לדעת המעמדות הגבוהים יש להשרישו בלבם של בני העם? בהגדרתו הפשוטה ביותר, אותו רגש אינו אלא העדפת האומה – או המדינה – על פני אומה או מדינה של כל אדם אחר..."
(מתוך על הפטריוטיות)
אני זוכר את ההפתעה המשמחת שנכונה לי כאשר חבר ועמית ותיק שלי, אדם שאפתן מאוד שהקדיש את כל חייו לשירות הצבאי וזכה באותות כבוד ובדרגות גבוהות ביותר (שָליש אישי ואלוף) סיפר לי שהוא שרף את ה"זיכרונות" שכתב על המלחמות שבהן נטל חלק, מכיוון ששינה את השקפתו על הפעילות הצבאית, וכעת כל מלחמה היא מעשה מושחת בעיניו, ואין לעודד את קיומה על ידי נטילת חלק בה, אלא להפך, יש לערער את האמון בה בכל דרך אפשרית. קצינים רבים חושבים בדיוק כמוהו, אף שאינם אומרים זאת כל עוד הם משרתים בצבא. האמת היא שלא ייתכן קצין נבון שחושב אחרת..."
(מתוך תזכורת לקצין)
"אתה חייל. לימדו אותך לירות, לדקור, לצעוד...לימדו אותך קרוא וכתוב, הובילו אותך לתרגילים ומצעדים; ייתכן שנקלעת למלחמה ונלחמת בטורקים או בסינים, וצייתָ לכל הפקודות. אפילו לא עלה בדעתך לשאול את עצמך: האם טוב או רע הוא הדבר שאתה עושה? ואז מתקבלת פקודה שהגדוד או הפלוגה שלך חייבים לצאת, מצוידים בכדורים חיים. אתה יוצא או נוסע בלי לשאול לאן מובילים אותך...
(מתוך תזכורת לחייל)
נהר ספרים
מאת: לוקיוס אנאיוס סנקה
תיאור: "רוב בני האדם, פָּאוּלינוּס, מלינים על רשעותו של הטבע: על כך שאנו נולדים למשך חיים קצר, על כך שמידת הזמן הקצובה לנו חולפת כה מהר, כה בחטף, עד שלמעֵט אנשים ספורים, חייהם של השאר נקטעים בעצם ההיערכות לקראתם. ועל מה שנדמה בעיניהם לצרת הכלל נאנחים לא רק האספסוף וההמון הפוחז: רושם זה עורר מחאות גם מפי אנשים נודעים. מכאן אִמרתו של גדול הרופאים, 'החיים קצרים, ארוכה האומנות'.
מכאן גם טענתו של אריסטו בהתנצחו עם הטבע, טענה שכלל אינה הולמת אדם חכם כמותו, שהטבע העניק לחיות חיים ארוכים עד מאוד, כך שהן עשויות לחיות על פני חמישה או עשרה דורות, ואילו לאדם, שנולד למעשים רבים וגדולים קבע מסלול חיים קצר הרבה יותר.
לא זמן מועט יש בידינו אלא שאנו מאבדים זמן רב. חיינו ארוכים דיים והם נקצבו לנו ברוחב לב לשם הגשמת הדברים הגדולים ביותר, אם רק נכלכל אותם בתבונה עד תומם. ואולם, כאשר הם נמוגים בגלל בזבזנות ורשלנות, כאשר אין הם מוקדשים ולו לדבר טוב אחד, הרי רק כשקִצנו דוחק אנו מבינים שחיינו חלפו מבלי שהבחנו בכך."
לוּקיוּס אָנָאיוּס סנקה נולד בקורדובה שבספרד בשנת 1 לפנה"ס לערך, למשפחה עשירה ממוצא איטלקי. בשנת 64, לאחר השרֵפה הגדולה ברומא ומעשי הביזה של נירון קיסר — לשעבר תלמידו — החליט סנקה להתבודד, פרש מחיי הציבור וגלה הרחק מרומא. בשנת 65 נגזר עליו להתאבד משום ששמו נקשר בניסיון ההתנקשות הכושל בחיי הקיסר. סנקה, מאבותיה הבולטים של תורת הסְטוֹאָה, הוא אחד הפילוסופים המערביים הגדולים והמשפיעים ביותר בכל הזמנים.
מתרגמת הספר, נאוה כהן, מוסמכת החוג ללימודים קלאסיים באוניברסיטת תל אביב. לימדה רומית ויוונית עתיקה בחוג ללימודים קלאסיים בשנים תשס"א - תשס"ו.
