נמצאו 112 ספרים בקטגוריה
לכל הספרייה
מאת: יצחק גרינברג
תיאור: במרוצת ארבעה עשורים ויותר היה זלמן (זיאמה) ארן מעורב בעשייה פוליטית וציבורית ביישוב העברי בארץ ובמדינה בשנותיה הראשונות, והיה אחת הדמויות הבולטות והמשפיעות במפלגתו מפא"י, בהסתדרות הכללית ובממשלה. הוא זכור בראש ובראשונה כשר החינוך והתרבות — גולת הכותרת בפעילותו הציבורית והפוליטית — אשר הוביל שורה של מהלכים ורפורמות, ביניהם: העמקת לימודי התודעה היהודית, הנהגת שכר לימוד מודרג בחינוך התיכוני, הרחבת החינוך המקצועי ושינוי מבנה החינוך. ארן לא היה עסקן מפלגתי טיפוסי, אלא פוליטיקאי אינטלקטואל ביקורתי, מתחבט, מרדן, סקרן ובעל מחשבה עצמאית רחבה. בצד כל אלה היה גם רומנטיקן שדבק בו קורטוב של בוהמייניות. תחומי התעניינותו התפרשו אל הספרות, השירה והאמנות, והוא אף כתב בעצמו שירה. הביוגרפיה שלפנינו מתחקה אחר קורות חייו האישיים והציבוריים של ארן, אחר השקפתו החברתית, שיקוליו הערכיים ומניעיו הפוליטיים ודרכי הפעולה שנקט. בתוך כך היא מבקשת לבחון מה היה סוד כוחו בעיצוב רפורמות ובהובלת מהלכים מרחיקי לכת במערכת החינוך של מדינת ישראל.
הקיבוץ המאוחד
מאת: רות בן-ישראל
תיאור: "תמיד נהניתי לספר סיפורים; בייחוד אהבתי את סיפורי המשפחה שעברו מדור לדור וחזרתי לספר אותם בכל הזדמנות ולפני כל מי שהיה מוכן להטות להם אוזן. שמחתי להיווכח בכל פעם מחדש שמאזיניי מתפעלים מאישיותם של אבותיי המייסדים וממעשיהם. ההחלטה לכתוב ספר זה נולדה מתוך הקשבה לקולות הללו. ספר זה הוא לקט של אגדות, מעשיות וסיפורים שקרמו עור וגידים ויצרו יחד מסכת חיים שלמה, הגדת משפחה אחת לדורותיה, הגדת רות". תולדותיה של מחברת הספר רות בן ישראל קשורים קשר הדוק עם יישוב הארץ ועם עיצוב פני המדינה הצעירה. כנצר לארבע משפחות מייסדות, שבניהן עלו לארץ ישראל ממזרח אירופה במאה התשע עשרה, היא מייחדת פרק נכבד לאגדות חייהם של אבותיה ואִמותיה. את הימים הסוערים שפקדו את המדינה ערב הקמתה היא מתארת כמי שבגרה והתחנכה בתל אביב הקטנה, ובשפתה הקולחת היא נוסכת בהם נופך אישי ומהימן. פרק מיוחד ומרתק עוסק במעשיות מחייה, ובו היא מתארת את עשייתה הענפה מיום שיצאה לדרך עצמאית עד עצם היום הזה. הספר הגדת רות משקף בצלילות את מעיין חייה השופע של רות בן ישראל - משפטנית שחותרת לשוויון וצדק חברתי ובד בבד עוסקת בציור, בריקוד ובכתיבה, ועוד היד נטויה.
עם עובד
מאת: מרדכי פרידמן
תיאור: בנימין זאב הרצל שכנע את קיסר גרמניה וילהלם השני להציע לסולטן התורכי כי יאפשר לו לפרוש את חסותו על התיישבות יהודית בארץ ישראל בשנות ה-90 של המאה ה-19.
משה זאקס, העולה הראשון מגרמניה לירושלים במאה ה-19, הקדים את הרצל, וכבר בשנות ה-30 של אותה מאה שכנע את קיסר אוסטריה שיפנה לשלטונות בקושטא ויבקש כי יאפשרו לו לפרוס את חסותו על התיישבות חקלאות בארץ ישראל. משה זאקס, הגיבור שנשכח, יזם בלתי נלאה, מראשוני העיתונאים היהודיים במאה ה-19, מראשי כולל הו"ד, מיוזמי ובוני בתי מחסה, זוכה בספר זה להכרה מחדש ולתיאור תרומתו לבניין הארץ.
מאת: פאולינה צלניק
תיאור: איך זה התחיל? זה לא היה כרעם ביום בהיר. זה נמשך שנים: רמזים, אזכורים, שתיקות מוזרות של ההורים. לפתע הם קלטו שהם “אחרים”; מוצאם שונה. הם יהודים. הם, אזרחי פולין, שפולנית היא שפת אמם, ומעורבותם בחיי פולין מובנת מאליה; הם, החוגגים את החגים הלאומיים והקתוליים — הם מיעוט לאומי. לא פופולארי. לא אהוד. בספר זה מופיעים ראיונות עם אזרחי פולין אשר בגיל מבוגר גילו את שורשיהם היהודיים. רובם חשו פחד עם גילוי זהותם. מה עושים עם “זה”? למי לספר על “זה”? מפני מי להסתיר את “זה”? מה משפחתי תאמר על “זה”? מגוון רחב של פולנים מתמודדים עם גילוי זהותם החדשה, זהות שיצרה עבורם בעיה חמורה ולעתים אף מסכנת אותם ואת ילדיהם. הם מצאו פתרונות שונים. משהו בהם השתנה: הם בחרו להיפגש אתי ולספר לי את תולדות חייהם. עבור אחדים מהם, הייתה זו הפעם הראשונה בחייהם שבה דיברו על “זה”. קולותיהם נשמעים בבירור. הם מדברים על פחדיהם, רגשותיהם ותקוותיהם לעתיד. אלפים ספורים רשומים כיום בקהילה היהודית בפולין. רבים נוספים עדיין לא גילו את יהדותם. מגמה זו עשויה להתפתח בשנים הקרובות ולהשפיע על השיח הציבורי בפולין. האם ישתתפו "היהודים החדשים" אלה בנשיאתה של התרבות היהודית בפולין.
פרדס הוצאה לאור בע"מ
מאת: אסף ידידיה
תיאור: זאב יעבץ (1847—1924) היה מאנשי הרוח הבולטים של העלייה הראשונה ושל הפלג הדתי בתנועת חיבת ציון והציונות הדתית. הוא היה מן הראשונים בדורו שבאו לכלל הכרה שהתקופה היא תקופת מעבר מאורח חיים אחד בגולה לאורח חיים אחר במולדת, והיא טומנת בחוּבה בעיות מורכבות בצד הזדמנויות נדירות. יעבץ שאף להתאים את האורתודוקסיה למציאות ההולכת ומתחדשת בארץ ישראל, בין השאר על ידי מיזוגה עם הלאומיות היהודית המתעוררת. למעשה עסק ברוב ענפי התרבות העברית של זמנו: היסטוריה, ספרות, הגות, חקר ופרשנות המקרא, בלשנות, פובליציסטיקה, ואף בפוליטיקה לא נמנע מלשלוח את ידו - הכול מתוך הבנה שהעם החוזר למולדתו זקוק לתרבות לאומית רחבה ועמוקה ואינו יכול להסתפק עוד בד' אמות של הלכה. הביוגרפיה המקיפה שלפנינו מבוססת, בין השאר, על חומר ארכיוני רב ועשיר, שרובו עדיין לא ראה אור. שני צירים לה: הציר ההיסטורי, הסוקר את תולדות חייו של זאב יעבץ דרך התחנות שבהן עבר - ורשה, יהוד וזיכרון יעקב, ירושלים, וילנה, ברלין, אנטוורפן ולונדון - מתוך חשיפת פרשות עלומות בחייו, שלא נודעו עד כה, והבאת ההקשר ההיסטורי שלהן; והציר המחשבתי, המנתח את פועלו הספרותי וההגותי של יעבץ על רקע רעיונות התקופה, מקורות יניקתו הרעיוניים והשיטות המחשבתיות שעמן התדיין ועליהן הגיב.
