נמצאו 132 ספרים בקטגוריה
לכל הספרייה
מאת: אייל וינטר
תיאור: חוקרי מדעי החברה נוהגים לטעון שהאדם הוא מכונת חישוב מלאת קפריזות ובאגים. שהרגש והאינטואיציה מטעים אותנו פעם אחר פעם ומרחיקים אותנו מההחלטה הנכונה, הרציונלית. רגשות רציונליים, ספרו המהפכני של הפרופ´ אייל וינטר, ראש המרכז לחקר הרציונליות באוניברסיטה העברית, הופך על ראשה את ההיררכיה המקובלת בין השכל לרגש. וינטר כופר בחלוקה הקשיחה המקובלת בין המערכת הרגשית למערכת הרציונלית, ומראה בשורה ארוכה ומאלפת של מחקרים כיצד רק שילוב בין שתי המערכות הללו מביא אותנו להחלטות הטובות ביותר להישרדותנו שלנו. רגשות רציונליים מוכיח כי מותר האדם החושב והמרגיש על פני האדם החושב בלבד.
תיאור: מכון צפנת הוא מכון למחקר, לפיתוח ולייעוץ ארגוני הפועל בשדה הייעוץ מאז שנת 1985.התפיסה המקצועית המנחה את עבודתנו משלבת בין העולם הארגוני לבין הבנות שמקורן בתאוריות פסיכואנליטיות פוסט-מודרניות ובתאוריות של מורכבות. בעבודותינו השונות אנו עוסקים בפיתוח הקשר שבין התאוריה לבין הפרקטיקה בעולם הארגוני, ובמפגש שבין האדם לארגון.לכן אנו משלבים בעבודותינו פעילויות סדירות של ייעוץ ארגוני אישי ומוסדי, מחקר יישומי, פעילויות של הכשרות מקצועיות וכן כנסים וסמינרים. אנו מייעצים למגוון רחב של ארגונים – ארגונים ציבוריים וממשלתיים, עסקים וארגוני המגזר השלישי – מתוך מחויבות לעבודה במגוון תחומים. כמו כן, אנו מוציאים לאור את כתב העת 'אנליזה ארגונית', המשמש זירה ייחודית לקידום השיח בין אנשי המקצוע.
תיאור: מכון צפנת הוא מכון למחקר, לפיתוח ולייעוץ ארגוני הפועל בשדה הייעוץ מאז שנת 1985.
התפיסה המקצועית המנחה את עבודתנו משלבת בין העולם הארגוני לבין הבנות שמקורן בתאוריות פסיכואנליטיות פוסט-מודרניות ובתאוריות של מורכבות. בעבודותינו השונות אנו עוסקים בפיתוח הקשר שבין התאוריה לבין הפרקטיקה בעולם הארגוני, ובמפגש שבין האדם לארגון.
לכן אנו משלבים בעבודותינו פעילויות סדירות של ייעוץ ארגוני אישי ומוסדי, מחקר יישומי, פעילויות של הכשרות מקצועיות וכן כנסים וסמינרים. אנו מייעצים למגוון רחב של ארגונים – ארגונים ציבוריים וממשלתיים, עסקים וארגוני המגזר השלישי – מתוך מחויבות לעבודה במגוון תחומים. כמו כן, אנו מוציאים לאור את כתב העת 'אנליזה ארגונית', המשמש זירה ייחודית לקידום השיח בין אנשי המקצוע.
מאת: רננה שטנגר אלרן
תיאור: "את תצטרכי לכתוב מהר יותר, לעזאזל. אני הולכת – אני מרגישה את ה'אור' המשוגע ברקות שלי, והעיניים שלי לא רואות נכון. כתבי, לעזאזל. כתבי משהו. כל דבר, זה לא משנה... אלו הם כמה נצנוצים וקרעים של היגיון שאת מחזיקה ביחד – אם תוכלי. זוהי השפיות שלך שאת מנסה להציל." במילים אלו מתארת לארה בספרה (Jefferson,1947) את חוויית הכתיבה שלה כחולת סכיזופרניה בשנות הארבעים של המאה העשרים. אוטוביוגרפיות של שיגעון מבקש להביא את קולם הייחודי של מספרים ומספרות שחוו פסיכוזה, כתבו את סיפורם האישי, ובכך הפכו לחלק מהסיפור הרחב על ההיסטוריה של השיגעון. על פסיכוזה נכתב הרבה בתחום התיאורטי, הפסיכולוגי והפסיכיאטרי. לאורך השנים צצו רעיונות שונים, ושיטות טיפול הופיעו ונעלמו. אולם מהשיח הער על פסיכוזה נעדר קולם של מי שחוו זאת מבפנים ובחרו לספר את שעבר עליהם מנקודת מבטם שלהם. זהו קול מושתק, הנוגע במהות החוויה הנפשית של השיגעון. מה קורה בנפשו של אדם הנתון במערבולת של רגשות, מחשבות שווא והזיות, וכיצד הוא מבין חוויות אלו? האם ניתן למצוא מילים שיתארו חוויה כזאת לאדם אחר? מהם הדרכים והאמצעים להשקטת הסערה הפנימית ולחזרה אל המציאות? שאלות אלו ואחרות העסיקו כותבים וכותבות שביקשו לתאר את התנסותם בפסיכוזה מבפנים, ובכך ליצור דיאלוג עם בני זמנם ועם תפיסות השיגעון המשקפות את רוח הזמן.
משכל (ידעות  ספרים)הוצאת הספרים של אוניברסיטת חיפה
מאת: חנוך דאום, אריאל הרטמן
תיאור: פרנץ קפקא. קהלת. ברוך שפינוזה. תרצה אתר. בובי פישר. אריק איינשטיין. לאה גולדברג. חנה סנש. זיגמונד פרויד. רבי נחמן מברסלב. ארבעה מהם מתו בסביבות גיל ארבעים משחפת. שלושה עזבו את העולם בחוסר כול, בזמן שלא היה עולה על דעתם עד כמה אהובים ונערצים יהיו לאחר לכתם. אחד טען בתוקף שהוא שלמה המלך. שתיים היו עצובות עד כדי כך שבתקופות רבות בחייהן ביקשו את נפשן למות. אחד חשב שהעולם כולו שואף להתנקש בו. אחת נחשבה לגיבורה עברייה ולחלוצה האולטימטיבית, אבל בתוך תוכה חשה זרות עמוקה. ואחד אהב להיות בבית. עכשיו הם מתיישבים על כורסת הפסיכולוג.
משכל (ידעות  ספרים)
מאת: סטנלי רבין, אנדרה מטלון, בנימין מעוז
תיאור: שלושה מומחים לרפואת הגוף והנפש – פסיכולוג קליני, פסיכיאטר ורופא משפחה – חוברים יחד כדי לבחון את פניה השונים של הבדידות: בזירות פעילות מקצועיות (כגון בעבודה) ובמצבי חיים שונים (כגון הגירה, חולי, זיקנה ומוות), וכן בביטוייה בעולם הרגש ובעולם הווירטואלי. הם בוחנים את הבדידות מזווית אישית ומנתחים אותה ניתוח תיאורטי, מפנים מבט מפוכח, כן ואמפתי לסובלים ממנה ומציעים דרכים להפוך אותה מחוויה קשה ומעיקה למנוף ליצירתיות ולצמיחה.
הקיבוץ המאוחד
מאת: דיוויד לינץ'
תיאור: רעיונות הם כמו דגים. אם רוצים לתפוס דג קטן אפשר להישאר במים רדודים. אבל אם רוצים לתפוס דג גדול, צריך להגיע למעמקים. לדגים במעמקים יש יותר עוצמה וטוהר. הם גדולים, מופשטים ויפהפיים. הדגים שאני מחפש, אלה שמשמעותיים לי במיוחד, הם אלה שיכולים להיתרגם לקולנוע. אבל יש כמה וכמה סוגים של דגים ששוחים שם למטה; דגים שמתאימים לכל. לתפוס את הדג הגדול מעניק לאוהביו של דיוויד לינץ' את ההזדמנות המיוחלת להבין לעומק את החזון היצירתי האישי של היוצר המסקרן והאניגמטי, ובאותה מידה זהו ספר רב-השראה שיכול להעשיר את כל מי שמתעניין או עוסק בתהליך יצירה כזה או אחר.