נהר ספרים
מאת: פלוטרכוס
תיאור: "אל לנו לפסוח גם על הדברים השכיחים אלא להקצות להם מחשבה ולהוקיר תודה שאנו חיים, בריאים, רואים את אור השמש, שאין מלחמה או מחלוקת, שהאדמה מאפשרת לעבד אותה והים נוח להפלגה, לאלה הרוצים בכך; הרי ביכולתנו לדבר, לעשות, לשתוק ולהינפש. דברים אלה, בהימצאם, יְשמחו אותנו יותר, אם נעלה ברוחנו תמונת מצב דמיונית שבה הם אינם קיימים ונזכיר לעצמנו תכופות עד כמה הבריאות היא דבר נכסף לחולים, השלום לנלחמים, רכישת מוניטין וידידים לזר לא מוּכּר בעיר כה גדולה, וכמה כואב כשדברים אלה נגזלים לאחר שהיו ברשותנו. אם ננהג כך, לא ייראה בעינינו שום דבר כבעל ערך גדול כאשר יאבד, אך בהיותו שלם ובטוח — כזניח (שהרי אם דבר מה אינו ברשותנו ערכו לא גדֵל בשל כך), וכן אל לנו לרכוש דברים ולהחשיבם כגדולים ולרעוד מפחד — כאילו מדובר ברכוש גדול — פן יגזלו מאיתנו, ובכל זאת, כשהם ברשותנו — לפסוח ולזלזל בהם כלא ראויים לכלום. אלא, יש להרבות ולהשתמש בהם כדי לשמוח ולהפיק מהם הנאה, כך שגם את אובדנם, אם יקרה, נוכל לשאת ביתר קלות."
פּלוּטַרכוֹס, היסטוריון, ביוגרף ופילוסוף יווני, נולד בשנת 46 לספירה בערך במרכז יוון, מת בשנת 120 בערך. מוצאו ממשפחה עשירה וספוגת תרבות; את רוב חייו חי ביוון, אם כי ביקר במצרים ובאיטליה ואף לימד ברומא. חוג מכריו וידידיו היה רחב ביותר. בצעירותו למד פילוסופיה באתונה.
ב"על שלוות הנפש" פּלוּטַרכוֹס עוסק בשביעות הרצון, כלומר בנינוחות, בחדווה ובשלווה — מונחים המבטאים את היכולת לשאת את המציאות בשוויון נפש, אך לא באדישות מוחלטת, אלא מתוך התמודדות פעילה המהולה בשמחה ובביטחון פנימיים. פלוטרכוס דן כאן באיזון הנפש, ברוגע, בשלווה הפנימית, בחיים המאושרים.
המתרגם אברהם (אבי) ארואטי, נולד ב־ 1976 בישראל. לומד ומלמד בחוג ללימודים קלאסיים באוניברסיטת תל אביב. עוסק בעיקר בשירה האֶפית היוונית והלטינית וכן בהוראת אנגלית, היסטוריה ומיתולוגיה של העולם הקלאסי במסגרות אקדמיות שונות.
נהר ספרים
מאת: צבי צרי
תיאור: שוברט הוא רומן ביוגרפי מרתק, ראשון ויחיד מסוגו בעברית, המחיהֶ את סיפור חייו של פרנץ שוברט — המלחין שבטהובן אמר עליו כי "יש בו ניצוץ אלוהי", ועל אף זאת לא זכה לתהילה בימי חייו הקצרים.
פרנץ שוברט, הצעיר החביב, נעים ההליכות והתמים, שנוּצל על ידי מו"לים ממולחים ושרד רק בזכות ידידיו ואוהביו, עד מותו בגיל 31 והוא עני וחולה — היה מראשוני המלחינים הגדולים של התקופה הרומנטית. כיום הוא נחשב לגדול המלחינים המלודיסטים לצידו של רוסיני, וידוע כאביו מולידו ומעצבו של הלִיד, השיר האמנותי, שלמילותיו גילה יחס של קדושה. ברוח זו הלחין את יצירותיהם של גתה, היינה ואחרים. המגע עם שירתו של גתה, כבר בראשית דרכו כמלחין לִידֶר, סייע בידי שוברט ליצור את המודל של הליד. מודל זה שימש אבן דרך לבאים אחריו: שומאן, מנדלסון, ברהמס ואחרים.
שוברט, המבוסס על מחקר תיעודי רְחב היקף ועל מאות מקורות היסטוריים, מזמַן מפגש נדיר עם המלחין הגאון הנחבא אל הכלים הזה, וחושף את אישיותו הרומנטית המיוסרת והמאושרת כאחד — על רקע התקופה שחי בה.
צבי צֹרי הוא מחנך מוזיקלי שהעמיד תלמידים הרבה, ובהם מנגנים, מלחינים, מוזיקולוגים ומורים למוזיקה.
בין ספריו נמנים "יסודות התאוריה של המוסיקה", הוצאת המחבר (לתלמיד, 1975; מדריך למורה, 1992); "דרכים בהוראת הסולפג'" (הוצאת המחבר, 1996); "יומנו של מוצרט" (אור תו, 1999).