מוסד ביאליק
מאת: מרדכי נאור
תיאור: ספרו של מרדכי נאור, כאלה היינו, מפנה מבט מיוחד ומקורי אל שנות ה-50, ימי הבראשית של מדינת ישראל, כפי שנראו לבן התקופה, צעיר בשנות העשרה והעשרים לחייו. אין זה ספר זיכרונות אוטוביוגרפי במובן המקובל, שכן הוא מביא במקביל את סיפורם של אלה שעם קום המדינה היו עדיין ילדים ונערים ובשנות ה-50 בגרו והיו לאנשים. לרבים מהם הדרך נראתה סלולה: תנועת נוער, השלמת לימודים תיכוניים, הצטרפות לגרעין התיישבותי, גיוס לנח"ל, "הגשמה" בקיבוץ ותרומה אישית אידיאולוגית לבניין הארץ. אלא שלא מעטים נוכחו לדעת כי לצד החלום רובץ שברו והוא חזק מן החלום. כאלה היינו הוא סיפור אישי וכללי המשתרע על פני עשר שנים, בהן שזורים זיכרונות אישיים עם פרשיות ואירועים בני אותה עת. בן-גוריון המכהן כראש הממשלה מחליט לפרוש לקיבוץ שדה בוקר; בארץ שורר משטר חמור של צנע; מסתננים ומחבלים חוצים את הגבולות ופוגעים בנפש וברכוש; חרף הקשיים הכלכליים הדירות עדיין זולות ומאות אלפים, שרידי השואה ועולים מארצות האיסלם נחלצים מן המעברות ועוברים לשיכוני קבע; מערכת סיני מוצאת את המחבר כרגם בקיבוץ ספר בנגב והמדינה כולה מתמרקת לקראת חגה הגדול בעשור הראשון והמעצב שלה - היא כבר בת 10!
הקיבוץ המאוחד
מאת: נתן אופיר
תיאור: קראו לו ה"רבי המרקד", "הרב של ההיפים" ואפילו ה"רב הניו-אייג'י הראשון", אבל הוא ראה את עצמו כ"רבי של הרחוב". הרב שלמה קרליבך (1994-1925), שזרם מוזיקלי שלם קרוי על שמו, היה דמות מעוררת מחלוקת והשראה כאחד, ונוכחותו בתרבות היהודית העכשווית בולטת ביותר. הוא הוציא בחייו 27 אלבומים, הלחין כ-600 ניגונים, הופיע בכ-4,000 קונצרטים והשפיע ישירות על עשרות אלפים ברחבי העולם. אחרי מותו התרחבה השפעתו אפילו יותר: סיפוריו ודרשותיו הופצו ברחבי העולם, מנייני קרליבך צצו בקהילות רבות, נעימותיו חדרו אף לבתי כנסת שמרניים וזמרים חידשו עיבודים לשיריו. הרב שלמה קרליבך – חייו, משנתו והשפעתו הוא ניסיון ראשון מסוגו לעשות סדר בסיפור חייו של מי שזכה לספרות הגיוגרפית ענפה ואגדות רבות נרקמו סביב דמותו. באמצעות עבודת מחקר יסודית, בירור פרטים היסטוריים, ניפוי עובדות מתוך אגדות ושאר שמועות, נפרשת כאן בפני הקוראים מסכת חייו הססגונית, הנפתלת והמורכבת של "הרבי המרקד", ובבד בבד גם הגותו ומורשתו זוכות כאן לראשונה לבחינה מקיפה. "קרליבך" הוא מזמן שם של תופעה, שם נרדף למרד בממסד ולהתחדשות דתית כאחד. ספר זה מעמיק את הבנת שורשי התופעה ומשום כך הוא בבחינת קריאת חובה בעבור כל מי שרוצה להבין את יהדות זמננו.
משכל (ידעות  ספרים)
מאת: איתמר בן-אב"י
תיאור: מהדורה מחודשת ומוערת זו מציגה לקורא העברית בן זמננו את פרקי האוטוביוגרפיה של איתמר בן אב"י, בנם בכורם של דבורה ואליעזר בן-יהודה, מחיה השפה העברית.
קשה להעלות על הדעת נסיבות חריגות יותר מאלה שאליהן נולד מחבר הספר, ששמו הראשון היה בן-ציון בן-יהודה. חייו נחתמו כבר בראשיתם בחותם של עבריוּת. אביו התעקש על בידודו המוחלט. אמו, שחרדה לגורלו, סבלה משיברון לב. הגבולות בין הילד ובין הפרויקט הגדול של החייאת העברית ניטשטשו.
כל הגה מהגאיו הראשונים, כל בדל חיוך, גם המילה הראשונה שביטא באיחור מטריד – הם יותר מאשר שברי פרקים מרגשים בסיפור הציוני, סיפור תחייתם של עם ושל לשון. הם מבטאים דגם חדש וייחודי של המשכיות ביחסי אבות ובנים.
השם הפרותי שבחר לו בבגרותו מאגד את שני הוריו: איתמר, השם שביקשה אמו, דבורה, האם העברייה הראשונה, להעניק לו בלידתו, על שם עץ התמר שהיה נטוע בחצר ביתם, ובן-אב"י, היינו: בנו של אליעזר בן-יהודה.
לאורך כל חייו תפס עצמו איתמר בן-אב"י כנציגה הראשון של הוויה עברית מתחדשת, כבן הארץ, שכל מעשה ממעשיו הוא בה בעת פרטי וייצוגי.
איתמר בן-אב"י אינו רק פרי של המשך, כי אם דמות עצמאית ומיוחדת במחשבתה, ספוגה בהשפעה אירופית, בעלת חזונות, הנושאת את רעיון העבריוּת אל מחוזות חדשים ומפתיעים, במישור האישי ובמישור הלאומי כאחד.
משכל (ידעות  ספרים)
מאת: קימי קפלן
תיאור: עמרם בלוי הנהיג את נטורי קרתא, קבוצה חרדית קנאית אנטי-ציונית, משלהי שנות השלושים עד אמצע שנות השישים של המאה העשרים. האיש והקבוצה הקטנה שהנהיג יזמו עשרות רבות של הפגנות, בעיקר בירושלים , במחאה על חילולי שבת ועל נורמות הצניעות במרחב הציבורי. הם התעמתו עם שוטרים והעסיקו רבות את משטרת ישראל, את נבחרי הציבור ואת השיח הציבורי והתקשורתי, והיו אורחים של קבע בבתי מעצר, בבתי משפט ובבתי כלא. עמרם בלוי עיצב במידה רבה את דימויה העצמתי של נטורי קרתא כקבוצת מחאה. דימוי זה עומד ביחס הפוך לשוליותה במספרים, ורישומו ניכר עד ימינו בזיכרון הקולקטיבי ובדעת הקהל בישראל. מי שהכירו את עמרם בלוי או פגשו אותו לא נותרו אדישים כלפיו. הוא לא היה למדן, תאולוג או פוסק הלכה. הוא היה אידיאולוג ומפגין תקיף ונחוש שניחן באישיות ססגונית ומורכבת ובמזג סוער, ברגישות ובמאור פנים.
יד יצחק בן-צבי
מאת: צפורה שחורי-רובין
תיאור: "ד"ר ישורון-ברמן היא ההיסטוריה של קופת חולים", כתב פרופ' יעקב הרט, מי שמילא את מקומה בשנת 1986 בפקולטה לרפואה באוניברסיטת תל-אביב, והטעים: "היא הייתה מאחרוני דור הנפילים החלוצים והמוכשרים, שבנו את התשתית הרפואית בקופת חולים ובישראל". בחמישים ואחת שנות עבודתה בקופת חולים הכללית, הטביעה ד"ר ישורון- ברמן את חותמה על מפעל הבריאות ועל החינוך לבריאות בארץ. הספר מתחקה אחר תחנות חייה, תשעים ותשע שנות חיים עתירי חזון ומעש, הקשורים קשר אמיץ עם ההיסטוריה של עם ישראל ועם ההתיישבות היהודית בארץ ישראל, ובעיקר - עם הקמתה של מערכת הבריאות הארץ ישראלית. הספר מאיר את דרכה של ד"ר טובה ישורון-ברמן בנתיבי הרפואה הארץ ישראלית ובוחן את תרומתה להתפתחות הרפואה הציבורית על רקע הקמתה של קופת חולים הכללית והפיכתה לגורם הבריאות מספר אחת במדינת ישראל; מתאר את קשייה כמנהלת שהצליחה לבסס את מקומה במרכז קופת חולים, אישה יחידה בהגמוניה של גברים; ומדגיש את המעמד שקנתה לה בתולדות הרפואה הציבורית בישראל.