הוצאת אסיה
מאת: מרשל גולדסמית, מרק רייטר
תיאור: האם אתם שמים לב לפעמים, שבניגוד לדימוי העצמי שלכם, אתם לא תמיד פותרי בעיות סבלניים ואמפתיים? האם מפתיע אתכם ששלוותכם הרגילה נעלמת ואתם הופכים להיות עצבניים וחסרי סבלנות בנוכחות אנשים מסוימים בעבודה? האם הרגשתם פעם בתוככם את הזעם כאשר נהג אחר חתך אתכם בכביש?  כפי שמסביר גולדסמית, התגובות שלנו אינן מתרחשות בחלל ריק. הן בדרך כלל תוצאה של טריגרים סביבתיים שאיננו מודעים אליהם – אנשים וסיטואציות שמובילים אותנו להתנהגות הפוכה מזו שהיינו רוצים להפגין כעמיתים, כבני זוג, כהורים או כחברים. טריגרים אלה נוכחים תמיד ומשפיעים עלינו ללא הפסק.  ריח התבשיל עולה מן המטבח ואנחנו שוכחים את עצת הרופא להנמיך את רמת הכולסטרול. הטלפון משמיע צליל התרעה ואנו מביטים אינסטינקטיבית במסך במקום בעיניו של האדם שבחברתו אנחנו נמצאים. לעתים קרובות כל כך נדמה לנו שהסביבה נמצאת מעבר לשליטתנו. גם אם זו אמת, מסביר גולדסמית, הברירה כיצד להגיב נתונה בידינו.  בטריגרים – ספרו עתיר התובנות – מראה גולדסמית כיצד אנו יכולים להתגבר על הטריגרים הפועלים עלינו ולחולל שינויים משמעותיים וארוכי טווח. קשה לעשות שינויים אפילו כאשר הצורך בהם דחוף וברור. הידיעה מה צריך לעשות אינה מבטיחה שאכן נעשה זאת. גולדסמית מסביר שאנו אמנם מתכננים מעולים, אבל שבמהלכו של כל יום אנו הופכים בהשפעת הסביבה למבצעים עלובים. אנו שוכחים את כוונותינו. אנו מתעייפים, כוח הרצון שלנו מתפוגג.  בטריגרים מציע גולדסמית פתרון פשוט ומעשי בצורת מעקב עצמי יומיומי באמצעות מה שהוא מכנה “שאלות פעילותֹ”. אלה שאלות העוסקות במאמצים שאנו משקיעים, לא בתוצאות. איננו יכולים תמיד להשיג מטרות רצויות, אבל כל אחד מאיתנו יכול לנסות ולקבל את מלוא האחריות למאמצינו להשתפר, ולשים לב מתי איננו מצליחים בכך.
מטר הוצאה לאור בע"מ
מאת: עודד מבורך
תיאור: איש מוסד לשעבר, מנהלת היי-טק יפהפייה, פסיכולוגית דינמית, רואה חשבון וסטודנטית לרפואה, המרגישים שהם משותקים בחייהם בשל אימת חרדה קשה, יוצאים יחד למסע מטלטל שמוביל אותם אל מחוץ לגבולות הטיפול הממוסד. מנחה הקבוצה מאמין שחרדה היא הזדמנות, היא מתנה ולא מחלה, ודורש מהמשתתפים לאהוב את המפחיד, להתיידד עם האיום ולעשות צעד אמיץ נוסף: אל ההזדמנות. אל השינוי העמוק באישיותם ובעולמם. האם יעזו? האם יצליחו? מנחה הקבוצה עצמו מתמודד עם טראומת מוות אישית שהתרחשה לפני שנים. טראומה שהתעוררה כשהחל לטפל בחייל שלו לשעבר שנזרק ממסלול החיים הנורמליים. האם חרדה היא הזדמנות גם בשביל מנחה הקבוצה? הספר פורש בפני הקורא את דרך הטיפול הייחודית של המחבר.
מטר הוצאה לאור בע"מ
מאת: דאגלס ט' קנריק, ולדאס גרישקביצ'וס
תיאור: מדוע שלושה מכל ארבעה שחקני פוטבול מקצוענים פושטים את הרגל? איך ייתכן שדיירי ג'ונגל שאינם יודעים קרוא וכתוב מצליחים במבחן שמאתגר סטודנטים בהרווארד? ומדוע מיליארדרים מסוימים עובדים קשה כל-כך ומפזרים לבסוף את הכסף שהרוויחו בעמל רב? ההשקפה הקלאסית בנוגע לקבלת החלטות גורסת שבני אדם הם רציונליים. אך ראיות הולכות ומצטברות מצביעות על כך שלא פעם ההחלטות שלנו הן אי-רציונליות, מוטות או מכשילות את עצמן. איזו מהגישות נכונה, ואולי יש אפשרות נוספת? בסיור מרתק במנגנוני הפעולה הפנימיים של הנפש, הפסיכולוג דאגלס ט' קֶנריק והמרצה למנהל עסקים וְלָאדָס גְרִישְׁקֶבִיצ'וּס מציגים חלופה רדיקלית למודלים הנפוצים של המוח המחליט. הם מראים שבין שאנחנו משקיעים כסף ובין שאנחנו מחפשים עבודה, בין שאנחנו קונים מכונית ובין שאנחנו בוחרים בני זוג רומנטיים, ההחלטות שלנו נובעות ממניעים אבולוציוניים מתחרים. למרות ההרגשה שיש רק זהות עצמית אחת בפועל מכיל המוח כמה תת-זהויות, וכל אחת מהן מנווטת אותנו, בתורה, לכיוון אחר. קנריק וגרישקביצ'וס מסבירים איזו תת-זהות שולטת בכל מצב, וחושפים מערכת קבלת החלטות חכמה במיוחד המונחת ביסודן של נטיות מטופשות לכאורה. החיה הרציונלית מציע סקירה מהימנה של מנגנוני המוח וישנה את החשיבה על אופן קבלת ההחלטות שלנו – ועל עצמנו. המחברים מראים כי אף שבמוחנו שוכנים דחפים של אנשי מערות, האבולוציה הופכת אותנו לחכמים מכפי ששיערנו.
מטר הוצאה לאור בע"מ
מאת: אילת סימן טוב
תיאור: הספר ילד במתנה או ילד בהמתנה? מבט אל המשאבים התומכים בהורים לילדים עם אוטיזם עוסק בגילוי של מקורות הכוח, תפיסות העולם והמשאבים שיש בהם כדי לקדם את רווחתם ואת איכות חייהם של הורים לילדים עם אוטיזם. השער הראשון מציג את סיפור החיים של זוג הורים לילד עם אוטיזם על בסיס ההנחה כי האופן שהאדם מבנה את סיפור חייו מעיד על עולם המשמעות הפנימי שלו ועל האופן שבו הוא תופס את כל מערכות יחסיו עם הסביבה הקרובה והרחוקה. השער השני מפרט את מקורות הכוח של הורים לילדים עם אוטיזם בהתבסס על מחקר רחב היקף. הפרק האחרון בשער זה מציג על בסיס מחקר נרחב מודל רב-ממדי לניבוי הסתגלות של הורים לילדים עם אוטיזם. באפילוג הספר מוצגים עקרונות מרכזיים שגיבושם יחדיו עשוי לסייע להורים לילדים עם אוטיזם להיחלץ מהקושי ומהאתגר היום-יומי שהם חווים כדי לקדם רווחה נפשית ואיכות חיים מיטיבה. הספר פונה בראש ובראשונה להורים לילדים עם אוטיזם ולאנשי חינוך, ובהם מרצים העוסקים בהכשרת מורים, מורים במערכת החינוך המיוחדת והרגילה, יועצים חינוכיים, פסיכולוגים ועובדים מהדרג הניהולי במערכת החינוך. הוא נועד גם לאנשי מקצוע נוספים - עובדים סוציאליים, מטפלים משפחתיים - ואף עשוי לשמש קובעי מדיניות ברשויות ומתכנני תכניות התערבות, הפועלים למען קידום האדם עם האוטיזם במסגרות מגוונות (קבוצות חברתיות, תרבותיות ולאומיות שונות). אנשי מחקר בתחום החינוך המתעניינים במתודולוגיות מחקר שונות יכולים להימנות גם הם עם קהל היעד שלו.
מכון מופ"ת
מאת: לילך רחמים
תיאור: ילדים ומתבגרים רבים סובלים מקשיים רגשיים וזקוקים לטיפול פסיכולוגי. קשיים רגשיים נפוצים בקרב ילדים הם פוביות, חרדה חברתית, דיכאון ותסמונת פוסט-טראומטית בעקבות אירועים מאיימים. הספר "לגלות את הגן הנעלם - ילדים בטיפול" מכניס את הקוראים אל הטיפול הפסיכולוגי בילדים ובמתבגרים, אל היחסים הנרקמים בין המטפל למטופל ואל שיטות פסיכולוגיות שיכולות לסייע לילדים. כל פרק בספר הוא שילוב של סיפורת שלוקחת את הקורא אל עולמו של ילד אשר סובל מבעיה פסיכולוגית ספציפית, מידע על הבעיה, שיטות טיפול מבוססות מחקר לאותה בעיה ותיאור סיפורי של מהלך הטיפול. הספר פורש את הישגי השנים האחרונות בפסיכולוגיה ובמדעי המוח ומציג שיטות טיפול שבאמצעותן יוכל קהל הקוראים למצוא מזור לסבלם של ילדים ומתבגרים.