נהר ספרים
מאת: תאופיל גוטייה
תיאור: זה החיבור הנרחב והמעמיק מבין ארבעה חיבורים על שרל בודלר, פרי עטו של תאופיל גוטייה (1872-1811), הסופר שבודלר הקדיש לו בהערצה את קובץ שיריו הנודע פרחי הרע. מונוגרפיה קצרה זו, יצירת ספרות יפהפייה לעצמה, מופיעה עתה לראשונה בתרגום לעברית. היצירה טעונה באבחנות דקות ובעדויות אַרְס פואטיות על גדול המשוררים "המקוללים" ועל בני דורו — יוצרים שהטביעו חותם על השירה, על הספרות ועל האמנות הצרפתית והעולמית.
נהר ספרים
מאת: צבי צרי
תיאור: בטהובן — בעין הסערה מגולל באופן מרתק את קורות חייו של בטהובן. דמותו המיתית כמעט של המלחין הגדול נפרסת לפנינו ברומן ביוגרפי המבוסס על תיעוד מהתקופה ועל מכתבים ומחקרים, התורמים לבניית דמות של אדם ענק, על ייחודו ועל גדולתו, ובה בעת על מגבלותיו.
תוך כדי קריאה אנו מתוודעים לחיי היומיום של בטהובן — ליחסיו עם סביבתו הקרובה והרחוקה ולקשר העמוק שלו לטבע, ונחשפים להתפתחותו האמנותית.
בספר זה משכיל צבי צרֹי להציג את אישיותו הרב־גונית והמיוחדת של בטהובן מכמה נקודות מבט: הפן האמנותי — היוצר זוכה להכרה בדורו, אך מתקשה בסוף חייו להיות מובן אף לבני חוגו; הפן הפוליטי — האמן המרדן והסורר מושפע מן הרוח המשחררת של המהפכה הצרפתית; הפן האישי — בטהובן מתוסכל מבריאותו הלקויה ומהתחרשותו, וגם מאי יכולתו להקים משפחה ומאכזבתו הגדולה בימיו האחרונים: כישלונו באימוץ אחיינו הצעיר.
בטהובן — בעין הסערה הוא שער כניסה ראוי ומאלף לעולמו של המלחין, וימצאו בו עניין רב הן חובבי מוזיקה — מנגנים ומאזינים, והן מי שמוזיקה היא עיסוקם המרכזי.
נהר ספרים
מאת: פרדריק דאגלס
תיאור: האוטוביוגרפיה עבד אמריקני, סיפור חייו של פרדריק דאגלס היא סיפור חייו של עבד שחור המספר את חייו מנהמת לִבּו - מיום היוולדו באחוזה של בעלי עבדים בדרום ועד לבריחתו אל החופש והתייצבותו בשורה הראשונה של הלוחמים נגד העבדות.
פרדריק דאגלס (1818-1895), שלמד קרוא וכתוב בהיחבא, הוא העבד הראשון שכתב את סיפורו במו-ידיו. תיאור חיי היומיום של העבדים, האכזריות הפיזית והפסיכולוגית שהיו לה קורבן, ותהליך הפיכתו של עבד לאדם חופשי ברוחו ובגופו - הִקנו למחבר תהילת עולם.
הספר עבד אמריקני, סיפור חייו של פרדריק דאגלס הוא סיפור מרתק, עוצר נשימה ומעורר למחשבה, מסמך בעל חשיבות ראשונה במעלה במאבק נגד הגזענות באשר היא ועל כל גווניה ותופעותיה. הספר נלמד כיום באוניברסיטאות בארצות הברית כנדבך חיוני להבנת ההיסטוריה של מאבק האמריקנים השחורים לשוויון זכויות ולהכרה אזרחית.
עבד אמריקני, סיפור חייו של פרדריק דאגלס נחשב יצירת מופת היסטורית וספרותית הממשיכה לרגש מיליוני קוראים ברחבי העולם. עתה מופיע ספר מכונן זה לראשונה בעברית וזאת על פי המהדורה המקורית במלואה כפי שראתה אור בארצות הברית ב-1845.
נהר ספרים
מאת: נלסון מנדלה
תיאור: נלסון מנדלה, האיש שהואשם בבגידה במולדתו ובדיוק שלושים שנה אחר כך היה לנשיאהּ, השמיע באוזני שופטיו דברים הנקראים כיום, ממרחק הזמן, כסיפור מרתק המשקף את תולדות מאבקו האוניברסלי והנצחי של האדם למען כבודו וחירותו.
הניסיון הדרום אפריקני מלמד שאפשר לפתור קונפליקט דמים המְעמֵת זה שנים רבות שני עמים בארץ אחת, ואף לעשות זאת בדרך דמוקרטית אמיתית. התנאי הכמעט יחיד לכך: הימצאותם של מנהיגים בעלי תבונת לב משני צדי המתרס, שמתוך סְבַך המציאות המורכבת והקשה יובילו את עמיהם להכרה שעליהם להמיר את נכונותם למות למען מולדתם בָּרצון לחיות בעדה.