הוצאת דקל - פרסומים אקדמיים בע"מ
מאת: שמואל מעין
תיאור: החיבור שלפנינו על מויטק זילברברג, מפקד האירגון היהודי הלוחם בצ'נסטוחוב, אינו מהווה סיפור תולדות הגיטו בצ'נסטוחוב, אף לא סיפור תולדות תנועת ההתנגדות שם, וגם לא תולדות קן השומר הצעיר בקאליש, שבו היה מויטק חבר כ-10 שנים. לחיבור זה יש תפקיד אחר: הוא נסיון שיחזור תולדות חייו של מפקד האי"ל בצ'נסטוחוב מימי נעוריו המוקדמים ועד לסופו ההירואי המר. כל זה, כמובן, על רקע מקומות גידולו: בבית משפחתו, בקן השומרי בקאליש ואחר כך על רקע התקופה של השמדת היהודים בפולין בכלל ובצ'נסטוחוב בפרט, כשהוא נלחם בצורר בטרם הוקם האירגון היהודי הלוחם וכשזה הוקם - בשורותיו וכעומד בראשו.
מאת: שמואל מעין
תיאור: תנועת "השומר הצעיר" בפולין חוללה מהפכה בקרב הנוער היהודי. היא העניקה לו חיי נעורים מלאי תוכן, קראה לו למרוד בגולה כמקום ודרך חיים והציבה לפניו את האידיאל הציוני-סוציאליסטי - להגשים בקיבוץ בארץ. יוסף קפלן, ממקימי האירגון היהודי הלוחם בגיטו ורשה, היה "תוצר" מובהק של התנועה השומרית הזו. בספר מתוארות קורות חייו מאז ילדותו בבית יהודי אדוק ועד לבגרותו, כשהוא מגיע בשליחות "השומר הצעיר" לווארשה שתחת השלטון הנאצי.
מאת: שמואל מעין
תיאור: תנועת "השומר הצעיר" בפולין חוללה מהפכה בקרב הנוער היהודי. היא העניקה לו חיי נעורים מלאי תוכן, קראה לו למרוד בגולה כמקום ודרך חיים והציבה לפניו את האידיאל הציוני-סוציאליסטי - להגשים בקיבוץ בארץ. יוסף קפלן, ממקימי האירגון היהודי הלוחם בגיטו ורשה, היה "תוצר" מובהק של התנועה השומרית הזו. בספר מתוארות קורות חייו מאז ילדותו בבית יהודי אדוק ועד לבגרותו, כשהוא מגיע בשליחות "השומר הצעיר" לווארשה שתחת השלטון הנאצי.
מאת: שמואל מעין
תיאור: הספר משקף נאמנה חיי נוער ולבטיו בגיל ההתבגרות, את מאבקיו עם הורים דתיים וחילוניים על רצונו לעלות ארצה ועל שאיפתו לחיות בה כעובד אדמה וכחבר קיבוץ וכל אלה במסגרת תנועת נוער ציונית-סוציאליסטית, באחת מערי פולין שבין שתי מלחמות העולם. כתוצאה מהחינוך בקן קאליש זה שבפולין (כמובן במסגרת התנועה כולה) עלו רבים מחבריו ארצה עוד לפני השואה וכן לאחריה ; ואילו בימי השואה השתתפו - ואף בעמדות מרכזיות - חברים מקן זה בלחימה נגד הצורר הנאצי כמו בגטאות וארשה, ביאליסטוק וצ'נסטוחוב.
מאת: זיוה שלו
תיאור: טוסיה אלטמן - מההנהגה הראשית של השומר הצעיר למפקדת האירגון היהודי הלוחם. מחברה צעירה בהנהגת השומר הצעיר בראשית המלחמה הפכה לדמות מרכזית בתנועת הנוער בוורשה בימי הכיבוש הגרמני. שמה סימל את הקשר עם קיני התנועה בפולין, עם "החלוץ" בשוויץ ועם אנשי התנועה הקיבוצית בארץ. יחד עם חבריה נטלה חלק בהנהגת האירגון היהודי הלוחם, השתתפה בלחימה ובהצלה עד שמצאה את מותה.
מורשת - בית עדות ע"ש מרדכי אנילביץ'
מאת: יואל דה-מלאך
תיאור: יואל דה-מלאך (1924-2006), היה מהדמויות המרתקות, הססגוניות והמוערכות ביותר בתנועה הקיבוצית. יואל, יליד איטליה, נמנה עם מייסדי רביבים, בה עשה את מרבית שנותיו.  הספר מגולל פרשת חיים מופלאה, שבמרכזה עבודתו העקשנית של האדם באיתני הטבע, הבדידות ותנאי המדבר, ולעתים גם נגד הממסד, שלא תמיד ידע להעריך נכונה את חשיבותו של המפעל החלוצי נטול הפשרות של ראשוני הקיבוץ, ולהגיש את הסיוע הנדרש, למה שהיה בזמנו היישוב הדרומי ביותר בארץ.
בספר פרקים אנושיים רבים, שללא אחת נוגעים ללב, כמן, למשל, יחסיו המיוחדים עם הבדווים תושבי הסביבה.
מובאים גם המאבקים הרבים נגד אויבים באזור: ערבים, הצבא המצרי ולעתים גם הבריטים, שנסתיימו לא אחת  בקורבנות.
הוצאת ספרים אריאל
מאת: יחיאל פריש, ידידיה הכהן
תיאור: במשך שנים רבות הרב שאר־ישוב כהן הוא חלק בלתי נפרד מדופק החיים הציבורי של העם היהודי: רב ומנהיג רוחני במשך עשרות שנים, סגן ראש עיריית ירושלים בימי איחוד העיר, נשיא מכון "הרי פישל" ומוסדות "אריאל", איש משפחה מסור, רב צבאי שהתכבד להתחתן במדי קצין בצה"ל, לוחם במחתרות ובשורות ההגנה למען תקומת ישראל בארצו, הם חלק מהתפקידים אותם מילא במשך השנים ואת חלקם עדיין ממלא עד לימינו.
מעטים מכירים את סיפור חייו המופלא: מבית הרב הנזיר שם גדל על ברכי הראי"ה קוק כנזיר מבטן אמו עד לגיל 16, לימודיו בישיבת "מרכז הרב" והקשר עם רבותיו: הרב חרל"פ, הרב הרצוג, הרב אונטרמן והרצי"ה קוק, שותפותו בחזון הקמת "ישיבת ההסדר" הראשונה ששילבה לימוד תורה עם מלחמת הגנה על ירושלים העתיקה עד לפציעתו הקשה ונפילתו בשבי הירדני, שותפותו לגיסו הרב שלמה גורן בהקמת הרבנות הצבאית, ועשייתו הציבורית והתורנית שגולת הכותרת שלה היא כהונתו כרבה הראשי של חיפה במשך כשלושים וחמש שנה. גם כיום, לאחר פרישתו הרשמית, משמש הרב שאר-ישוב כמנהיג רוחני בעיר חיפה.
לראשונה נחשף בספר במלואו מסמך היסטורי נדיר: יומן המצור והשבי שנכתב בידי הרב שאר-ישוב בימים שקדמו לפרוץ מלחמת השחרור בעיר העתיקה בירושלים, בימי המלחמה על העיר, ובשהותו בשבי הירדני. ביומן מתוארות קורותיו של חייל דתי המספר על הקרבות במלחמת העצמאות בעיר העתיקה של ירושלים מתוך אספקלריה של אמונה. אמירת ההלל הראשונה על תקומת המדינה בין חומות העיר העתיקה והתפילות הרבות שליוו את הקרבות מתוארות ביומן בצורה חיה. מתוך דפי היומן גם מהדהדות הקריאות הנואשות לעזרה ששידרו לוחמי הרובע בזמן הקרבות הקשים ונותרו ללא מענה. נושא שכבר שימש ועוד ישמש כחלק מוויכוח היסטורי רב שנים.
סיפור חייו הוא סיפורה של ארץ ישראל היפה, המשתחררת מעול זרים, זהו סיפורה של ירושלים וחיפה של מעלה.
שאנן : המכללה האקדמית הדתית לחינוך - הוצאה לאור
מאת: שלמה ריסקין
תיאור: "יש סיפורים שקרו באמת אבל אינם אמִתיים, ויש סיפורים אמתיים שלא קרו באמת. יש סיפורים שקרו באמת אבל אינם אמתיים, כי לא היתה להם משמעות, כי הם לא טבעוּ בנו שום חותם, וכך התכסו בחולות הזמן והיו כלא הי ו . ויש סיפורים שאולי לא קרו בדיוק כמסופר, אם מפני שהמסַפר החליף שמות אנשים ומקומות כדי לא לחשוף פרטים לא נעימים, ואם מפני שהמספר זוכר שהם התרחשו כך אך באמת הם התרחשו קצת אחרת. אלא שהוא, וגם אחרים, הושפעו עמוקות מהסיפור דווקא כפי שהוא זכר אותו וסיפר אותו. הזיכרון, ככלות הכול, יוצר לפעמים חיים וסיפורים משלו. הסיפורים בספר הזה הם, אם כן, אמתיים; הם קרו, לאו דווקא בדיוק כמסופר, אבל הם אמתיים באופן שהמספר זוכר אותם."