דיונון הוצאה לאור מבית פרובוק בע"מ
מאת: רות שטדלר
תיאור: “עם חלוף השנים אסף רייבן סיפורים על חילופי העונות, על מוות ופרידה, על רעב ושפע. את הסיפורים שטווה אסף בשק עור רך וחבוט, שאותו קשר תמיד לחגורת עור הלווייתן העבה שלמותניו.” סיפור ריפוי הוא סיפור עַם המסופר בעל פה, ומאפשר לגעת בתכנים שהמטופלים מתקשים לעסוק בהם ישירות, לייצר שיח עוקף הגנות ולבטא תכנים מושתקים. “היו לו סיפורים שנועדו להפיח אומץ בציידים, סיפורים לנישואין וללידה... אבל בעיקר היו לרייבן סיפורים מיוחדים עבור החולים, סיפורים שנועדו להרדים את האלים החמדנים כשגזלו את נשמותיהם, לעצום את עיניהם הפקוחות בחשדנות.” ליבת הספר היא “שק הסיפורים”, המכיל 25 סיפורים שכתבה המחברת, ניסתה ובחנה אותם במסגרות טיפוליות ובהדרכות. כמו כן מוצגות המשגות תיאורטיות ודרכי עבודה עם הסיפורים, מודל מובנה להכנת סיפור ריפוי לטיפול, ומודגם השימוש בסיפורי ריפוי בסיטואציות טיפוליות שונות. “רכון על הסיפור, רייבן שקד על התרת הקשרים המפותלים... כאשר הצליח לבסוף להתיר את הפיתולים, הזמין את האורח לגעת בסיפור שארג. הסיפור היה רך וצבעוני בין אצבעותיו של הצעיר. רייבן קיפל את הסיפור בקפידה וטמן אותו בשק הסיפורים שלמותניו.” המחברת מבקשת להעמיד לרשות הקוראים את שק הסיפורים שלה, לאפשר להם לגעת בסיפורים ולמשש אותם, לעשות בהם שימוש כדי להתיר “קשרים מפותלים”. מדובר בספר חשוב ביותר לפרקטיקה הביבליותרפית, המספק “ארגז כלים” טיפולי, של סיפורי ריפוי שניתן לעשות בהם שימוש במסגרות שונות. מעבר לכך שהספר אכן מספק “כלים” — כלומר מהווה בעצמו מאגר של סיפורי ריפוי מקוריים שנכתבו על ידי המחברת — הוא גם ספר לימוד ממדרגה ראשונה, כזה הממקם את הסיפורים השונים הן בקונטקסט של החשיבה הפסיכואנליטית התיאורטית והן בתוך הדיון הקליני (שהכותבת מלווה בדוגמאות חיות). מדובר למעשה במפעל חיים ייחודי של אישה אחת, שכתבה סיפורים, “בדקה” אותם בסיטואציות טיפוליות מגוונות, ויצרה מתוך ההתנסות העיקשת ומלאת ההשראה שלה כלי טיפולי רב עוצמה, שעשוי לשמש מטפלים מכל הדיסציפלינות ויעיל במיוחד בסיטואציות של “מבוי סתום” טיפולי.
פרדס הוצאה לאור בע"מ
מאת: נועה שטמלר
תיאור: לא בכל יום נקרית לנו הזדמנות לפגוש מקרוב ולגעת במה שרובנו חוששים לגעת בו – מחלת נפש. הספר שלפניכם הוא יומן אישי, חושפני וכואב, של אם לילדה חולת סכיזופרניה של הילדוּת, המספרת את סיפורה האישי החל מרגע גילוי המחלה ועבור בימי האשפוז הקשים במחלקה פסיכיאטרית לילדים, תוך ניסיון כמעט סיזיפי להמשיך הלאה ולשמור על סוג של שגרה. שבויה בעצמה אינו עוד חלון הצצה מהסוג שאליו הורגלנו. כתיבתה של נועה שטמלר כמוה כדלת פתוחה לרווחה המזמינה אותנו להיכנס אל עולמה של החולה ומשפחתה, שמתמודדות באומץ עם המחלה ועם הסטיגמה החברתית.
משכל (ידעות  ספרים)
תיאור: מכון צפנת הוא מכון למחקר, לפיתוח ולייעוץ ארגוני הפועל בשדה הייעוץ מאז שנת 1985.
התפיסה המקצועית המנחה את עבודתנו משלבת בין העולם הארגוני לבין הבנות שמקורן בתאוריות פסיכואנליטיות פוסט-מודרניות ובתאוריות של מורכבות. בעבודותינו השונות אנו עוסקים בפיתוח הקשר שבין התאוריה לבין הפרקטיקה בעולם הארגוני, ובמפגש שבין האדם לארגון.
לכן אנו משלבים בעבודותינו פעילויות סדירות של ייעוץ ארגוני אישי ומוסדי, מחקר יישומי, פעילויות של הכשרות מקצועיות וכן כנסים וסמינרים. אנו מייעצים למגוון רחב של ארגונים – ארגונים ציבוריים וממשלתיים, עסקים וארגוני המגזר השלישי – מתוך מחויבות לעבודה במגוון תחומים. כמו כן, אנו מוציאים לאור את כתב העת 'אנליזה ארגונית', המשמש זירה ייחודית לקידום השיח בין אנשי המקצוע.
מאת: שמשון רובין, רות מלקינסון, אליעזר ויצטום
תיאור: ספר זה מוקדש כולו לנושא אובדן בעקבות מוות והשכול הבא בעקבותיו. בספר יש התייחסות תיאורטית, מחקרית ומעשית להיבטים רבים ומגוונים של תחום זה, עם העמקה בהיבטים היישומיים של התערבות טיפולית. המחברים, אנשי מקצוע מנוסים בעצמם, ביקשו לכתוב ספר שיהיה מעניין, אינפורמטיבי ומועיל לשורה רחבה של מטפלים ולקוראים המעוניינים להבין תחום זה לעומק. הספר מיועד לקורא הישראלי, והוא בוחן ודן בנושאים רבים הקשורים למציאות הישראלית הרב-תרבותית. הוא בנוי מחמישה שערים: א) הבחירה בחיים אחרי אובדן; ב) המודל הדו־מסלולי לאובדן ושכול: להמשיך את הקשרים ולהמשיך בחיים; ג) שילוב של גישות טיפוליות שונות עם תובנות של המודל הדו־מסלולי לאובדן ושכול; ד) אובדן ואבל בישראל; ה) תרבות, חברה, אתגרים קליניים בישראל ובעולם. זהו ספר מקיף ועדכני לכל מי שהתחום מעניין אותו.
הוצאת הספרים של אוניברסיטת חיפהפרדס הוצאה לאור בע"מ
מאת: גיסי שריג
תיאור: ניתוח זיכרונות ילדות בגישה אדלריאנית הוא טכניקה מרתקת, עוצמתית ומפתיעה. אדלר התעניין דווקא במה שהמטופלים בחרו לגלות, ולא להסתיר, בזיכרונות שלהם. הוא ראה בזיכרונות המוקדמים מטפורות הפותחות צוהר להבנת אישיותם של המטופלים, מייצגות את המתרחש בחייהם בהווה ומנבאות את התנהלותם בעתיד. הספר מציע סקירה מקיפה של העבודה עם כלי מרכזי זה בפסיכולוגיה האינדיווידואלית - הלכה ומעשה.
הוא מיועד לקוראים בשלוש קהילות: לפסיכותרפיסטים המעוניינים להכיר כלי טיפולי בעל שימושים מגוונים ומרחיקי לכת; לקהילת מכשירי המורים המעוניינים להבין את חזונו של אדלר, את הקשר שלו לעיצוב דמותם של מבוגרים תורמים ויוצרים ואת המקום שזיכרונות הילדות יכולים למלא בתפקיד חינוכי זה; וכן לקוראים ולקוראות המתעניינים בצפונות הנפש והמעוניינים להכיר את שיטת עבודתו של אדלר עם זיכרונות ילדות ולהבין כיצד היא נבדלת משיטתו של פרויד.
מכון מופ"ת
מאת: עדנה מישורי
תיאור: זהו ספר על הורות כמסע חיים השזור בתוך עולם האוטיזם ובאתגר המיוחד הכרוך בכך. ואולי אין זה רק סיפור של הורות אלא גם סיפור על התמודדות אנושית עם מה שאנו חווים במהלך חיינו. חמישה עשר הורים, אימהות ואבות, מעלים בפגישות אישיות עם המחברת, שהיא אחת מהם, את סיפור חייהם והורותם מתוך התבוננות לאחור על פני טווח של כחמישה עשורים. הם אינם "גיבורי ספרות", וסיפוריהם אינם בגדר עלילות גבורה, אך באמצעותם עולים הדברים החשובים בחיי אדם: רגשות עזים ולעתים מנוגדים זה לזה; חלומות וציפיות מול אבֵדות כואבות; אבל ובדידות מול ידידות ושיתוף פעולה; ייאוש ואפיסת כוחות לעומת התחדשות והתפתחות; כעס לעומת הכרת תודה; חיפוש נואש אחר תשובות ומציאתן בעולם החיצוני, ולא פחות מכך, שאיבתן מתוך עולמו הפנימי של האדם. בעצם, זה סיפור על הניסיון הבלתי נלאה לא לוותר, לגעת בנפשו של אדם אחר הנראה כה רחוק מאתנו, להמשיך בדרך שצומחים בה גם מצבים של חסד, אהבה ומסירות, ויתור למען האחר, שאיפה להביא לשינוי ולקידום של החברה ושל העולם.