"אני נכון למות" רואה עתה אור לראשונה בעברית כספר בנוסח המלא ובליווי הערות, תקציר אירועים ואחרית דבר. זהו מסמך אנושי חשוב לפי כל אמַת מידה היסטורית, מדינית, מוסרית, חברתית ותרבותית. משולבים בו חומרים מאירי עיניים שיש בכוחם להקרין תקווה אל־מול מכלול ההתרחשויות והאירועים המשפיעים עתה על חיינו וקובעים את גורלנו.
נהר ספרים
מאת: רלף וולדו אמרסון
תיאור: בשש המסות מרחיבות הדעת המקובצות ב"איש העולם" מציג ר' וו' אמרסון את האדם לא רק כפי שהוא אלא גם כפי שהוא יכול להיות.
לכל אדם יש זכות, אחריות ויכולת להנהיג את חייו ובידיו המפתח להגשמת עצמו ולהשגת אושרו.
אמרסון מצליח ליצור שילוב מקורי בין רוח מרדנות אינדיבידואליסטית לבין כמיהה לכוח עליון נשגב; בין התנגדות דעתנית לכל סוג של שררה לבין חזון רומנטי של נדיבות לב ואהבה.
כל קורא ימצא במבחר צנוע זה מראה שממנה תשתקף גם ערגתו שלו לחיים חופשיים, ערכיים ומאושרים יותר.
הוגה הדעות, המסאי והמשורר רלף וולדו אמרסון (1802 - 1803) נחשב לאינטלקטואל האמריקני הראשון. במרכז הגותו עומד האדם כישות חופשית המחוברת לעולם באופן בלתי אמצעי, פרט ייחודי שבכוחו להנהיג את חייו בעצמו למען רווחתו ואושרו ולטובת החברה כולה.
נהר ספרים
מאת: פול לפארג
תיאור: פּוֹל לַפַארג (1842-1911) הוא סופר והוגה דעות צרפתי־יהודי־מולאטי־קובני וחתנו של קרל מרקס. חייו שזורים בתולדות המהפכה החברתית בעולם המערבי במאה התשע עשרה, אך דומה שדבריו כאילו נכתבו בימינו, כאן ועכשיו. זה התרגום העברי הראשון של "הזכות לעצלות". מקצת כתביו תורגמו ליידיש וראו אור במזרח אירופה בתחילת המאה העשרים.
נהר ספרים
מאת: גזביה דה מסטר
תיאור: גזביה דה מסטר (1852-1763), קצין צעיר בצבא ממלכת סרדיניה ולימים גנרל בצבא רוסיה הצארית, הוא מספר אינדיבידואליסטי, ספרותי ומודרני.
מבחינת מיקומו בתולדות הספרות האירופית, "מסע סביב חדרי", שהוא ספרו הידוע ביותר, שייך לתקופה שכונתה בשם "הקְדם-רומנטיקה" או "עידן הרגישות", מבית מדרשם של רוּסוֹ ושל דידרוֹ.
דה מסטר כתב את מסע סביב חדרי בטוֹרינו ב-1794. הספר ראה אור לראשונה שנה לאחר מכן בלוֹזאן ומאז הודפס במהדורות אינספור בצרפת ותורגם לשפות רבות. עתה הוא רואה אור לראשונה בעברית.
קצין צעיר נידון לארבעים ושניים ימי ריתוק לחדרו לאחר שהורשע בעבֵרת משמעת: נטילת חלק בדו-קרב על ענייני כבוד עם קצין אחר. התוצאה - אחת היצירות החינניות בתולדות הסיפורת הצרפתית.
נהר ספרים
מאת: אטיין דה לה בואסי
תיאור: בספר זה בוחן לה בּוֹאֶסי, ידידו הנערץ של מונטֶן, את תופעת העריצות, ובעיקר את השאלה כיצד קורה שמיליוני אנשים תבוניים בוחרים לוותר על חירותם ולהשתעבד לעריץ.
חיבור מהפכני זה הסעיר את דעתם של משכילים ואינטלקטואלים בכל דור ודור והוא רלוונטי לכל תחומי החיים שבהם מתקיימים יחסי שליט-נשלט המבוססים על שעבוד והשתעבדות בין בני אדם.
נהר ספרים
תיאור: ל"אוטוביוגרפיה" של בנג'מין פרנקלין ( 1790-1706 ), המדינאי, הוגה הדעות ואיש המדע, שרבים רואים בו את האמריקני האולטימטיבי — שמור מקום של כבוד בתולדותיה של האומה האמריקנית. פרנקלין פותח צוהר לדורות רבים של קוראים להבנה טובה יותר של אמריקה ושל הפוטנציאל הגלום בה, ומאפשר להכיר מקרוב את ערכי התרבות שתרמו להפיכת הקולוניות לשעבר של האימפריה הבריטית לאומה החזקה, העשירה והמשפיעה מכולן.