זכרונותיו של הרב ד"ר שלמה ריסקין הופכים בספר זה לסיפורים מעוררי השראה, המתובלים בהומור וספוגים בחוכמה יהודית. מסעותיו ברחבי העולם היהודי, מנהיגים גדולי שם, מורים נערצים וסבתא חכמה ואהובה הם רק מקצת מציוני הדרך אשר הוא משתף אותנו בהם בסגנונו המיוחד והקולח.
משכל (ידעות  ספרים)
מאת: יגאל וילפנד
תיאור: ספר זה מספר את סיפור חייה של ויטקה. מילדותה ומנעוריה המאושרים בקאליש, עיר הולדתה בפולין, דרך מאבקה במלחמת העולם השנייה, בהיותה הראשונה לצאת מגטו וילנה ולפוצץ רכבת גרמנית, לפקד על הסיירת של גדוד הפרטיזנים ביערות רודניקי, להיות בין מובילי "הבריחה" - העלאת שארית הפליטה לארץ ישראל - ופעולות הנקם ועד ל-66 שנותיה בארץ ובקיבוץ עין החורש. בקיבוץ זכתה להקים משפחה ובית אוהב עם בעלה אבא קובנר ועם ילדיה, ולפתח דרך פסיכולוגית ייחודית, לאור תורתו של המורה ד"ר שטרן. בספר מובאים מכתבים שכתב לה אבא קובנר, בתקופה ששכבה חולה בשחפת, דברים שכתבו עליה חברים וחברות לדרך וכן מכתבים שויטקה כתבה לבנה. מכתבים אלה מבטאים אהבה וחום, מחשבות על הווייתו של עולם, על משפחה, קיבוץ ומדינה, על מלחמה ושלום, על אומנות וספרות ועל כל שאנושי הוא. (מן הכריכה האחורית).
מורשת - בית עדות ע"ש מרדכי אנילביץ'
מאת: מרדכי בר-און
תיאור: דמותו ומפעלו של משה דיין מוטבעים בזיכרון הלאומי של ישראל. מוסדות ציבור ורחובות בערי ישראל נקראים על שמו, וחוקרים נדרשים להערכות שונות ומגוונות על חלקו בהיסטוריה של מדינת ישראל. כמניין מעריציו המעלים על נס את אומץ לבו, את תבונתו המדינית ואת יכולות המנהיגות שלו, כך מספר מגניו התולים בו האשמות מהאשמות שונות, החל בהשחתת החיים הציבוריים וכלה במחדלי מלחמת יום הכיפורים.
ד"ר מרדכי בר–און שימש ראש לשכתו של משה דיין בימי מערכת קדש, ובביוגרפיה שכתב הוא אינו מסתיר את הערכתו להיבטים בולטים באישיותו. הוא אף אינו מעלים את חיבתו. ועם זאת, כהיסטוריון הוא מספר את תולדות חייו של משה דיין — מיום הולדתו בדגניה ב– 1915 עד מותו ב– 1981 — ונעזר במיטב כלי הביקורת והבחינה. פרקים ואירועים בתולדות חייו ובקורות המדינה נפרסים ומוארים מזוויות חדשות ומרתקות. משה דיין היה אחד המנהיגים המסקרנים והמעניינים בתולדותינו, והביוגרף שלו ממחיש לקוראיו על מה ולמה הוא זכה למעמד זה. (דש הספר).
עם עובד
מאת: שלמה גורן
תיאור: הרב שלמה גורן (1994-1917) שייך לדור הנפילים של המנהיגות הרבנית, מהזן ששילב ידענות ורוחב דעת לצד אומץ לב, פיקחות ודעתנות. סיפור חייו המתחיל בעיירה מזרח אירופית וממשיך בהתיישבות, בהגנה ובצה"ל, הוא גם סיפורו של העם היהודי במאה העשרים. הרב גורן היה שותף פעיל בהיסטוריה של העם היהודי וטבע בה חותם עמוק הן כרב הראשי של צה"ל והן כרבה הראשי של מדינת ישראל ולימים אף כפוסק עצמאי. כתיבתו התורנית הענפה ועצמאותו המחשבתית הציבו אותו כאחד מגאוני הדור וממעצביה של ההלכה היהודית המודרנית. שנים לאחר שרק כתיבתו ההלכתית היתה מוכרת, מתאפשרת כאן הצצה ראשונה אל עולמו האישי של ענק זה. הרב שלמה גורן - בעוז ותעצומות היא אוטוביוגרפיה ערוכה המבוססת על חומרים מקוריים שכתב, הקליט ותיעד הרב גורן בעצמו. הספר מציג לראשונה את מסכת חייו המרתקים ואת הדרך שבה ראה וחווה את מאורעות חייו ובעיקר כיצד תפש את תפקידו במדינת ישראל המתחדשת. הנימה האישית שבה כתובים הדברים מאפשרת להתלוות מקרוב לאדם, לאיש משפחה ולמנהיג הלכתי שהיה יחיד בדורו. (מן המעטפת האחורית).
משכל (ידעות  ספרים)
מאת: עמוס שיפריס
תיאור: ספר זה איננו ביוגרפיה אישית של ישראל גלילי אלא ביוגרפיה פוליטית. אין בו התייחסות למשפחתו, לאורחותיו ולמעשיו בביתו – קיבוץ נען – או לחייו מחוץ לזירה הפוליטית. מטרת הספר היא לתאר במדויק ככל האפשר מה חשב גלילי על דמותה של החברה שתיבנה בארץ-ישראל ועל מקומן המרכזי של תנועת הפועלים וההתיישבות העובדת בחברה זו, וכן את תרומתו הייחודית של גלילי בענייני חוץ וביטחון.
גלילי לא היה ראש וראשון בתנועה הציונית ובמדינת ישראל, אך בתקופות שונות במרוצת חייו – מאז נמנה, בשנות העשרים של המאה שעברה עם מייסדי הנוער העובד – היה מקורב למקבלי ההחלטות, ולימים גם מילא תפקידים מרכזיים בעיצוב הכרעות גורליות וכבדות משקל לעם ולמדינה ובמימושן. כך היה בעיקר לאחר שנעשה חבר המפקדה הארצית של ההגנה בראשית שנות הארבעים והשתלבותו בו-בזמן בהנהגת הקיבוץ המאוחד. תרומתו האישית התעצמה לאחר שהוצב בראש ההגנה (ביוני 1947) ובהיותו מנהיג תנועתי-מפלגתי, חבר כנסת ושר בכיר (בשנים 1966 - 1977). בחינת תפיסת עולמו ומעשיו של גלילי אמורה אפוא להאיר את פני המאבק על עיצוב התרבות הפוליטית של ישראל, תפיסת הביטחון שלה ותפקיד ההתיישבות בארץ לפני קום המדינה ואחריה.
יד טבנקין -  המרכז המחקרי, רעיוני, תיעודי ומוזיאלי של התנועה הקיבוצית
מאת: יעקב גורן
תיאור: סיפור חייו של אחד האישים המשפיעים ביותר בתולדות הציונות. הספר מגולל את כל מפעלותיו של רופין כראש "החברה להכשרת הישוב" ולאחריו, ועד מותו בראשית 1943, ומייחד פרקים רבים על ילדותו ונעוריו. איש חזון ומציאות שהשפעת מעשיו ניכרת עד ימינו אלה, היה ארתור רופין מגדולי האישים בתולדות הציונות.
יד טבנקין -  המרכז המחקרי, רעיוני, תיעודי ומוזיאלי של התנועה הקיבוצית
מאת: אסתר כרמל-חכים
תיאור: זהו סיפורה של החלוצה העברייה, החקלאית המקצועית, שעמסה על כתפיה כמעט לבדה ענפים שלמים של המשק החקלאי המעורב. מתיאור הקמתם של מפעלי ההכשרה החקלאית לנשים עולה ומתגבשת אט אט דמותה של חנה מיזל, היא "השלהבת הירוקה". בשתי ידיה, בגודל חזונה, בנחישותה ובחוכמתה וגם בידע מקצועי רחב, יצרה מיזל יש מאין אופק חדש בארץ ישראל.