מכון מופ"ת
מאת: יוסי לוי בלז
תיאור: כמיליון בני אדם מתאבדים מדי שנה בשנה בעולם, ובהם קרוב למאה אלף צעירים. בעשורים האחרונים הפכה אובדנות לסיבת המוות השנייה בשכיחותה בקרב בני נוער בעולם ובישראל. מה אנו יודעים על תופעה טראגית זו? מדוע צעירים שכל חייהם לפניהם בוחרים במוות? מהם סימני האזהרה? כיצד אפשר להבין זאת וכיצד אפשר למנוע? הספר "להאיר את הרי החושך" מציג תמונה מקיפה של תופעת האובדנות בקרב מתבגרים. הוא סוקר את מכלול ההיבטים ההתפתחותיים, הפסיכולוגיים, הביולוגיים, החברתיים והסביבתיים העלולים להוביל להתאבדות ומתאר את הדרכים למניעתה. אנו תקווה כי הידע הרב האגור בספר זה יעמיק את הבנת התופעה, יספק כלים מעשיים שיאפשרו להאיר את עולמם הפנימי המורכב של מתבגרים אובדניים ובכך יביא לצמצום תופעת ההתאבדות בישראל.
דיונון הוצאה לאור מבית פרובוק בע"מ
מאת: עדנה ב. פואה, ניצה נקש, אליזבת א. האמברי, ברברה א. רוטבאום
תיאור: טיפול בהפרעה פוסט טראומטית כ70%- מכלל האוכלוסייה הבוגרת חוו אירוע טראומטי לפחות פעם אחת בחייהם, רובם החלימו בכוחות עצמם. כמעט 20% פיתחו הפרעה פוסט-טראומטית כרונית ועבורם נדרשת עזרה של אנשי מקצוע. מדריך זה נותן למטפלים את המידע לו הם זקוקים בטיפול באנשים הנחשפים לסימפטומים של הפרעה פוסט-טראומטית. השיטה מבוססת על עקרונות הטיפול בחשיפה ממושכת )PE( - טיפול שנבדק והוכח מבחינה מדעית כיעיל ביותר בקורבנות שחוו טראומה מכל סוג שהוא. הטכניקות והאסטרטגיות המתוארות בספר יועילו בין שהמטופל הלום קרב, קורבן תקיפה פיזית או מינית, או תאונת דרכים. במסגרת הטיפול, נחשפים המטופלים באופן מבוקר לתמונות ולזיכרונות הטראומטיים שחוו כמו גם למצבים בחיי היומיום הנקשרים לאירוע הטראומטי. מקור ייחודי ומקיף זה הינו מדריך לטיפול יוצא דופן שיעזור לכם לעזור למטופלים להשיב את השליטה בחייהם מידי ההפרעה הפוסט-טראומטית.
דיונון הוצאה לאור מבית פרובוק בע"מ
מאת: בנימין מעוז, נילי בן צבי
תיאור: ספרו הידוע של מיכאל בלינט, "הרופא, החולה שלו והמחלה", הינו ספר יסוד בשביל כל רופא (ומטפל אחר) שמתעניין במערכת היחסים העדינה בין הרופא והחולה, העומדת בבסיס של כל רפוי וסעד רפואי מוצלחים. עשרות שנים לאחר פרסומו הראשון בבריטניה, ספר זה מכיל גם מרכיבים עיוניים ומעשיים חשובים ובסיסיים שלמעשה לא השתנו מאז, אשר רלבנטיים מאד גם בזמננו. כמובן שהרפואה, הפסיכותרפיה והתקשורת בין הרופא לחולה השתנו והתפתחו מאז שספרו של בלינט הופיע והמחברים קראו אותו מתוך ראיה מודרנית ועכשווית של הנושאים המגוונים והבעיות המתוארות בספר. ספר זה הינו תרגום מתומצת לעברית של דברי מיכאל בלינט יחד עם הערות עדכניות של שני המחברים, לאור נסיונם הטיפולי הממושך.
דיונון הוצאה לאור מבית פרובוק בע"מ
מאת: יעל וילצ'יק-אביעד, יואב מזא"ה
תיאור: הספר אלימות אילמת - גברים כקורבנות מבקש לזרות אור על שתי תופעות המשיקות זו לזו אשר אינן זוכות להכרה ולתשומת הלב הראויה: אלימות נשית המופנית כלפי גברים, וגברים הנופלים קורבן לפגיעה ולהתעללות - פיזית, נפשית או אחרת. בהיעדר שיח ציבורי, נוצר הרושם כי התופעות אינן מתקיימות; אלא שבחינה מקיפה מגלה ממצאים מפתיעים ומדאיגים בדבר היקפן, ממדיהן וגווניהן של בעיות חברתיות כאובות אלה. המאמרים שבספר מייצגים את הקולות השונים של גברים שנפלו קורבן לאלימות ולהתעללות מסוגים שונים, אשר קולם מושתק וזעקתם אילמת. בכך, אנו מבקשים לעורר מודעות לתופעת הקורבנוּת הגברית; להציע בחינה מחודשת של ההבניות החברתיות ושל הנחות היסוד בשיח החברתי והאקדמי ביחס לחלוקת התפקידים המגדרית בהקשר של אלימות בין־ זוגית; להציף את בעיית החסר המחקרי; ולהצביע על הכשל של מערכות החוק, האכיפה והטיפול בהתמודדות עם הנושא והשלכותיו. לספר שני חלקים. חלקו הראשון מוקדש לנושא גברים כקורבנות לאלימות במערכת הזוגית, וחלקו השני עוסק בגברים כקורבנות לסטראוטיפים חברתיים. המאמרים נכתבו על ידי מומחים ישראלים בעלי שם באקדמיה ובשדה המחקר, בעולם המשפט, במערכת הרווחה והמערך הסוציאלי, שעוסקים בנושא של אלימות במשפחה זה שנים רבות.
הוצאת אוניברסיטת אריאל בשומרון, אריאל
מאת: ענת גור
תיאור: ספר פורץ דרך העוסק במצוקות הנשיות הקשות ביותר- הפרעות אכילה וטראומות של פגיעות מיניות בילדות. מתוך עמדה פמיניסטית ביקורתית, המחברת מציגה גישה חדשה המתנגדת לדיאגנוזות מתייגות ורואה בהפרעות אכילה סימפטום הישרדותי של פוסט טראומה מורכבת, המצריכה טיפול במקור הטראומה ולא בסימפטום של הפרעת האכילה. במקצועיות, ברגישות ובהומניות מביאה המחברת את סיפוריהן של נשים אמיצות שחשפו את חוויותיהן הטראומטיות ואת הטיפול שעברו. דרכן ובעזרת תיאוריות ומחקרים מוצגת בפני הקורא תמונה מקיפה ועמוקה של אחת התופעות הכאובות של זמננו. 
(פרופ' אריאלה פרידמן, ראש החוג למדעי ההתנהגות, המכללה האקדמית לחברה ואמנות) באמצעות מילותיהן החשופות והנוקבות, פותחת לנו גור צוהר אל עולמן המיוסר של נשים שנפגעו מינית בילדותן ומתמודדות בבגרותן עם הפרעות אכילה. סקירת הספרות המדעית המקיפה והדיון המעמיק בספר ממחישים את ההכרח באבחון הנזקים הפוסט־טראומטיים והטיפול בהם כתנאי הכרחי להחלמה מהפרעות האכילה בקרב קבוצה זו. אני מקווה שספר זה יעודד דיאלוג קליני ומחקרי בינתחומי ויהפוך נדבך יסוד בספריות של שתי קבוצות מקצועיות חשובות: המטפלים בנזקי גילוי עריות והמטפלים בהפרעות אכילה.
(פרופ׳ אלי זומר, אוניברסיטת חיפה, לשעבר נשיאן של החברה הבינלאומית והחברה האירופאית לחקר טראומה ודיסוציאציה.) כמו בספרה מופקרות – נשים בזנות (הקיבוץ המאוחד, 2008), ענת גור שוב מציבה את עצמה כעדה המאפשרת לנו להקשיב לקולותיהן של מי שעברו את זוועות הטראומה המינית, ומלמדת אותנו להקשיב לגוף שמדבר את הטראומה דרך הפרעות אכילה. זאת מפרספקטיבה תיאורטית וטיפולית שיש בה ביקורת על עמדות טיפוליות המנתקות בין הסימפטום (הפרעות אכילה) לגורם הסבל (טראומה מינית). בכך היא מציעה לנו עמדה טיפולית מוסרית, המחויבת לא לשחזר את הפגיעה הראשונית. גוף זר הוא ספר שכולנו חיכינו לו.