"האוטוביוגרפיה" ראתה אור במאות מהדורות, תורגמה לעשרות שפות ומעולם לא נס ליחה. היא חושפת את אישיותו ואת סיפור חייו המרתקים והרבגוניים של בנג'מין פרנקלין — אחד האבות המייסדים של ארצות הברית — ואת הדינמיות של ההתיישבות באמריקה הצפונית שהובילה ליצירתה של ארצות הברית ולעלייתה של הדמוקרטיה האמריקנית.
נהר ספרים
מאת: פול ואלרי
תיאור: יצירת המופת השירית "בית הקברות הימי" מאת פול ואלרי, אחד מענקי השירה הצרפתית והמערב-אירופית במאה העשרים, מובאת כאן בתרגום כפול – פיוטי ומילולי – מאת המשורר והמתרגם דורי מנור, חתן פרס טשרניחובסקי לתרגומי מופת.
עוד כולל הספר מסה מאת פול ואלרי על חיבור "בית הקברות הימי" ומבחר הרהורים על השירה פרי הגותו של המשורר הגדול. לתרגומו צירף דורי מנור מסה נרחבת מפרי עטו, "מעבדת המתרגם", והוא חושף בה את "אחורי הקלעים" של מלאכת התרגום, על שלל שיקוליה והכרעותיה. מסה זו היא טקסט מקצועי חיוני לכל מתרגם שירה ופרוזה מכל שפה ולכל לשון.
נהר ספרים
מאת: מרקוס אורליוס
תיאור: מרקוס אַוּרליוּס, הקיסר והפילוסוף הרומי, הוא מן השליטים היותר נאורים בהיסטוריה של האנושות. תפיסתו מושפעת מכתביהם של הפילוסופים הסטואים שקדמו לו ובראשם סנקה ואפיקטטוס. בד בבד עם ניהול ענייני המדינה וניהול המלחמות שטלטלו את האימפריה העלה אורליוס על הכתב את הלכי נפשו – כנראה בעשור האחרון לחייו.
רשימותיו הן מעין יומן אישי האוצר את מחשבותיו על עולם ומלואו. מרקוס לא יעד את חיבורו לפרסום, ואופיה האקלקטי משהו של הרצאת הדברים מצביע על כך.
נראה כי הייתה זו יד המקרה שחיבורו השתמר והגיע לידינו. הגיגיו של מרקוס אורליוס, רובם ככולם, הם סדרת תרגילים רוחניים. תכלית האימון הרוחני היא אחת: לחשל את האדם לחיות את חייו כהלכה בעולם הזה ולפתח מודעות מושכלת ורגישות תבונית הן לעצמו הן לסובב אותו. מתרגם הספר, אברהם ארואטי, נולד ב-1976 בישראל. תרגומיו לספרים: "על החיים המאושרים" מאת סנקה (שנכללים בו גם המסות "על הפנאי" ו"על שלוות הנפש"); "על שלוות הנפש" מאת פלוטרכוס, ו"המדריך" מאת אפיקטטוס – ראו אור בהוצאת נהר ספרים בשנת 2010 וזכו להערכה רבה. ב-2012 ראה אור תרגומו לאיליאדה של הומרוס בהוצאת מאגנס. ארואטי לומד ומלמד בחוג ללימודים קלאסיים באוניברסיטת תל אביב.
נהר ספרים
מאת: צבי צרי
תיאור: ספר זה, המגולל את תולדות חייו של המלחין בלה ברטוק, הוא בעיני אירוע חשוב בתחום הכתיבה על מלחינים ידועי שם במאה העשרים.
ברטוק נמנהֶ עם הדמויות הקלאסיות של המוזיקה המודרנית — אותה מוזיקה שצמחה מתוך הרומנטיקה של המאה התשע עשרה והציבה אתגרים חדשים לנגנים ולקהל המאזינים.
באישיותו הרבגונית כפסנתרן, כמלחין, כפדגוג וכמוזיקולוג, תרם ברטוק תרומה גדולה למוזיקה של המאה העשרים, וכבש את מקומו כמייצג של מי שידעו לשלב חידוש עם מסורת, חופש עם משמעת, ומקוריות עם יכולת תקשורתית רבת משמעות.
בספרו של צבי צֹרי באות כל התכונות הללו לידי ביטוי: לצד האמת ההיסטורית, המבוססת על עיון ומחקר בתולדות המלחין, מוגש לקוראים תיאור סיפורי מעניין על חייו המקצועיים, החברתיים המשפחתיים והאישיים של ברטוק. מקצת הסיטואציות המתוארות הן פרי דמיונו של המחבר, אך אלה נותנות למהלך הדברים צביון חי ונושם, ואינן פוגמות באמת ההיסטורית.
ראוי לציין שלצד התעתיק העברי של השמות המוזכרים בספר, השמות מופיעים בדרך כלל גם בשפות המקור, והדבר עוזר לקוראים לבסס את הידע שלהם בתולדות המוזיקה של המאה העשרים.