מפעל חייה הותיר עקבות עמוקים בתולדות היישוב. יכולתה של מיזל לממש רעיון על כל שלביו מתחילתו ועד סופו, ויותר מכל, יכולת הביצוע והתבונה להתמקד בעיקר, הם שהביאו להצלחתה יוצאת הדופן. כל אלה מוכיחים עד כמה משמעותית ההשפעה של יחיד הנמצא בזמן הנכון ובמקום הנכון.
יד טבנקין -  המרכז המחקרי, רעיוני, תיעודי ומוזיאלי של התנועה הקיבוצית
מאת: יעקב גורן
תיאור: דב הוז הוא הצעיר מבין שלושת בני המחזור הראשון של גמנסיה הרצליה, שנמנו עם מעצבי היישוב העברי בתקופת המנדט. השניים האחרים היו אליהו גולומב ומשה שרת (שרתוק). בעוד רעיו של דב זכו כל אחד לשדה פעולה נפרד, הקדיש דב הוז את חייו לכל פעילות שנדרש אליה. כקצין בצבא טורקיה סיכן את חייו בהשגת נשק למושבות יהודה  בעת השלטון הטורקי. עם שחרור דרום הארץ בידי האנגלים נמנה עם יוזמי ההתנדבות לגדודים העבריים. למחרת שחרור כל הארץ, בגבור תחושת אי הביטחון, יצא בקריאה פומבית להקים כוח הגנה  עצמי, ובווידעת כנרת של "אחדות העבודה", יזם עם אליהו גולומב את ההחלטה להקמת ארגון ה"הגנה". דוב הוז היה בין יוזמי המשרד לעבודות ציבוריות של "אחדות העבודה" וממקימי "סולל בונה" ; היה ממארגני הרכש באירופה, ולימים יזם את המחלקה הערבית של הסתדרות העובדים. (מתוך גב הספר).
יד טבנקין -  המרכז המחקרי, רעיוני, תיעודי ומוזיאלי של התנועה הקיבוצית
מאת: בלה גוטרמן
תיאור: הספר שלפנינו הוא המחקר ההיסטורי הראשון על דמותה של צביה לובטקין, אחת הדמויות הבולטות והמרשימות ביותר בהיסטוריה היהודית המודרנית: לוחמת ומנהיגה רבת תעוזה והשראה במחתרת החלוצית בשטחי ברית המועצות, בתקופת השואה בוורשה, ולאחר שעלתה לארץ והיתה בין מקימי קיבוץ לוחמי הגטאות, בו היתה חברה עד יום מותה.
הקיבוץ המאוחדיד ושם - רשות הזכרון לשואה ולגבורה
מאת: עמירה הגני
תיאור: אריה בן-גוריון, ממייסדי קיבוץ בית השיטה בעמק יזרעאל, הקדיש את חייו לעיצוב החג והמועד בתנועה הקיבוצית. בכך העלה תרומה נכבדה לתרבות היהודית במדינת ישראל.
הוא ייסד את ´ארכיון ומכון החגים הבין-קיבוצי´ שהיה למפעל חייו. במכון זה רוכזה העשייה הענפה של עיצוב חגי ישראל בתנועה הקיבוצית.
באמצעות ילקוטי החגים ובסמינרים השנתיים שערך הוא הפיץ את תורתו בלהט מדבק בחברה הקיבוצית ובחברה המסורתית גם יחד.
בספר מובאים פרקי חייו של אריה בן-גוריון החל מעלייתו ארצה מפלונסק, דרך קשריו החמים עם בני משפחת גרין-בן-גוריון, שנותיו כמחנך המנחיל לתלמידיו את הקשר הנפשי לנופי ארץ ישראל והדהודם בסיפורי התנ"ך, שליחויות ציוניות לקהילות יהודיות ברחבי תבל ואהבתו לביתו הקיבוצי.
כל חייו נע אריה בן-גוריון בין הצו הפנימי "התגבר כארי לעבודת הבורא" לבין התחושה "אני האיש שלא היה לו זמן". בגיל 82 הסתיימה שירת חייו. על מצבתו ציווה לכתוב מילה אחד בלבד: "השתדלתי".
הקיבוץ המאוחד
מאת: דורה בדר
תיאור: ספר זה הוא רישום אינטימי, יומיומי, אותו ניהל דורה בדר, ממייסדות קיבוץ מזרע, כשהיא דואגת להסתירו
 מעיני כל.
אלא שיומן זה, עימו חלקה את מצוקותיה, עלבונותיה וגעגועיה במשך למעלה מארבע שנים, התגלה לאחר חמישים שנה בערימת סמרטוטים שעמדה להיזרק, על ידי בתה תמר.
במשך שנים התקשתה תמר להיחשף אל היומן ואל מערכת היחסים הסבוכה שבין אמה ואביה, אבל כאשר החלה לגולל אט אט את דפיו, ולגלות כי פרט לסיפורים האישיים מצטיירת כאן בדיעבד תמונת התקופה, החליטה להביא אותו לידיעת הרבים.
זהו יומן שמספר את עצמו כעלילת חיים גועשת של אישה שלא השלימה עם החֶברה הקיבוצית שכפתה עליה את מוסכמותיה, ועם בן זוגה שענייני הציבור הרחיקוהו ממנה ומבתה היחידה.
כך בודדה וכואבת עם עצמה ועם היומן, אך דעתנית וקשוחה בשיח שלה עם החוץ הקיבוצי, היא מיטלטלת בין מרד וכניעה, בריחה ושיבה, ונסיונות בלתי נלאים להכרה, להערכה ולמימוש אני-מאמין משלה.
הקיבוץ המאוחד
מאת: מוקי צור
תיאור: פניה ברגשטיין ידועה בעיקר בגלל שירי הפעוטות שכתבה.
שיריה היו לחלק בלתי נפרד מהילדות הישראלית, אולם דווקא כוחם של שירי הפעוטות, השכיח במידה רבה את יצירתה השירית למבוגרים ואת הביוגרפיה המיוחדת שלה.
בספר זה העלה מוקי צור קווים לדמותה כמשוררת, חלוצה ומחנכת. אישה שכמשוררת רחל, אף היא חיה ויצרה בצל מחלתה.
פניה לא ויתרה על קולה האישי, אולם במקביל לא השתיקה את המולת הימים.
בשירה 'שתלתם ניגונים' שהיה לאחד השירים החשובים בזמר העברי, נתנה ביטוי לרצף הדורות וגם לתחושת היתמות העמוקה המאפיינת את דורה.
ביוגרפיה זו שכתב מוקי צור, מחנך וחוקר, חבר קיבוץ עין גב, שזורה בשיריה ובקטעים מתוך רשימותיה ומכתביה. תוך כך נפרשת עלילת חייה הרקומה בקורותיו של העם היהודי בגולה מראשית המאה העשרים, ועד ההגשמה הציונית–חלוצית בארץ והתממשותה בביתה שבקיבוץ גבת.
הקיבוץ המאוחד
מאת: יעקב דוד אברמסקי
תיאור: זהו ספרו השני של הסופר והחוקר יעקב דוד אברמסקי הרואה אור לאחר פטירתו. בספר זה נקבצו כמאה ועשרים אגרות שכתב אברמסקי בשנים 1979-1931 אל גדולי אנשי הרוח העבריים בארץ ובארצות הברית.
חלק מן האגרות נכתב ברוסיה הסובייטית בהיות המחבר אסיר ציון, וחשיבותן מכרעת להבנת החיים היהודיים והעבריים בכלל ומצבם הקיומי והתרבותי-רוחני של אסירי ציון בפרט בברית המועצות בשנים 1936-1931.
האגרות שנכתבו בארץ עוסקות בספרות העברית לדורותיה, בלשון העברית ובגורלה, בציונות לדורותיה ובתרבות העולם.
לאגרות אלה חשיבות מרבית להבנת תולדות התרבות העברית מחד גיסא ולהבנת חיי הרוח בתקופה שבה נכתבו מאידך גיסא.
אגרות אלה כתובות בלשונו המופלאה והחד פעמית של אברמסקי. כפי שמאמריו של אברמסקי הם בגדר מסמך אישי, כך אגרותיו הן בגדר מאמרים שלמים ומנהגים. ואגרותיו - כמאמריו - חותמן אמת.