(ד"ר אפי זיו, החוג ללימודי נשים ומגדר, אוניברסיטת תל אביב, מטפלת בנפגעות ובנפגעי טראומה מינית.)
הקיבוץ המאוחד
תיאור: מכון צפנת הוא מכון למחקר, לפיתוח ולייעוץ ארגוני הפועל בשדה הייעוץ מאז שנת 1985.
התפיסה המקצועית המנחה את עבודתנו משלבת בין העולם הארגוני לבין הבנות שמקורן בתאוריות פסיכואנליטיות פוסט-מודרניות ובתאוריות של מורכבות. בעבודותינו השונות אנו עוסקים בפיתוח הקשר שבין התאוריה לבין הפרקטיקה בעולם הארגוני, ובמפגש שבין האדם לארגון.
לכן אנו משלבים בעבודותינו פעילויות סדירות של ייעוץ ארגוני אישי ומוסדי, מחקר יישומי, פעילויות של הכשרות מקצועיות וכן כנסים וסמינרים. אנו מייעצים למגוון רחב של ארגונים – ארגונים ציבוריים וממשלתיים, עסקים וארגוני המגזר השלישי – מתוך מחויבות לעבודה במגוון תחומים. כמו כן, אנו מוציאים לאור את כתב העת 'אנליזה ארגונית', המשמש זירה ייחודית לקידום השיח בין אנשי המקצוע.
מאת: עופר רשף
תיאור: פרזנטציה אפקטיבית היא קריטית להצלחה. פרזנטציה אפקטיבית מגדילהמשמעותית את הסיכוי להצליח להעביר מסרים, להביא את המציג לידי ביטוי בעוצמה, להשיג את מטרותיו, ולהביא את הקהל לבצע את אשר המציג מבקש: לרתום את הקהל למצב את עצמו במקום הגבוה ביותר האפשרי, להרוויח יותר כסף, ולהעביר החלטות בהצלחה. וחשוב לא פחות: לגרום למציג ליהנות בכל פעם שהוא עומד מול קהל. הצגת פרזנטציה אינה דבר הבא בקלות. עופר רשף - מנחה סדנאות, מרצה, יועץ, ומאמן מהמובילים והבכירים בישראל - מגיש לקורא את הספר להטיס את הפרפרים במבנה. זהו ספר חובה למנהלים מכל התחומים והדרגים: מנהלי פרויקטים, מרצים מקצועיים, קציני צבא ומשטרה, מרצים באוניברסיטה, מנהלי בתי ספר ומורים, עובדים, רופאים, מדריכים, מומחי תוכן מכל התחומים, וכל מי שבוחר לעמוד מול קהל.
אוריון הוצאה לאור
מאת: עדנה ניסימוב -נחום
תיאור: מדי יום מתרבות הידיעות על אלימות של ילדים. אנו מזדעזעים ממעשי התעללות והתאכזרות של ילד הפוגע בילד אחר או במבוגר. התנהגות זו מעמידה בפנינו, המבוגרים, אתגרים רבים ומעמתת אותנו עם הצורך להגיב. עניינו של ספר זה הוא המפגש של מטפלים באמצעות אמנות במערכת החינוך עם ילדים המופנים לטיפול בשל התנהגותם התוקפנית. ייחודו של הספר הוא בשילוב של מחקר, תאוריה ופרקטיקה. חלקו הראשון מנתח את המצוי בשדה לאור מחקר מקיף, שנערך בישראל, בהשתתפות למעלה ממאה מטפלים באמנות ומדריכות קליניות. הנתונים נאספו באמצעות כלי מחקר מגוונים: שאלונים, ראיונות וציורים של מטפלים. הממצאים העלו שמטפלים רבים חשים קשיים מיוחדים בטיפול באוכלוסייה זו, הנובעים בין השאר מן הניגוד שבין ההכלה שהם רוצים לספק למטופלים ובין התוקפנות המאיימת על אלה.
ניתוח הנתונים הניב מודל תאורטי, המוצג בחלק השני של הספר וכולל עקרונות להתמודדות עם האתגרים האופייניים לטיפול באוכלוסייה זו. המודל מציע לעבוד על פי עיקרון דיאלקטי – קבלה והכוונה לשינוי – בשלושה מרחבים במקביל: במרחב הבין-אישי עם הילד בחדר הטיפול, במרחב המערכתי עם הצוות החינוכי ועם ההורים ובמרחב האישי ביחס לחוויותיו האישיות של המטפל. הספר מלווה בדוגמאות של התערבויות שונות המבהירות את תרומת האמנות לתהליך הטיפולי. הוא מציג גישה טיפולית משולבת, המכירה בריבוי הגורמים לתוקפנות של ילדים ומציעה לשלב את הטיפול באמנות עם היבטים פסיכודינמיים, מערכתיים, קוגניטיביים והתנהגותיים.
הספר מיועד לכל אדם המוטרד מהתנהגות תוקפנית של ילדים ומהשפעותיה על התפתחותם ועל סביבתם, כולל אנשי מקצוע מתחום הטיפול, מורים והורים. הוא עשוי לעניין במיוחד מטפלים באמנויות, מדריכים וחוקרים בתחום.
מכון מופ"ת
מאת: אסנת הלוי-בלבן
תיאור: החלומות מוזרים, חידתיים, לעתים מטרידים, מופלאים ועתירי דמיון. כך הם נראים לנו בהקיץ. בעודנו חולמים איננו מתפלאים על האירועים שבחלום, ואיננו מבקשים לו פירוש. פער זה בין המובנות של החלום בעת החלימה ובין אי־המובנות שלו בהקיץ, הוא נקודת המוצא לספרה של אסנת הלוי בלבן. אם החולמים מבינים את חלומם, הרי שהחלום הוא הגיוני, ואם אינם מבינים אותו עוד לאחר היקיצה, הרי שההיגיון הזה שונה לחלוטין מן ההיגיון הדומיננטי שבהקיץ. פרויד טען שמהותו וייחודו של החלום מתמצים בסילוף של משאלות ורעיונות לא מודעים. סילוף זה הוא לדעתו כלי בידי הצנזורה הנפשית המוטלת על אותן משאלות אסורות. לפי תפיסה זו, החלום הגלוי מחוסר משמעות בפני עצמו, ורק פירושו ו"תרגומו" לשפה המושגית של העֵרוּת, מגלים כביכול את המשמעות שהוא מסווה. המחברת, לעומת זה, מציגה תֵאוריה חדשנית שאינה רואה בחלום סילוף אלא צורת חשיבה בעלת לוגיקה נבדלת מזו שבעֵרוּת. עיקרו של המחקר מבקש לאפיין לוגיקה זו.
אחד ממנגנוני הסילוף העיקריים שפרויד מציג הוא עבודת המיזוג (condensation), הדוחסת כמה רעיונות חלום לכלל רעיון אחד. מיזוג כזה מודגם בחלום של פרויד, שבו ידידו ר' הוא גם דודו, ופני הידיד מוארכים כפני הדוד, ועטורים בזקנו הצהוב. המחברת רואה במיזוג ביטוי ללוגיקה האחרת, ולא מנגנון של הסוואה. לכן היא שואלת איך ייתכן שאדם אחד יהיה בו בזמן גם הוא עצמו וגם אדם אחר, כלומר מהם התנאים הלוגיים לאיחוד כזה. את השאלה הזאת היא מציבה גם באשר לשאר המנגנונים והכללים שמציג פרויד, ובכלל זה תפיסת הזמן, החלל, הסיבתיות והסובייקט. על כך היא עונה בספרה באמצעות ניתוח של שלל דוגמאות, פרשנות והשוואה שיטתית למאפייני החשיבה בהקיץ, הנידונים כאן בהרחבה. הבנת הלוגיקה המיוחדת לחלום מלמדת על רובד נוסף של החשיבה האנושית, רובד שמבצבץ גם בחשיבה בהקיץ, למשל בחשיבה רווּיית רגש, באמנות ובחשיבה מיתולוגית. הספר נחתם בדיון מקורי באופן הכרת המציאות ותפיסת הממשות בחלום, כנגד אופן הכרתן בהקיץ.
מוסד ביאליק
מאת: ליאת פרידמן
תיאור: ספר זה בוחן את הגישה הפסיכואנליטית ומציע הבנה מחודשת של הגותו של פרויד וממשיכי/ות דרכו, מתוך התעלמות מכוונת מן ההסבר האדיפלי. לטענת ליאת פרידמן, הפרשנות האדיפלית היא הבניה לצורכי טיפול, כלומר היא נועדה להפעיל את המטופל או המטופלת, וחשיבותה נגזרת מן התגובות שפרויד הצליח לעורר בטיפול. פעולת הטיפול מתבססת על מנגנון ההתנגדות של המטופל או המטופלת, ובאמצעותה פרויד מזהה את המבנה הנפשי שכולא את דחפי הלא מודע. שיטתו מאפשרת - וזו יומרתה - "לשחרר" את מהלכי הדיכוי. השיטה הפסיכואנליטית, טוענת ליאת פרידמן, פועלת לארגן מחדש את רצף המושגים, הרגשות והאסוציאציות הלא מודעים. כדי לבחון את פעולת הפסיכואנליזה, פונה ליאת פרידמן לתגובות פמיניסטיות וחושפת את הבעייתיות בפעולת הפסיכואנליזה באמצעות ניתוח תגובותיהן של חוקרות פמיניסטיות כסימון דה בובואר, קרול גיליגן, ג'ולייט מיטשל, ג'וליה קריסטבה, לוס איריגאראי, ג'ודית באטלר וג'סיקה בנימין.