יש לקוות שספרו זה של צבי צֹ רי יזכה להצלחה שלה זכה ספרו רחב ההיקף על בטהובן.
פרופ' צבי אבני,
מוותיקי המוזיקאים בישראל
צבי צֹרי הוא מחנך מוזיקלי שהעמיד תלמידים הרבה ובהם מנגנים, מלחינים, מוזיקולוגים ומורים למוזיקה. בין ספריו נמנים: "יסודות התאוריה של המוסיקה" (לתלמיד, 1975 ; "מדריך למורה" 1992 — הוצאת המחבר); "דרכים בהוראת הסולפג'" (הוצאת המחבר, 1996); יומנו של מוצרט" (אור תו, 1999); "שוברט — מבט אל עולמו" (נהר ספרים, 2010 ); "בטהובן – בעין הסערה" (נהר ספרים, 2011 ).
נהר ספרים
מאת: יהודה באואר
תיאור: "העם המחוצף" שונה בתכלית מספריו עד כה של יהודה באואר – מגדולי ההיסטוריונים של השואה במאה ה-20. באואר מתבונן בתולדות העם היהודי בדרך ביקורתית מושחזת ובסגנון רווי הומור ואירוניה, מתוך זעם נלהב שנובע מאהבה עמוקה. מי שמבקשים לדעת ולהבין מי אנחנו והיכן אנחנו חיים – אינם יכולים שלא לקרוא את הספר הזה.
כך כותב באואר במבוא לספר:
"אני מודה שהספר המוצג פה לפני הקורא הוא בעצם מעשה רמייה. היסטוריון של השואה, מלאכתו מבוססת על מציאת תיעוד שיוכיח את תקפות התיאורים והניתוחים של מאורעות היסטוריים, והנה כאן הוא מציג ספר חף כמעט מהערות שוליים. היסטוריון שטוען טיעונים, אך אינו מטריח עצמו להוכיח אותם על ידי ציטוטים מתאימים, הסתמכות על בני סמכא בעניינים שבהם הוא דן, וכיוצא באלה. זה היסטוריון זה? יאמרו המלעיזים; לוּ היה צעיר יותר, אין ספק שהיה צריך לשלול ממנו את זכות ההוראה באוניברסיטה. ואני מסכים עם ביקורת כזאת, כי אכן כך הדבר: אני מציג כאן תזות ודעות בלא להוכיח אותן בדרך המקובלת."
נהר ספרים
מאת: מרקוס טוליוס קיקרו
תיאור: מרקוס טוליוס קיקרו (43-106 לפנה"ס), מגדולי אנשי הרוח בכל הזמנים, החל את דרכו כעורך דין מצליח. אף שלא היה ממעמד האצולה, עלה בידו להתקדם במסלול המשרות הציבוריות עד שהיה לקונסול בשנת 63 .
שנות חייו חופפות למעשה את חבלי גסיסתה של הרפובליקה הרומית.
קיקרו היה גדול נואמיה של רומא וככזה שימש מופת לאיש משכיל ורחב אופקים, שכל כולו נתון ללימוד וקריאה מתמשכים, בעיקר בכתבי הפילוסופים היווניים.
הוא היה אמן הלשון הלטינית, וכתביו מצטיינים בסגנונם הבהיר והפשוט; אף במשפטיו הנפתלים ביותר לא נעדרת עקיבות טיעוניו והגיון הדברים נהיר לקורא.
'בעל הידידות' מציג לפנינו קיקרו שיחת רעים ומנתח את משמעותה של ידידות אמת.
נהר ספרים
מאת: תאופיל גוטייה
תיאור: "אם צריך לדרוש במפגיע יופי ממישהו, הרי זה בלי שום ספק מרקדנית.
כל העולם רשאי להיות מכוער, למעט השחקנים והשחקניות, הרקדנים והרקדניות. אפשר לסבול שחקנית בעלת כישרון גדול שאינה נעימה חיננית, אבל רקדנית חייבת בהחלט להיות יפה מאוד.
הריקוד הוא אמנות חושנית בתכלית, חומרית בתכלית, שאינה מדברת אל הרוח ולא אל הלב, אלא פונה לעיניים."
(תאופיל גוטייה).
תאופיל גוטייה (1872-1811)  — סופר ומשורר אסתטיציסט, גדול מבקרי המחול במאה התשע עשרה, ליווה בלשונו השנונה ובקולמוסו המושחז את פריחתו של הבלט הרומנטי בפריז.
שארל בודלר כינה אותו ה"רב־מג" של הספרות הצרפתית ולדברי הסופר הנרי ג'יימס "ספק אם מצוי בספרות בת־ ימינו עוד גאון כה מושלם מטבעו."
נהר ספרים
מאת: צבי צרי
תיאור: "יוזף היידן הוא אחד מאותם יוצרים גדולים שכוכבם מזהיר עוד ועוד עם חלוף השנים.