ספרית פועלים
מאת: מוטי זעירא
תיאור: "עף בכנפיים שבורות" הוא סיפור חייו ויצירתו של דוד מלץ, איש העלייה השלישית, ממייסדי קיבוץ עין חרוד שבעמק יזרעאל, חקלאי, מחנך וסופר. ספרו מעגלות, שראה אור בשנת 1945, נחשב לרומן פורץ דרך, בתיאור הקיבוץ כמקום שוקק חיים, יצרים וחולשות אנוש, ועורר מייד עם צאתו מחלוקת עזה בארץ ישראל בכלל ובתנועה הקיבוצית בפרט.
מלץ היה איש של ניגודים מרתקים.
חילוני בהכרתו, המחפש כל חייו את אלוהים וכָּמֵהַּ לברכתו; מאמין גדול בחיי היחד הקיבוציים, ועם זאת פורש וחושף ביצירתו ללא כחל וסרק את המחיר הגבוה מנשוא הכרוך במימוש חיים אלה; חקלאי הרואה בעבודתו ממד רוחני עמוק וחרד בו בזמן מצרות האופק הרוחנית שהיא גוזרת על בניה; איש שלם ומתייסר, מאמין וכופר; צייר מדויק של תהומות הנפש וגדולתה בו בזמן; איש רוח, המחובר בכל מאודו למעשה הפוליטי; רך וחם במגעיו עם הבריות, נחוש וחד בדעותיו ובאמונותיו; אדם אוהב ואהוב, המכיר מקרוב את הבדידות ואת כאביה.
סיפור חייו של מלץ הוא מסע מרתק בין ציוני-דרך רבי משמעות בתולדותיה של הארץ: מסלילת כבישים בתקופת העלייה השלישית, דרך הקמתה והתפתחותה של תנועת 'הקיבוץ המאוחד', נפילת בנו רפי בקרבות על ירושלים במלחמת השחרור, תהפוכות חייו האישיים-משפחתיים, ועד לפילוג בתנועה הקיבוצית ובעין חרוד, ועוד הלאה מזה - עד לפטירתו בשנת 1981.
הקיבוץ המאוחד
מאת: אבי שילון
תיאור: “אם כי אני זקן או ישיש, אני עדיין יכול לעמוד על רגלי בלי תמיכה, ואפילו על ראשי (וזה אולי יותר חשוב מעמידה על הרגליים)", כך כתב דוד בן–גוריון באירוניה מרירה לאחר מלחמת ששת הימים, בעת שנטשו אותו תשעת חברי הכנסת של רפ"י והתמזגו בחזרה במפלגת העבודה.
ללא תמיכה פוליטית, האב המייסד נחשב מאז גם מי שאיבד ממשקלו הציבורי, ובדיעבד העניין המחקרי בו הופסק משלב זה.
כך הוחמץ פרק בלתי נפרד מעלילת חייו המרתקת: שנותיו האחרונות, שהוא המשיך לפעול בהן ולהעלות מחשבות ורעיונות, ואף לחוות את טראומת מלחמת יום הכיפורים.
ארבעים שנה לאחר מותו, בעקבות חריש עמוק במקורות ובעדויות שנשתמרו בארכיונו, ובאמצעות ראיונות חדשים עם סביבתו האינטימית, הספר בן–גוריון, אפילוג חושף את סיפור התמודדותו הנוגע ללב עם ערוב ימיו ומאיר פרספקטיבה נדירה: כיצד הוא בחן את יצירת כפיו לאחר שכונן את הממסד בישראל וניתק ממנו.
תוך כדי כך צפות פרשות מכריעות בתולדות הציונות, ונבחנת השקפת עולמו בנושאים מגוונים הרלוונטיים לישראל הנוכחית.
עם עובד
מאת: יעקב לוינגר
תיאור: בספר מנסה המחבר להתמודד עם אחת הבעיות המרכזיות בחקר משנתו של הרמב"ם: שאלת היחס בין מפעלו ההלכתי (הרמב"ם כבעל 'היד החזקה'), לבין מפעלו העיוני-פילוסופי (הרמב"ם כבעל 'מורה נבוכים').
יעקב לוינגר מתמודד עם הבעיה מבחינותיה השונות ומציע את הרקע ההשקפתי העומד ביסודה של שניות זו.
מוסד ביאליק
מאת: אליעזר ליבנה
תיאור: מונוגראפיה מקיפה על אהרן אהרנסון, האיש שפרץ את שיגרת דורו ומושכלותיו ונספה ולא עת.
הספר מבוסס על מקורות ראשונים, השמורים הארכיונים בארץ ובחוץ-לארץ, והוא מצייר את אהרן אהרנסן, במלא שיעור קומתו, על היקף עיסוקיו במדעיים הרבים והמגוונים ופעולתו הציונית והמדינית, ועל רקע המעשים והיחסים שבתוך הישוב העברי בארץ-ישראל ובתוך התנועה הציונית בראשיתה של תקופה זו.
מוסד ביאליק
מאת: זאב הרוי
תיאור: ר' חסדאי קרשקש, איש ברצלונה וסרגוסה, היה דיין ואיש הלכה ושימש מנהיגם של יהודי כתר אראגון בפרעות 1391 ועקבותיהן.
הוא היה יועץ של מלכים, פולמוסן, מדען, ופילוסוף יהודי מן המקוריים ביותר בכל הזמנים. הוא חיבר את ספר המופת האנטי-אריסטוטלי אור ה' והיה מבקרו הגדול והנועז של הרמב'ם.
ביקורתו המהפכנית על הפיסיקה האריסטוטלית השפיעה על הדורות של גליליאו וניוטון, והוא הטרים את תפיסת היקום המודרנית.
גישתו לזמן ולמרחב, לאינסוף, לדטרמיניזם ולאהבה השפיעה על שפינוזה. היה בו שילוב נדיר של מאמין תמים ופילוסוף ספקן, אירוני וחריף.
הספר מתאר את התמורות ביהדות ספרד בימיו ומנתח את הגותו, וכך נמצא הקורא למד מדוע נכלל ר' חסדאי קרשקש בין גדולי הרוח והיצירה של העם היהודי.
זאב הרוי הוא פרופסור מן המניין באוניברסיטה העברית בירושלים וראש החוג למחשבת ישראל. חתן פרס אמ'ת למחשבת ישראל לשנת תשס'ט. מחקריו הרבים עוסקים בפילוסופיה היהודית לדורותיה, ובפרט ברמב'ם, בר' חסדאי קרשקש ובשפינוזה.
מרכז זלמן שזר לחקר תולדות העם היהודי
מאת: אבנר הולצמן
תיאור: מיכה יוסף ברדיצ'בסקי (1921-1865) כבש בסערה את מקומו בספרות ובהגות העברית על סף המאה העשרים.
הוויכוח שניהל עם אחד-העם בתביעה להרחבת גבולותיה של התרבות הלאומית; הסיפורים החדשניים שעיצב בהם את דיוקנו של גיבור הדור, הצעיר התלוש הניצב על פרשת דרכים; תורת 'שינוי ערכים' שפיתח, הקוראת לחזרה אל מקורות עבריים קדם-גלותיים ולטיפוחם של ערכי יופי וגבורת גוף כתחליף לרוחניות היהודית המסורתית – כל אלה טבעו חותם עז בבני זמנו.
ואולם תיוגים מקובלים אלה רחוקים מלמַצוֹת את עולמו המורכב ורב הגוונים והסתירות של ברדיצ'בסקי.
ספר זה מתאר את רצף האירועים שהפך את בנו של רב חסיד מעיירה אוקראינית קטנה למהפכן ספרות מסעיר ומשפיע.
בד בבד הוא מתחקה אחר הדרמה הרוחנית רבת המערכות שטלטלה את ברדיצ'בסקי בעולמות מחשבה ובמרחבי תרבות במזרח אירופה ובמערבה, ומשרטט את דמותו החקרנית והספקנית של מי שביאליק הכריז עליו בהערצה: 'אין כמוהו חופשי-הרוח לגמרי, לגמרי'.
אבנר הולצמן הוא פרופסור לספרות עברית באוניברסיטת תל-אביב. חוקר מובהק של יצירת ברדיצ'בסקי, עורך המהדורה המלאה של כתביו המתפרסמת מאז שנת 1996 בהוצאת הקיבוץ המאוחד, ומופקד על ארכיונו, 'גנזי מיכה יוסף' בחולון. בסדרה זו חיבר את הספר על חיים נחמן ביאליק (תשס"ט).