ספר זה הכתוב מתוך המסורת הפנומנולוגית והפוסטמודרנית מציג קריאה מקורית במשנתו של פרויד. ניתוח פעולת הפסיכואנליזה  מוביל אל הטענה המהפכנית שפרויד לא ייחס חשיבות לממשות הפירוש האדיפלי.
הוצאת אוניברסיטת בר אילן
מאת: יואל פרל
תיאור: ב"שאלה של זמן" יואל פרל מציע קריאה חדשה ביסודות המחשבה הפסיכואנליטית בהצביעו על חסך עקרוני המלווה את הפסיכואנליזה עוד מראשיתה.
פרל חוזר לרגע היווצרותה של הפסיכואנליזה ומראה כי פרויד מחמיץ את אחת השאלות העקרוניות ביותר לשיטתו: שאלת הזמן.
הספר מראה כי העובדה שפרויד מעולם לא דן באופן שיטתי ומקיף במושג הזמן אינה מקרית, וכי בלב לבה של הפסיכואנליזה הפרוידיאנית פועמת הנחה מטפיזית והיא שהזמן לינארי.
פרל עורך דיון מקיף וביקורתי בתפיסת הזמן הפרוידיאנית ומציע קריאה חדשה ומקורית של המושגים הפסיכואנליטיים לאור תפיסת הזמניות של הפילוסוף הגרמני מרטין היידגר.
את המפגש בין פרויד והיידגר יוצר פרל דרך התבוננות במקור השפעה משותף שעיצב את מחשבתם: הפילוסוף פרנץ ברנטאנו שפרויד למד אצלו ושהיה גם מורו של אדמונד הוסרל, מורו של היידגר.
הספר מתחקה אחר נתיב אפשרי שהמחשבה הפרוידיאנית החמיצה אותו - נתיב המוביל מברנטאנו דרך הוסרל אל תפיסת הזמן של היידגר שנקודת המוצא שלה היא הקשר הפנימי העמוק בין העבר, ההווה והעתיד.
הוצאת אוניברסיטת בר אילן
מאת: נתי רונאל, גילה חן, אורי תימור, אתי אלישע
תיאור: כיצד מתמודדים עם ריבוי ההתמכרויות בישראל המודרנית ופלישתן לחברות שנחשבו סגורות בפניהן — משפחות מבוססות ומשכילות, חברות דתיות וחרדיות ועוד?
כיצד ניתן לסייע למכורים, צעירים ומבוגרים, נשים וגברים, לחזור מההתמכרות לחיים עם טעם ועשייה, חיים עם דרך ומשמעות?
הקהילה הטיפולית "רטורנו", ששוכנת בנוף הפסטורלי של גבעת שמש מציעה תשובה ייחודית. לפי רטורנו (בספרדית: שיבה - כסמל לחזרה לחיים) ההתמכרות היא ניסיון שגוי לפתור מצוקה קיימת, ניסיון שמחריף אותה.
לכן מציעה רטורנו, הקהילה הטיפולית היהודית–דתית היחידה מסוגה, שמטפלת לא רק בדתיים אלא גם בכאלו שאינם דתיים, ואף בכאלו שאינם יהודים, פתרון אחר, אמיתי, שעונה על המצוקה ומציע למכורים מסע אישי מרתק ועשייה שנוגעת בכל מישורי ההתמכרות — ההתנהגותי, הנפשי והרוחני.
בשפה פשוטה וקולחת, שמתארת ומדגישה את עולמם של המכורים המחלימים, מובא כאן סיפורה של רטורנו וזאת בהתבסס על מחקר אורך מעמיק שנערך במסגרת המחלקה לקרימינולוגיה שבאוניברסיטת בר–אילן.
הוצאת אוניברסיטת בר אילן
מאת: יוסי הטב
תיאור: ספר זה מביא לקורא הישראלי ולציבור המקצועי מידע והבנה על הפסיכואנליזה כקבוצה, כמדע, כשיטה, כאתיקה וככלי להבנת תחומים שונים, ועל הפסיכואנליזה כטיפול.
פרט לפרק אחד - פסיכואנליזה ומשפט - כל המחברים הם פסיכואנליטיקאים, חברי החברה הישראלית לפסיכואנליזה הרשמית המסונפת לחברה הבין-לאומית.
דיונון הוצאה לאור מבית פרובוק בע"מ
מאת: נתי רונאל
תיאור: איך משלבים טיפול רוחני בטיפול ממסדי? איך מציעים טיפול פשוט לאוכלוסיות שחייהן סבוכים ומסובכים כמעט בכל תחום? מה קורה למטפל שמבקש לאמץ דרך רוחנית בחייו הפרטיים? על שאלות אלו ואחרות מנסה לענות הספר "חולף עם הרוח".  באסופת מאמרים זו, הראשונה מסוגה, מוצגת תוכנית שנים-עשר הצעדים, המוכרת בעיקר בהקשר של קבוצות לעזרה עצמית של מכורים כמו אלכוהוליסטים אנונימיים ( AA), מכורים אנונימיים ( SA), אכלני יתר כפייתיים (OA) ועוד, כתוכנית טיפולית שמיושמת בהצלחה על ידי אנשי מקצוע במגוון מסגרות. הספר מציג מסע אל דרכי התערבות מגוונות עם אוכלוסיות יעד מאתגרות, כגון מכורים דרי-רחוב או קורבנות של פגיעה, תוך העלאת הסיפורים האישיים שמאחורי העבודה המאתגרת ושילובם בידע מקצועי עדכני. (גב הספר).
הוצאת אוניברסיטת בר אילן
מאת: דורית אמיר
תיאור: מהי תרפיה במוסיקה? למי היא מיועדת? מה בינה לבין טיפול פסיכולוגי רגיל? בשאלות אלו ובאחרות עוסק הספר, שהוא מקורי בשפה העברית בתחום זה. על שימושי התרפיה במוסיקה, על חדר התרפיה במוסיקה, על המשמעות הטיפולית של כלי המוסיקה, על טיפול פרטני וקבוצתי, על הקשר בין מוסיקה ודימויים, על תאוריה, מחקר ופרקטיקה בתחום זה - על כל אלה כותבת חוקרת ותרפיסטית מוסמכת ובעלת ניסיון רב.  הספר מיועד לתרפיסטים במוסיקה, לפסיכולוגים, לפסיכיאטרים, לעובדים סוציאליים, ליועצים חינוכיים ולציבור המשכיל. (מתוך גב הספר).
הוצאת אוניברסיטת בר אילן
מאת: הלן אפטר, אורנית פרוידנשטיין
תיאור: הספר נוער על סף תהום מציג מבט רחב, מקיף וממצה על תופעת האובדנות תוך דיון בנושאים כגון האפידמיולוגיה של ההתאבדות, גורמי הסיכון, היבטים ביולוגיים ופסיכודינמיים. כמו כן סוקר הספר מדדים להערכה קלינית ודרכי טיפול שונות בנוער האובדני. נוער על סף תהום מספק למטפל ולמחנך תיאור עדכני, מפורט ואחראי של הספרות המחקרית ושל הניסיון הרב שנצבר מתוך הטיפול בבני נוער אובדניים. הספר מיועד לאנשי מקצוע הנמצאים בקשר עם מתבגרים הן ברמה החינוכית והן ברמה הטיפולית (מתוך גב הספר).
דיונון הוצאה לאור מבית פרובוק בע"מ
מאת: יוסף חיים ירושלמי
תיאור: עיון מחדש בספרו שובר המוסכמות של פרויד, משה האיש ואמונת הייחוד, ועימות חזיתי עם הפרשנות המקובלת הרואה בו ביטוי לניכורו של פרויד מהיהדות.
ספר עטור פרסים זה מציע תובנות מרתקות בעניין המחלוקת האופפת את רגשותיו של פרויד כלפי יהדותו.
ירושלמי מנתח את כוונותיו של פרויד בכתיבת משה האיש ואמונת הייחוד – חיבורו היחיד המוקדש במפורש לנושא יהודי. הוא מציג את הספר בתור ההיסטוריה הפסיכואנליטית של היהודים, היהדות והנפש היהודית – ניסיונו של פרויד לגלות, בצל הנאציזם, מה עשה את היהודים למה שהם.