העומק הבלתי נתפס של יצירותיו, האחידות והבשלות של השפה האמנותית שלו והרעננות של המוזיקה שלו — הפכו אותו לאחת הדמויות המרכזיות בתולדות המוזיקה המערבית.
לביוגרפיות של מוצרט, בטהובן, שוברט וברטוק, שכתב צבי צֹרי, מצטרפת עתה הביוגרפיה המרגשת של היידן.
הספר נקרא בנשימה עצורה.
סיפורו של הילד מהכפר, שהתגלגל לעיר הגדולה, בילה לאחר מכן שנים רבות בחצרו של נסיך שהיה חובב מוזיקה מושבע ובגיל מבוגר יחסית יצא משם והגיע ללונדון, שם נעשה כוכב של ממש — הוא סיפור מרתק.
הטרגדיה האישית הגלומה בסיפור נישואיו הלא מאושרים, בימי העוני שעברו עליו בדרך לתהילה, עבודתו החינוכית הענפה, האירועים המגוונים והלא צפויים בחצר אסתרהאזי, בווינה ובלונדון — כל אלה מוצגים בשפה קולחת ובהירה.
סיפור חייו הארוכים של יוזף היידן הוא סיפור מרתק, והבנתו מסייעת בפענוח המוזיקה שלו, שהומור ונימה טראגית, קלות ועומק שזורים בה זה לצד זה.
יוזף היידן, האדם העמוק והמשעשע, האמן החכם, המיומן ובעל הדעה, איש הרוח שידע גם מעשיוּת מהי, ניצב לפנינו באופן בהיר וממשי.
אישיותו הכובשת וסיפור חייו מעוררים בנו תשוקה גדולה להיכנס לעובי הקורה ולהאזין למוזיקה המופלאה שהשאיר לנו בשפע ובנדיבות" (פרופ' מיכאל וולפה ראש החוג לתורת המוזיקה, קומפוזיציה וניצוח באקדמיה למוזיקה ולמחול בירושלים).
צבי צֹרי הוא מחנך מוזיקלי שהעמיד תלמידים הרבה ובהם מנגנים, מלחינים, מוזיקולוגים ומורים למוזיקה.
 
נהר ספרים
מאת: מרקוס טוליוס קיקרו
תיאור: מרקוס טוליוס קיקרו ( 106 – 43 לפנה"ס ), מגדולי אנשי הרוח בכל הזמנים, גדול נואמיה של רומא, מופת לאיש משכיל ורחב אופקים, מבהיר בחיבור זה את דעתו על פרק החיים האחרון בחיי האדם, המוכּר לנו כזקִנה.
בניגוד לדעתם של רבים, ובעיקר לחששותיהם מפני תקופה זו, המבטאת את ההתקרבות לקץ החיים, לְדעת קיקרו לא זו בלבד שאין הזקנה מכבידה על האדם, אלא אף עשויה להיות פסגת חייו. יתֵרה מזו, החכם הרומי אף מוצא קרני אור לא מעטות בשיוט האיטי הזה לעבר חוף המבטחים, ובכך הוא מפוגג ומרחיק מלִבנו את הנורא מן המוות — הפחד מפניו. (גב הספר).
נהר ספרים
מאת: מרקוס טוליוס קיקרו
תיאור: בשיחות בטוסקולום, מחיבוריו הפילוסופיים הגדולים של מרקוס טוליוס קיקרו (43-106 לפנה"ס), מציע לנו הנואם ואיש הספרות הרומי את כל הדרוש כדי לחיות באושר. ספרו הראשון של חיבור זה, שאותו אנו מכנים על המוות, מלמד אותנו שאין להתיירא מפני קץ החיים, כי בוודאי אין הוא בחינת רעה עבורנו. על המוות (שיחות בטוסקולום ספר א) מצטרף לשני חיבורים נוספים מפרי עטו של קיקרו שראו אור בסדרת "זמן לפילוסופיה" בהוצאת נהר ספרים: על הידידות ועל הזקנה, אף הם בתרגומו של אברהם ארואטי.
נהר ספרים
מאת: נפוליאון בונפרט
תיאור: דומה שבמדינה שהסיסמה המכוננת והמעצבת שלה היא "כל העם צבא" ושהמלחמה — או צילה — היא הפעילות האנושית המרכזית המלווה אותה מאז הקמתה, יש מקום להביא לידיעת אזרחיה קוראי העברית את הדברים שאמר אחד הלוחמים הגדולים ביותר בהיסטוריה המודרנית — הלוא הוא נפוליאון בונפרט. האיש המורכב הזה, קצין שאפתן ללא מעצורים, מפקד אמיץ, לוחם עשוי ללא חת, מצביא נועז, גאון צבאי שלמד מקודמיו הקדמונים חניבעל, יוליוס קיסר ואחרים שהיו לו למקורות השראה ולהם ניסה להשתוות. פטריוט צרפתי בלתי מתפשר, איש ספר משכיל, מדינאי בעל חזון רב־תחומי פורץ גבולות — ובה בעת תוקפן אלים, רודן אכזר וחסר רחמים — צרב את חותמו העמוק על אירופה בכלל ועל צרפת בפרט. אמן הפיקוד על צבאות, נערץ על חייליו ועל הסופרים והאינטלקטואלים הנודעים בתקופתו, שבע ניצחונות שידע גם מפלות קשות, ומדינאי ערמומי אם לא חכם — נפוליאון בונפרט השאיר אחריו אלפי פקודות, צווים, מכתבים, מחשבות והגיגים בכל התחומים. אנחנו בחרנו בתחום הצבאי כדי להביא לקוראי העברית את משנתו הצבאית של האיש הזה, לנסות להבין מתוך דבריו את התשובות לשאלה הגדולה שהניעה אותו: איך לעשות מלחמה.