מרכז זלמן שזר לחקר תולדות העם היהודי
מאת: חמוטל בר-יוסף
תיאור: "שיר טוב אינו מאבד את ערכו לעולם", כתבה לאה גולדברג בת השמונה עשרה ביומנה.
כל יצירתה הענפה היא גם תיעוד של חייה ושל זמנה וגם התגברות על הארעי והחולף.
הספר שלפנינו עוקב לאורך, לרוחב ובאלכסון אחר חייה ואהבותיה, ובעיקר אחר פעילותה המגוונת כמשוררת, סופרת, מחזאית, מתרגמת, הוגת דעות, מבקרת ספרות ואמנות, חוקרת, מורה וציירת. במרכזו עומדים מזגה, דיוקנה הרוחני, השקפת עולמה, טעמה ועמדותיה – שאותם קיוותה להנחיל לדורות הבאים.
לאה גולדברג (1970-1911) נולדה בקניגסברג, גדלה בקובנה, למדה באוניברסיטאות ברלין ובון בגרמניה, עלתה לארץ בשנת 1935, חייתה עשרים שנה בתל-אביב וחמש עשרה שנה בירושלים, אבל בשום מקום לא מצאה הרגשת מולדת.
הספר מנסה לשרטט את זהותה התרבותית המורכבת ולערער על תדמית ה"קוסמופוליטיוּת" שיוחסה לה.
חמוטל בר-יוסף היא משוררת, סופרת, מתרגמת (מרוסית, מצרפתית ומאנגלית) ופרופסור לספרות (אמריטה) באוניברסיטת בן-גוריון בנגב. מחקריה עוסקים, בין השאר, בהקשר האירופי של הספרות העברית בסוף המאה התשע-עשרה ובתחילת המאה העשרים. בנעוריה למדה אצל לאה גולדברג, ובעקבותיה פנתה ללימודי ספרות השוואתית.
מרכז זלמן שזר לחקר תולדות העם היהודי
מאת: משה הלברטל
תיאור: רבי משה בן מיימון, בעל ההלכה החשוב ביותר שהעמידה המסורת היהודית מאז חתימת התלמוד וגדול הפילוסופים היהודים בימי הביניים, נתפס בעיני בני דורו ובעיני הדורות הבאים כמשה רבנו של דורו – דמות גואלת שחוללה תמורה רחבה בדפוסי ההלכה ובתודעה הדתית היהודית.
הרמב'ם כתב שלוש יצירות גדולות והן עומדות במרכזו של ספר זה: 'פירוש המשנה', 'משנה תורה' – החיבור ההלכתי הגדול, ו'מורה הנבוכים' – הספר החשוב והחידתי ביותר בתולדות הפילוסופיה היהודית.
הספר משרטט תחילה את קורותיו של הרמב'ם ודן באישיותו ובתודעתו העצמית, ולאחר מכן הוא פונה לנתח את יצירתו ההלכתית, את עמדותיו הפילוסופיות, ואת היחסים המורכבים שבין הלכה לפילוסופיה במשנתו של הרמב'ם.
משה הלברטל הוא פרופסור למחשבת ישראל ולפילוסופיה באוניברסיטה העברית בירושלים ובבית הספר למשפטים באוניברסיטת ניו יורק, ועמית במכון שלום הרטמן ובמכון מנדל.
מרכז זלמן שזר לחקר תולדות העם היהודי
מאת: ג'ורג' ל' מוסה
תיאור: "מול פני ההיסטוריה" הוא חיבור אוטוביוגרפי של ג'ורג' מוסה, היסטוריון דגול ומורה מחונן, שהיה, כעדותו שלו, בן מובהק של המאה העשרים.
מוסה, צאצא של אחת המשפחות היהודיות - הגרמניות העשירות ביותר, מספר בלשון קולחת ובהומור דק על ילדותו כנער ביישן בברלין בשלהי רפובליקת ויימאר, על נדודיו לשווייץ ולאנגליה לאחר עליית הנאצים לשלטון, על לימודיו בקיימברידג', על הגירתו לארצות הברית ועל המשך דרכו בה עד שהפך לאחד ההיסטוריונים הגדולים במאה העשרים.
סיפור חייו קורע צוהר אל נבכי המורכבויות והסתירות של מאה זו.
החברה ההיסטורית הישראלית
מאת: מיכאל היימן, יוסף ונקרט
תיאור: השלישי מבין שלושת הכרכים של יומני הרצל, המכיל את שמונת ה"ספרים" האחרונים של היומן משנת 1902 ועד שנת 1904.
כולל מפתח לכרכים א-ג.
בשיתוף עם הספרייה הציונית.
נוסח עברי וביאורים: י' ונקרט ומ' היימן.  
מוסד ביאליק
מאת: מיכאל היימן, יוסף ונקרט, יורם מיורק
תיאור: השני מבין שלושת הכרכים של יומני הרצל, המכיל את היומן משנת 1895 ועד שנת 1902.
בשיתוף עם הספרייה הציונית.
נוסח עברי וביאורים: י' ונקרט ומ' היימן.  
מוסד ביאליק
מאת: מיכאל היימן, יוסף ונקרט, יורם מיורק
תיאור: הראשון מבין שלושת הכרכים של יומני הרצל, המכיל את היומן משנת 1895 ועד שנת 1898.
בשיתוף עם הספרייה הציונית.
נוסח עברי וביאורים: י' ונקרט ומ' היימן.  
מוסד ביאליק
מאת: ידידיה אלטר דינרי
תיאור: בספר ניתוח כתביהם של גדולי חכמי הדור של יהדות אשכנז בשנים (1350-1450); המהרי"ל, מהר"י וייל ומחבר ספר 'תורמת הדשן', ר' ישראל איסרליין.
זאת היתה תקופה של חילופי משמרות בספרות הרבנית באשכנז אשר ביטאה תמורות מהותיות, המצדיקות את ראיית חכמי אשכנז מאז אמצע המאה ה -14 כשייכים לתקופה החדשה.
מוסד ביאליק
מאת: יוסי גולדשטיין
תיאור: לוי אשכול, ראש הממשלה באחת התקופות הדרמטיות ביותר בחיי מדינת ישראל, זכור, לרבה האירוניה, "בזכות" גמגומו המפורסם ערב מלחמת ששת הימים, יותר מאשר בזכות הישגיו הגדולים. הביוגרפיה של אשכול מספרת את סיפורו של אדם גדול אשר ההיסטוריה גרמה לו עוול.
לוי אשכול, שר אוצר, שר ביטחון וראש ממשלה שנאלץ להתמודד עם צלו הענק של בן גוריון, הצעיד את מדינת ישראל הצעירה להישגים המשפיעים על דמותה עד היום הזה. האיש ללא כריזמה, שהיה שנים רבות מטרה לחצי לעג ובדיחות, מתגלה בספר כאיש חכם, יצרי, רומנטיקן, בעל חוש הומור מבריק.
קריאה באשכול מעוררת געגועים למנהיגות חכמה, מתונה, מאוזנת וצנועה, שדומה כי כבר חלפה מן העולם.
פרופסור יוסי גולדשטיין, היסטוריון וביוגרף, מחבר הביוגרפיות אחד העם ומנחם אושיסקין.
כתר הוצאה לאור
מאת: מירון מדזיני
תיאור: יריביה כינו אותה אישה אסרטיבית, ארוגנטית, נוקשה, קשוחה, דוגמטית, פסקנית, ששה לעימותים, שטחית, בעלת ביטחון אבסולוטי בעמדותיה, שתלטנית, החלטית, פולמוסית ועיקשת, אישה שראתה הכול בשחור-לבן. מעריציה שיבחו את עוצמתה הפנימית, את יכולת ההחלטה שלה, את נאמנותה ודבקותה בעקרונות תנועתה ומפלגתה – בציונות, בסוציאליזם, בצדק חברתי, בעם היהודי ובמדינת ישראל. הם ראו בה אישה בעלת רצון ברזל ואמונה בלתי-מעורערת בצדקת דרכה. אישה המקבלת את דין התנועה כציווי קדוש שלמענו הקריבה את חיי משפחתה. עשרות שנים היא היתה האם הגדולה של ישראל והעם היהודי.
שלושים שנה לאחר מותה, דמותה הטרגית וההירואית של גולדה מאיר עדיין שרויה במחלוקת – יש הטוענים כי החמיצה הזדמנות לשלום בשנת 1971 ובכך הביאה על ישראל את מלחמת יום הכיפורים ואילו אחרים סבורים כי היטיבה להבין את המציאות וכי לא היה אפשר למנוע את המלחמה.