הוצאת שלם
מאת: ג'. ריצ'רד של, מריו מוסה
תיאור: ג'. ריצ'רד של ומריו מוסה, שניהם מרצים בכירים בבית הספר למנהל עסקים וורטון, יודעים מה צריך לעשות כדי להתמודד עם בוסים קשים ולהניע יוזמות בארגונים מורכבים. הם יעצו לאלפי מנהלים בכירים וחקרו את המשכנעים הגדולים בהיסטוריה, מאברהם לינקולן עד סם וולטון. התהליך בן ארבעת השלבים שהם הגו - אסטרטגיה שיטתית שניתן לחזור עליה בכל עת - נועדה להעביר בהצלחה את רעיונותיך לאחרים.  לא משנה אם אתה מופנם או מוחצן, תחרותי או משתף פעולה, אינטלקטואל או פרקטי - אתה תגלה שתורת השכנוע יכולה לחזק את מיומנויות השכנוע שלך בכל היבט של חייך. (מן המעטפת האחורית).
מטר הוצאה לאור בע"מ
מאת: גיל פרץ
תיאור: ‫ "הספר ... חושף שלב אחרי שלב את סודות השכנוע וההשפעה של אובמה, כך שתוכלו להשתמש בהם כדי לשכנע טוב יותר, להשפיע מהר יותר ולהצליח בקריירה. ההסברים הפשוטים, הרעיונות השימושיים המבוססים על המחקרים העדכניים ביותר והסיפורים והדוגמאות יאפשרו לכם לקרוא וליישם את הסודות בקלות בכל מצב"--מן המעטפת האחורית.
מטר הוצאה לאור בע"מ
מאת: דניאל ה. פינק
תיאור: רובנו מאמינים שהדרך הטובה ביותר לעודד מוטיבציה בעצמנו ובאחרים היא באמצעות תגמולים חיצוניים כגון כסף, כלומר שיטת המקל והגזר. זאת טעות, טוען דניאל פינק בספרו המשכנע ומעורר המחשבה, מוטיבציה. הסוד להשגת ביצועים טובים וסיפוק בעבודה, בלימודים ובבית הוא הצורך האנושי העמוק לשלוט בחיינו, ללמוד וליצור דברים חדשים ולפעול בדרך טובה יותר, שתועיל לנו ולסביבתנו. פינק מסתמך על ארבעה עשורים של מחקר מדעי בתחום המוטיבציה האנושית וחושף את חוסר ההתאמה בין הממצאים המדעיים ובין המתרחש בעולם העסקים - וכיצד הדבר משפיע על כל תחום בחיינו. הוא מוכיח ששיטת המקל והגזר, שהצליחה במאה העשרים, כבר איננה הדרך לעודד אנשים להתמודד עם אתגרי המאה העשרים ואחת. הוא בוחן את שלושת היסודות של המוטיבציה האמיתית - אוטונומיה, מומחיות ותכלית - ומציג טכניקות חכמות ומפתיעות להשגתם"--מן המעטפת האחורית.
מטר הוצאה לאור בע"מ
מאת: קיי רדפילד ג'יימיסון
תיאור: "קיי רדפילד ג’יימיסון, חוקרת ופסיכולוגית, עוסקת הפעם במוות וביגון וביכולת המופלאה להתגבר ולחזור לחיים ... היא כותבת על מערכת היחסים עם בעלה, ריצ’רד ויאט, מדען מפורסם שסבל מדיסלקציה חמורה, והיה לאחד המומחים הבולטים בתחום המחקר והטיפול בסכיזופרניה. היא כותבת על האושר שהסב לה ריצ’רד כשהיו יחד: אנקדוטות שונות נשזרות בזיכרונות מרירים-מתוקים ממערכת יחסים סוערת ואוהבת ואף מטלטלת לעתים, כתוצאה ממחלת המאניה-דפרסיה שממנה סבלה. היא חושפת כיצד עודד אותה בעלה לכתוב על מחלת הנפש שלה בפתיחות, ואיך לימד אותה לחיות חיים מלאים ומספקים. בכנות, בישירות ובדקות אבחנה היא מתארת גם את גסיסתו ומותו, את הניסיון להבחין בין אבל לדיכאון, את מאבקה באבל ואת בחירתה בחיים". -- מעטפת אחורית.
מטר הוצאה לאור בע"מ
מאת: יוסי יסעור
תיאור: בכל רגע ורגע בחיינו, גם אם איננו מודעים לכך, אנחנו מחליטים החלטות, לוקחים סיכונים או נמנעים מהם, וקובעים דעות נחרצות על אנשים ומצבים. פעמים רבות אנו עושים זאת בהתבסס על השוואות לא נכונות, מידע מוטעה, הערכת סיכויים שגויה ועוד ועוד. הסיבות לכשלים שלנו רבות, מגוונות ומורכבות. לפעמים התוצאות משעשעות ולפעמים הן הרות גורל. אבל אם נהיה מודעים יותר למה שמשפיע עלינו - נוכל להחליט החלטות חכמות יותר, אמיצות יותר ונכונות יותר, וכך נוכל לשפר ולהעשיר את חיינו ואת חיי הסובבים אותנו. פרופ' יוסי יסעור, המתמקד כחצי יובל שנים בפעילותו ובכתיבתו האקדמית בתחום תורת ההחלטות, מציג את תהליך קבלת ההחלטות בהתבסס על ניסיונו רב השנים, על תובנותיו ממחקרים שערכו הוא ועמיתיו ועל תובנות ממחקרים עדכניים פרי עבודתם של טובי החוקרים בארץ ובעולם.
מטר הוצאה לאור בע"מ
מאת: קן וטנאבה
תיאור: בעיולוגיה החל את דרכו כספר לימוד שנועד להקנות לתלמידים ביפן כישורי חשיבה בסיסיים. אבל השיטות לפתרון בעיות שבספר היו כה אפקטיביות, עד שהספר הפך במהרה לרב מכר ענקי למבוגרים ביפן, ולאחר מכן בארצות הברית ובעולם כולו. הכלים המוצגים בספר שאובים מניסיונו של הכותב כיועץ בכיר בחברת הייעוץ הבינלאומית "מקינזי", אבל ממש לא צריך תואר שני במנהל עסקים כדי ללמוד אותם. הספר ילמד אתכם דרכים פשוטות ויעילות לשיפור ההתמודדות עם בעיות ולמציאת פתרונות מוצלחים, וכל זאת תוך שימוש בדוגמאות משעשעות, בתרשימים שימושיים ובאיורים מאירי עיניים.
מטר הוצאה לאור בע"מ
מאת: דבורה טאנן
תיאור: "אני מתה עליה. אני לא יכולה לתאר לעצמי את החיים בלעדיה," אומרת אישה אחת על אחותה. אשה אחרת אומרת, "אני לא רוצה שאף אחד יהרוג את אחותי, מפני שאת הזכות הזאת אני שומרת לעצמי." שיחות בין אחיות חושפות את המתח העמוק והמתמיד בין שתי דינמיקות - הדחף לקרבה והדחף לתחרות, כשהאחיות משוות בלא הרף זו לזו. הספר מספק עצות מעשיות וטכניקות יעילות שייסייעו  לפתוח את דרכי התקשורת בין אחיות, לפוגג מתחים ולעשות את הקשר בינהן מלא חיים, איתן, עמוק ועמיד עוד יותר.
מטר הוצאה לאור בע"מ
מאת: אפרים דרום
תיאור: הספר 'מבוא לסטטיסטיקה' על שני חלקיו, מיועד לעושים בתחום החינוך - בהוראה או במחקר - וכן לסטודנטים ולתלמידי סמינרים, המתכוונים לעסוק בכך בעתיד.
הוצאת דקל - פרסומים אקדמיים בע"מ
מאת: אפרים דרום
תיאור: הספר 'מבוא לסטטיסטיקה' על שני חלקיו, מיועד לעושים בתחום החינוך - בהוראה או במחקר - וכן לסטודנטים ולתלמידי סמינרים, המתכוונים לעסוק בכך בעתיד.
הוצאת דקל - פרסומים אקדמיים בע"מ
מאת: מאיר כרמון
תיאור: המשוגע של היום היה הנביא של אתמול.
המשוגע של היום היה המיסטיקן של אתמול, המשוגע של היום היה המשיח של אתמול, המשוגע של היום היה מבעלי השיח עם המגידים של אתמול, המשוגע של היום היה רדוף האקסטאזה של אתמול, המשוגע של היום היה הצייר, המשורר, המלחין, הפילוסוף של אתמול.
החריג של היום היה המקובל של אתמול, החריג של היום הוא שקבע את כללי ההתנהגות של אתמול.
אם כך מי הוא המשוגע, ומי החריג? הכול תלוי בזמן ובמקום.
כשחברה קובעת לעצמה כללי התנהגות, בכך היא מגדירה גם את החריג.
כשיש קושי התמודד עם החריג, הוא מוכרז כמשוגע.
את התנהגותו של המשוגע מקבלים בהבנה, ואילו את התנהגותו של החריג מוקיעים.