נהר ספרים
מאת: יהודה באואר
תיאור: ספר זה מבוסס על ההנחה שלא ניתן לעסוק בתולדותיו ובמעמדו של העם היהודי, בישראל ומחוצה לה, מתוך ראייה מקומית או לאומית בלבד. כדי להבין את מצבו של העם היהודי חייבים לשים את הדברים בהקשר. ההקשר הוא אנכי — היסטורי; ומאוזן — גלובלי, גיאופוליטי. השואה עומדת במרכז הראייה הגלובלית הזאת. היא קרתה לעם ספציפי מטעמים ספציפיים, ועם זאת היא שייכת לסוג של פעילות אנושית המלווה את האנושות מקדמת דנא. אירועים דומים לשואה עלולים לחזור על עצמם, כי גם הם יהיו תוצאה של פעילות אנושית. ניתוח המצב הגיאופוליטי מוביל למסקנה שאנחנו נמצאים בתקופה של נסיגה מעקרונות ליברליים־דמוקרטיים והתחזקות מגמות אוטוריטריות ולאומניות; מדינת ישראל בשלטון הימין היא חלק ממגמה זו. ברמה הגלובלית, האדם שולט בטכנולוגיות דמיוניות ממש. וככל שהוא שולט בהן יותר, הוא מאבד את השליטה על עצמו. קיימת סכנה ממשית ומוחשית שהמטוס הזה, הטס יותר ויותר מהר, יתרסק אם לא יימצאו לו או בו מעצורים. ההתרסקות יכולה להביא להשמדת האנושות עצמה. במקרה כזה, גורל העם היהודי ומדינת ישראל הופך לבלתי רלוונטי. פתרון דתי אינו ישים מהסיבה הפשוטה שהאֵל הוא המצאה — נפלאה צריך לומר — של האדם, והדבר המומצא הזה אינו יכול לסייע כי פשוט אין לו קיום אובייקטיבי. מול ראייה פסימית זו קיים יצר החיים האנושי, ובתוכו יצר החיים של קולקטיבים, ובתוכם הקולקטיב היהודי. לצד קריאות מזעזעות לאלימות, אכזריות ורצח, יש לנו תרבות מיוחדת ומרתקת, סתורה בתוך עצמה כמו כל תרבות, בעלת הישגים אנושיים חשובים, תרבות שהשפיעה על ההתפתחות האנושית מעל ומעבר לכל פרופורציה ולמספר היהודים בעולם בעבר ובהווה. כדאי להיאבק למען הצדדים ההומניסטיים של תרבות זו, תוך שאיפה לשילובה בתזמורת אנושית כללית שתצליח, איכשהו, לשרוד כתזמורת ולא תתפרק לקקופוניה. אלה בעצם המסרים של חיבור זה.
נהר ספרים
מאת: פלוטרכוס
תיאור: פְּלוּטַרְכוֹס איש כַירְוֹנֵיאָה, בן המאות הראשונה והשנייה לספירה, היה מאחרוני ההיסטוריונים של יוון. הוא מוכר לקוראי העברית בעיקר על שום הביוגרפיות המקבילות שחיבר על אנשי שם יוונים ורומים. עם זאת, חלק הארי של יצירתו הספרותית שהגיעה לידינו הוא אוסף חיבורים הקרוי "מורליה", דהיינו, כתבי מוסר, שהם אסופה של מסות ודיאלוגים שעניינם רטוריקה, חינוך, פילוסופיה של המוסר, דת, מדע וספרות. על הפטפטנות הוא אחד החיבורים היפים והטובים באסופה זו. בכשרונו הספרותי מתאר פלוטרכוס את הפטפטנות כנגע שיש למגרו. הוא מעשיר את חיבורו בסימוכין מן המורשת הקלסית ובהצגת טיעונים עקביים ומעוררי השראה. היצירה מחכימה ובו בזמן משעשעת את קוראיה, היות שהכתוב בה הוא עדכני לזמננו אנו ממש כשם שהיה לקוראיו העתיקים.
נהר ספרים
הצג עוד תוצאות