מאז הופיעה המהדורה הראשונה של ספר זה לא פורסמו בישראל ביוגרפיות מקיפות על גולדה מאיר. מעטים ניסו להתמודד עם דמותה המורכבת של האישה אשר הנהיגה את מדינת ישראל ביד רמה במשך חמש שנים גורליות ועמדה בראשה באחת המלחמות הקשות ביותר. המהדורה השנייה מתבססת על חומר חדש שהתפרסם בישראל ובחו"ל – מסמכים צבאיים ודיפלומטיים, תמלילי שיחות, זיכרונות והערכות שנחשפו לעיני החוקרים בשנים האחרונות – ומלמד כי גולדה מאיר שגתה רבות בנושאי מדיניות פנים ודווקא בנושאי מדיניות חוץ שגתה פחות אבל הודתה כי טעתה ערב מלחמת יום הכיפורים בעת שלא נשמעה לחושיה ושמה מבטחה במפקדי צה"ל ובראשם אגף המודיעין.
משכל (ידעות  ספרים)
מאת: צבי אריה שטיינפלד
תיאור: "רש"י : עיונים ביצירתו" - קובץ מאמרים פרי עטם של מיטב החוקרים על היבטים שונים של פרשנות רש"י לתנ"ך ולתלמוד.
הוצאת אוניברסיטת בר אילן
מאת: צבי פרייגרזון
תיאור: יומן זיכרונות זה הוא מסמך היסטורי-ספרותי מרגש שכתב הסופר צבי פרייגרזון (1900–1969), ובו תיעד את שש השנים שבהן שהה במחנות הסגר בברית-המועצות בתקופת סטלין. פרייגרזון היה הסופר העברי האחרון שכתב עברית בברית-המועצות. מסוף שנות העשרים, לאחר שהתרבות העברית הוצאה מחוץ לחוק, חי פרייגרזון חיים כפולים: בגלוי היה מדען רוסי מצליח לחקר המחצבים בשם גריגורי איזראילוביץ', ובסתר – סופר עברי שכתב רומנים, סיפורים ושירים.
פרייגרזון נאסר בשנת 1949 והואשם בפעילות אנטי-סובייטית. את יומן הזיכרונות שלו החל לכתוב כשנה וחצי לאחר שחרורו ב-1955, ובו תיאר את החקירות הקשות, את הווי החיים במחנות ההסגר ("מַחֲסֶגֶר" בלשונו) ואת הסופרים העבריים והידיים שפגש במהלך מאסרו.
היומן במהדורה זו מתפרסם על פי כתב היד המקורי, שנמצא במרכז קיפ לחקר הספרות והתרבות העברית, אוניברסיטת תל-אביב, בעריכת פרופ' חגית הלפרין ורחל ורדיגר-סטפק.
מאת: יהודית דישון
תיאור: ספר תחכמוני הוא מהספרים הבלטריסטיים היפים שנכתבו בעברית בימי הביניים. יש בו סיפורים משעשעים על סעודה שהושגה בתרמית, על שודד דרכים שהתחפש לאשה והפיל ברשתו חבורה שלמה, על שדכנית מרשעת שהעמידה מתחת לחופה עם גיבור הספר אישה זקנה ומכוערת במקום היפהפייה שהבטיחה לו, ועוד כהנה וכהנה.
בעידן שלא היו בו לא רדיו, לא קולנוע, לא אינטרנט ולא טלוויזיה היוו הסיפורים מקור בידור עיקרי. אולם לא רק סיפורים יש בספר: יש בו גם ביקורת על אישים בולטים בקהילה כגון על רופא רמאי, על חזן בור ועם הארץ ועל קהילות שונות שהמחבר קיווה לקבל מהן תמיכה, אך אלה קפצו את ידם.
בספר בולטים עושר לשוני, חריזה משובחת, הומור מלא חן, שעשועי לשון, שירה, משל וחידה, ענייני מוסר וגם ענייני דיומא, שעמדו אז ברומו של עולם של אנשי רוח והלכה כגון שאלת שילוב פיוטים בתפילה, שימוש באסטרולוגיה, מעמד הקמיעות והרהורים על הגלות ועל הגאולה.
אין פלא איפוא שהספר משך קוראים רבים במשך כל ימי הביניים ובתקופת ההשכלה. גם בתקופה המודרנית לא נס לחו. הוא תורגם לכמה לשונות וחלק מסיפוריו אף עובד לילדים.
פרופסור יהודית דישון היא פרופסור אמריטוס של המחלקה לספרות עם ישראל באוניברסיטת בר אילן. בעבר כיהנה כראש המדור לספרות ימי הביניים, כראש המחלקה לספרות עם ישראל וכדיקאן הפקולטה למדעי היהדות באוניברסיטת בר אילן.
מאת: ישראל קורן
תיאור: "ספר זה מציב לראשונה במרכז הדיון את שאלת השפעתה של החסידות על בובר. החוקרים לא הרבו לעסוק בשאלה זו ופטרוה כמעין מס שפתיים שבובר שילם למוצאו היהודי; אך ישראל קורן מראה בספר זה כי תורתו של בובר נבעה, כפי שהצהיר לא פעם בעצמו, מהמקורות החסידיים באופן ישיר לגמרי - על ידי פרשנות אישית משלו לתורתו של הבעש"ט.
המחבר מציג במרכז הספר את השאלה: כיצד יש להבין את הפרשנות המיוחדת של בובר ליהדות כחוליה חדשה בהתפתחותה של התיאולוגיה היהודית. ממבט רענן זה על תורתו של בובר הוא מצליח להעביר לקורא את הרושם, שבובר איננו רק חוקר ופרשן של הדורות הקודמים, אלא בעיקר הוגה דעות מהפכן, שדיבר אל תנאי החיים המודרניים מתוך עולם של אמונה לוהטת, בדיוק כפי שעשה הבעש"ט בזמנו לקהל היעד שלו.
ניכר בכל דף מדפי הספר כי מחבר הספר ניחן בחוש מיוחד להבנת דקויות המיסטיקה, ועובדה זאת היא שמקנה לספר זה מעמד מיוחד כממשיך, מבחינה מסוימת, את עבודתו של בובר עצמו." (פרופ' אדמיאל קוסמן) "ספרו של ישראל קורן כתוב בשפה בהירה, רהוטה וקולחת, ולכן הוא מיועד לא רק לחוקרים, אלא לציבור המשכיל הרחב. זהו ספר של חוקר בשל, מפוקח וביקורתי, המראה כיצד והיכן סטה בובר, בפרשנות החסידית שלו, מיסודות שהחסידות קיבלה מן הקבלה. (...) הספר עשוי באופן מקורי בדרך שלא נבחנו קודם כתבי בובר." (פרופ' זאב גריס).
 ד"ר ישראל קורן הוא מרצה בכיר במדעי היהדות. הוא מלמד בחוג למחשבת ישראל ובמחלקה להכשרת מורים במכללה האקדמית לחינוך "אורנים".
הוצאת הספרים של אוניברסיטת חיפה
מאת: עמיה ליבליך
תיאור: "אל לאה" הוא סיפור מסעה של המחברת, עמיה ליבליך, אל לאה גולדברג - כיוצרת וכאדם. המסע מתרחש מנקודת מבטה של פסיכולוגית, העוסקת בנשים וביצירתן, ולא של חוקרת ספרות או היסטוריונית. הקוראים מוזמנים להצטרף אליה בדרך ``אל לאה``, בנתיב שדחיסותו הולכת ומתעצמת, ואשר לאורכו נוספים נדבכים נדבכים לדמות השלמה של לאה גולדברג ולסיפור חייה.
מופיעים כאן לראשונה קטעים רבים מיומניה האישיים, מילדותה ועד מותה, והם תורמים להבנה חדשה של אישיותה המורכבת. יש כאן ענין מיוחד - וחדש בספרותנו - והוא השילוב בין הצגת המשוררת ובין דרכי החשיפה וההתוודעות של מחברת הספר אל הדמות, דהיינו, תהליך הכתיבה הביוגרפית. ההיכרות וההבנה אינן מושגות כאן על דרך התיעוד הכרונולוגי של חיי המשוררת, אלא על המימד הזמן הגילוי והקשרו.
דרך הזיג זג של ההתוודעות ממחישה את התיאוריות הפסיכולוגיות העכשווית, הטוענות כי יחסה של האשה אל עולמה מתאפיין במימד זמן שהוא בלתי רציף, בפיצול מתמיד בין זהויות, ובמרכזיותם של קשרים בין אישיים.
הקיבוץ המאוחד
הצג עוד תוצאות