החברה מתקשה להתמודד עם החריג כי לעתים מציב חריג ראי אל מול פני החברה; החריג מוציא לאור את דחפיה האפלים של החברה.
הפסיכיאטריה נטלה על עצמה את הטיפול במשוגע, אולם שום ענף רפואי או סוציאלי לא קיבל על עצמו את הטיפול בחריג.
הצביעות החברתית נכנסה לנעלי הפסיכיאטריה והסוציאליזציה והיא המבקשת לתת מענה לחריג.
בימי הביניים העלו את החריג על המוקד. שרפו את המכשפה, את הגיבן, את הגמד, כי ראו בהם חריגים של הצלם האלוהי.
היום החריג הוא ההומוסקסואל, הלסבית – אותם לא ניתן לעלות על המוקד, על אף שקיימות היום חברות שרואות בהם עיוות אלוהי (מתוך המבוא).
דיונון הוצאה לאור מבית פרובוק בע"מ
מאת: דוד יגיל, משה זכי
תיאור: לאחר ההוצאה לאור של הספר הראשון "סוגיות בפסיכולוגיה, משפט ואתיקה בישראל" - שהוא ספר עיוני במהותו - סגל המחלקה לפסיכולוגיה, משפט ואתיקה חשב לנכון להוציא ספר שני שיעסוק בסוגיות פרקטיות-יישומיות, שנושאו: "סוגיות יישומיות בפסיכולוגיה משפטית".
הספר נועד לשימושו המעשי של העוסק בתחום - ויתרה מכך, עבור אלה המעוניינים להתמחות בו.
ראוי לציין שבקרב ציבור הפסיכולוגים ישנו מיעוט המתמחה בתחום ונותן שירותים מקצועיים שוטפים לבית-המשפט; אחרים שהם רוב רובם של הפסיכולוגים, נמנעים מעיסוק בתחום זה.
מקצתם נאלצים לעתים - בהזמנת בית-המשפט - להופיע למתן עדות מומחה אודות מטופל או מאובחן מן ההווה או מן העבר. למעשה, ספר זה נועד לתת לשתי קבוצות אלה מענה מקצועי בתחום האבחון, הטיפול וההופעה בבית-המשפט.
מאז ראשית שנת 2004 , פועלת המחלקה לפסיכולוגיה, משפט ואתיקה במרכז הבינלאומי לבריאות, משפט ואתיקה, לקידום הפסיכולוגיה המשפטית בישראל, ברמה האקדמית וברמה הפרקטית (מתוך ההקדמה).
דיונון הוצאה לאור מבית פרובוק בע"מ
מאת: דוד יגיל, משה זכי, אמנון כרמי, ענת לבני
תיאור: במרוצת שלושים השנים האחרונות, הולך ומתחזק הקשר בין פסיכולוגיה ומשפט.
מדובר במפגש בין שתי דיסציפלינות נבדלות, עם תפיסות שונות ושיטות שונות. על כן, הגדרת התחום של פסיכולוגיה ומשפט, אינה אחידה וברורה למדי.
באופן כללי, החוקים מיועדים לווסת ולכוון את ההתנהגות האנושית; והפסיכולוגיה מתמקדת בחקר תהליכים נפשיים והתנהגות האדם.
על כן, הפסיכולוגים העוסקים בתחום הפסיכולוגיה והמשפט מתמקדים בהיבטים שונים של ההתנהגות האנושית בהקשר של המערכת המשפטית בכללותה, ובכלל זה מצבים ותהליכים נפשיים אשר יש בהם כדי להשפיע על התפקוד של המעורבים בדין: מתדיינים בתחום האזרחי, נאשמים בדין הפלילי, עדים ומשפטנים משני צדי המתרס, ותהליכי קבלת החלטות של שופטים ושל חבר-מושבעים.
בדומה ליתר תחומי ההתמחות בפסיכולוגיה, פסיכולוגיה ומשפט כולל שני תחומים: האחד - התחום המדעי, העוסק במחקר במטרה להרחיב את הידע הקשור להתנהגות האנושית בתוך המערכת המשפטית, והשני - בתחום המקצועי - המתבטא בפיתוח השירותים הפסיכולוגיים לבתי-המשפט (מתוך ההקדמה).
דיונון הוצאה לאור מבית פרובוק בע"מ
מאת: מרדכי גלדמן
תיאור: עיונים פסיכואנליטיים ביצירות של פו, אצ"ג ושיקספיר.
המאמרים בספר זה ממשיכים את הרצפים ההגותיים שנפרשו בשני ספריו העיוניים הקודמים של המחבר.
הקיבוץ המאוחד
מאת: אלן אפטר, יוסי הטב, אברהם ויצמן, שמואל טיאנו
תיאור: ספר זה מהווה בסיס תיאורטי וקליני מקיף ומעמיק בתחום הפסיכיאטריה של הילד והמתבגר.
זוהי מהדורה חדשה של הספר הראשון מסוגו אשר נכתב בישראל בשפה העברית בידי בכירי הפסיכיאטרים הישראלים של הילד והמתבגר.
הספר מביא מגוון עדכני של תפיסות וגישות בתחום ההתפתחות הנורמטיבית של הילד מלידה לבגרות, וכן מתאר את ההפרעות השונות הקיימות בגילאים אלו.
המחברים שילבו בתיאור הפרעות אלו תיאוריות ביולוגיות, חברתיות, תרבותיות, התנהגותיות ופסיכודינמיות.
לצד התוכן התיאורטי, מובאות בספר זה גישות יישום קליני של איתור, איבחון וטיפול בגישות חדישות בהתבסס על המחקרים העדכניים ביותר, תוך שימת דגש בייחודיות של הפרעות אלו בחברה הישראלית. לצד ההיבט הקליני והטיפולי, עוסק ספר זה גם בהיבטים החוקיים והאתיים של המקצוע.
הספר מיועד למתמחים בתחום רפואת הילדים, הפסיכיאטריה הכללית והפסיכיאטריה של הילד והמתבגר, וכן לסטודנטים לרפואה, לפסיכולוגיה, לעבודה סוציאלית, לחינוך, לסיעוד, לטיפול באומנות ולריפוי בעיסוק.
כמו כן, מיועד ספר זה למשפטנים הזקוקים למידע פסיכיאטרי מקצועי בתחום הקטינים ולהבנת סוגיות החוק הנוגעות לקבוצת גיל זו, כולל הנכויות הנגזרות מההפרעות השונות המתוארות בספר.
דיונון הוצאה לאור מבית פרובוק בע"מ
מאת: איריס מנור, שמואל טיאנו
תיאור: הפרעת קשב וריכוז היא אחת ההפרעות הקשות יותר להגדרה בתחום הפסיכיאטרייה של הילד.
בעצם שמה יש בעייתיות: מה היא בדיוק כוללת ומכילה? האם נכון הוא להגדירה כהפרעה, או שמא מדובר בביטוי נוסף להבדלים בין בני האדם, לתכונה?
בנוסף, לא ברור לאיזה תחום מתחומי הרפואה היא שייכת: האם לפסיכיאטרייה, לנוירולוגיה או אולי לרפואת הילדים?
בעיות אלו משקפות היטב את הקושי שבעיסוק בהפרעה עמומה ביסודה, אשר לגבי כל תחום בה קיימים ויכוחים, ובכל זאת היא ממשית ומציאותית וגורמת סבל ומצוקה, לפעמים קשים, לנושאיה. קושי זה ישוב ויעלה לאורך כל הספר.
שמה של הפרעת קשב וריכוז באנגלית הוא Attention Deficit and Hyperactivity Disorder (ADHD).
למרות שתרגום שמה בעברית הוא בדרך כלל "הפרעת קשב וריכוז" (או בשמה המלא: "הפרעת קשב וריכוז עם פעלתנות יתר"), מוכרת הפרעה זו בציבור הרחב כהפרעה היפראקטיבית, והילדים הסובלים ממנה קרויים "היפראקטיביים".
תפיסה זו שגויה, היות שהיא מכוונת את מלוא תשומת הלב להתנהגותו של הילד, ומתעלמת מהקושי המשמעותי, אולי העיקרי, של ההפרעה בקשב ובריכוז, דהיינו הקושי הבסיסי והפנימי להתרכז.
שגיאה זו בעלת משמעות רבה יותר, כאשר לוקחים בחשבון את אוכלוסיית הילדים הסובלים מהפרעת קשב וריכוז טהורה (ADD), ואת העובדה כי בגיל ההתבגרות ההתנהגויות ההיפראקטיביות נוטות לדעוך, בעוד שהפרעת קשב וריכוז מוסיפה להתקיים בחלק גדול מאוכלוסיית ילדים זו.
חשיבותו של משגה זה בכך שהוא מהווה את אחד היסודות לסטיגמה, שגם היא תידון בהמשך ספר זה (מתוך המבוא לספר).
דיונון הוצאה לאור מבית פרובוק בע"מ
הצג עוד תוצאות